Çözüldü Yeni toplanan bilgisayarda görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yasinadiguzel7

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Forumunuza yeni katıldım.

Dün parçalarını sıfır şekilde temin edip kurduğum bilgisayarda ilk bir kaç denemede görüntü alamıyordum.
Kurulum esnasında veya sonrasında görüntü dışında hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Olay sırasıyla şöyle; bilgisayar kurulumunu bitirip ilk açtığımda monitörde glitchy (Türkçe tam karşılığı parazitli olabilir) bir görüntü ile karşılaştım. Monitördeki ve ekran kartı üzerindeki DP kablolarını kontrol edip reset tuşu ile yeniden başlattım ve görüntü geldi. Bios üzerinden XMP profillerini açıp kaydettim yeniden başladığında ise yeniden aynı parazit görüntüsüyle karşı karşıya geldim. Reset tuşu yöntemi ile görüntü ala ala W10 kurulumunu bitirip bir flash belleğe anakartımın güncel biosunu yazıp, Flashback yöntemi ile biosu güncelledim anakartımın ekran kartımı desteklemediğini düşünürek. Flashback başarıyla sonuçlandı ama artık reset yöntemiyle de görüntü alamıyorum.

SS: IMG-20210904-WA0002

Not: Evimdeki elektrik kalitesi gerçekten kötü denecek düzeyde, bazen güç kablosunu PSU'ya takıp 1/0 tuşunu 1'e alınca şalter atıyor evde, bunu da bilmeniz gerekir diye düşündüm.

Engin bilgilerinize ihtiyaç duyar, saygılarımı sunarım.

Anakart: MSI B550 M-Pro VDH Wifi
Bellek: G-Skill Ripjaws 2x32GB 3600Mhz
Ekran Kartı: Asus Phoenix RTX 3060 12GB
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
SSD: Corsair MP600 1TB m2 SSD
Güç Kaynağı: Corsair CV650 80+
Monitör: Asus Rog Strix XG258 240Hz

Son düzenleme:
Çözüm
Evet haklı olabilirsiniz. Peki DP portundan ve kablosundan emin misiniz? Farklı DP portu denediniz mi veya dediğim gibi VGA HDMI deneme şansınız nedir?
Monitörün görüntü verdiğinden eminim ve PC bir kaç kere düzgün görüntü verdiğinde DP kablosunu iyice kontrol ettim temassızlık vb. bir sorunla karşılaşmadım. Görüntüyü sağlam bir şekilde aktarabildi, aktarabildiği zaman zarfı içinde. HDMI kablosu temin edip deneyeceğim fakat ekran kartımda VGA girişi yok. Anakartım üzerinde var fakat gömülü bir grafik kartım olmadığı için anakart üzerinden görüntü alamıyorum.

HDMI kablosu satın alıp denediğimde sorun çözüldü. İlginize teşekkür ederim. Konuyu kilitleyebiliriz. İyi forumlar
Ekran kartını doğru bir şekilde taktın mı, pin girişlerini kablolarını vs. kontrol etmeni öneririm. PSU ile ilgili sorun olabilir mi bilmiyorum, ayrıca bilgisayarı başlattığında kasa içi ses vs. nasıl geliyor? Sorununun çözülmesini dilerim.

Normal limitlerde yüksek akım çekilince sigortanın atması elektrik hattının kötü olduğu anlamına gelmeyebilir. Sigorta yetersiz ya da arızalı olabilir. Sorununuza gelince, ekran kartını çıkartıp soket pinlerini yumuşak bir silgiyle silin, ayrıca ekran kartının ek güç beslemelerini taktığınıza emin olun.

Ekran kartını doğru bir şekilde taktın mı, pin girişlerini kablolarını vs. kontrol etmeni öneririm. PSU ile ilgili sorun olabilir mi bilmiyorum, ayrıca bilgisayarı başlattığında kasa içi ses vs. nasıl geliyor? Sorununun çözülmesini dilerim.
Kasa sıfır sese yakın çalışıyor, stabil. Ekran kartını soketine oturtup ardından 8 pin güç kablosunu takmak dışında yapmam gereken bir hamle var mıdır?
Teşekkür ederim.
Normal limitlerde yüksek akım çekilince sigortanın atması elektrik hattının kötü olduğu anlamına gelmeyebilir. Sigorta yetersiz ya da arızalı olabilir. Sorununuza gelince, ekran kartını çıkartıp soket pinlerini yumuşak bir silgiyle silin, ayrıca ekran kartının ek güç beslemelerini taktığınıza emin olun.
Ek güç beslemeleri dediğiniz 8 pinli girişten bahsediyoruz değil mi?
Teşekkür ederim.

Kasa sıfır sese yakın çalışıyor, stabil. Ekran kartını soketine oturtup ardından 8 pin güç kablosunu takmak dışında yapmam gereken bir hamle var mıdır?
Teşekkür ederim.

Ek güç beslemeleri dediğiniz 8 pinli girişten bahsediyoruz değil mi?
Teşekkür ederim.

8 pin girişi kaç tane var? PSU'dan bir tane daha 8 pin ekleyin yer vardır muhtemelen. Aşağıdaki videoda 10:10 da 2 adet 8 pin takıyor gibi görüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

8 pin girişi kaç tane var? PSU'dan bir tane daha 8 pin ekleyin yer vardır muhtemelen. Aşağıdaki videoda 10:10 da 2 adet 8 pin takıyor gibi görüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
8+8 Pin var elimde PSU'dan gelen fakat videoda 3060ti olmasının farkı var sanırım. Ekran kartımda 8 pin girişi bulunuyor çünkü.
Teşekkür ederim.

8+8 Pin var elimde PSU'dan gelen fakat videoda 3060 Ti olmasının farkı var sanırım. Ekran kartımda 8 pin girişi bulunuyor çünkü.
Teşekkür ederim.

Evet haklı olabilirsiniz. Peki DP portundan ve kablosundan emin misiniz? Farklı DP portu denediniz mi veya dediğim gibi VGA HDMI deneme şansınız nedir?

Monitörün görüntü verdiğinden eminim ve PC bir kaç kere düzgün görüntü verdiğinde DP kablosunu iyice kontrol ettim temassızlık vb. bir sorunla karşılaşmadım. Görüntüyü sağlam bir şekilde aktarabildi, aktarabildiği zaman zarfı içinde. HDMI kablosu temin edip deneyeceğim fakat ekran kartımda VGA girişi yok. Anakartım üzerinde var fakat gömülü bir grafik kartım olmadığı için anakart üzerinden görüntü alamıyorum.

HDMI kablosu satın alıp denediğimde sorun çözüldü. İlginize teşekkür ederim. Konuyu kilitleyebiliriz. İyi forumlar

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı