Yeni toplanan bilgisayara yapılması gereken testler

FarukCK

Centipat
Arkadaşlar komple yeni bileşen aldım ve şu an Windows'u kurdum sizden ricam hangi testleri yapmalıyım ve hangi method, kombinasyonu izlemeliyim? Mesela örnek; önce FurMark yükle aç arkasından da Prime95 aç vs. ve bunu videolu olarak anlatan birisi var ise link paylaşır mısınız? 2'sini de açarım fakat ayarı ve kombinasyonu vardır diye şüpheleniyorum yardımcı olur musunuz ve en etkili test nedir? Yani nelerin testini kullanırsam %100 sorun olmadığına kanaat getirebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner kur kesinlikle. AIDA64 de gerekir. Bununla ilgili Technopat rehberleri var. Belki denk gelmişsindir. Onun haricinde stress testi yapacağın zaman yine AIDA64 üzerinden yapıp sıcaklıkları MSI Afterburner üzerinden izleyebilirsin. Oyunlarda da izleyebilirsin. Biliyorsundur büyük ihtimalle.

Arkadaşlar komple yeni bileşen aldım ve şu an Windows'u kurdum sizden ricam hangi testleri yapmalıyım ve hangi method, kombinasyonu izlemeliyim? Mesela örnek; önce FurMark yükle aç arkasından da Prime95 aç vs. ve bunu videolu olarak anlatan birisi var ise link paylaşır mısınız? 2'sini de açarım fakat ayarı ve kombinasyonu vardır diye şüpheleniyorum yardımcı olur musunuz ve en etkili test nedir? Yani nelerin testini kullanırsam %100 sorun olmadığına kanaat getirebilirim?

MemTest, Prime 95 veya Cinebench, Furmark vs vs gibi benchmark testlerini yapmanızın faydası bilgisayarınızın tam yük altında çalışırken stabil olup olmadığını görmektir. Aynı zamanda bu benchmark testlerini birlikte yaptığınızda bilgisayarınız tam güç tüketeceği için PSU'nun yeterli olup olmadığını da test edebilirsiniz. Sıcaklık değerlerini gözlemleyip kasanın içindeki hava akışı hakkında daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz gibi gibi faydaları olacaktır.

İşlemci, ekran kartı ve belleklerin yanında Crystal Disk Mark ile disklerinin okuma/yazma değerlerini test edebilirsin. Bu testlerin hepsini tamamladığında bilgisayarında herhangi bir takılma, ısınma, performans kaybı gözlemiyorsan oyun oynamanın tadına varmaya başlayabilirsin :)

Geri
Yukarı