Çözüldü Yeni toplanan R7 7800X3D RTX 4090 Zotac sistem yavaş açılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kaleon

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Corsair VENGEANCE DDR5 RAM 64GB (2x32GB) 6000MHz
SSD veya HDD modeli
Crucial 2TB P3 Plus
Ekran kartı
RTX 4090 Zotac
Anakart
MAG B650 TOMAHAWK WIFI
İşlemci
Ryzen 7 7800x3d
Arkadaşlar selamlar.

Yeni sistem topladım ve tüm gün boyunca yüksek fan sesi ve geç açılmasını çözmekle uğraştım.

Sistemi kurduktan sonra güncel BIOS dosyası ile birlikte güncelledim.

Fakat montajdan önce ilk açtığımda da önce kasa ve ekran kartı ledleri yanarken sıvı soğutma ve onlara bağlı kasa üstündeki fanların ışıkları yanmadı, aradan 40-50 saniye geçtikten sonra yanmaya başladılar.

Windows kurulumu yaptım, Windows Update ile tüm güncellemeleri yaptım.

Bu aşamada bilgisayar süpürgeye yakın bir ses ile çalışıyordu ve üstte belirttiğim gibi her rebootta güç düğmesine bastıktan sonra işlemcinin çalışması 40-60 saniyeyi buluyordu.

Bunun üzerine Youtube'da gerek Technopat'ın gerek yerli yabancı kanalların BIOS ayarlarını araştırdım. Hatta bazı değiştirdiğim BIOS ayarlarını hatırlamıyorum.

Neyse ki az önce son bir umutla fan ayarlarını kurcalarken system fan ayarlarını DC'den PWM'e çekince bilgisayarın sesi bir anda azaldı.

Şimdi sizlere birkaç tane sorum var.

1- Tüm fan ayarlarımda smart fan modu açtım bir problem yaratır mı?
2- PWM, DC ve Auto seçenekleri olan CPU fanda Auto yapmalı mıyım?
3- Fanlarım için en uygun ayarları bulabileceğim bir kaynak var mı? (MSI arayüz için baktım bulamadım)
4- Bilgisayarın açılışta kasa ve ekran kartının çalışıp işlemcinin bir süre sonra açılmasının boot ayarları ile bir alakası olabilir mi?
5- Bazı ayarları değiştirip şu an olay benim için karıştığı için tüm ayarları default ayarlara çekip sadece sizin söylediğiniz ayarlara müdahale etmeli miyim?
6- Fanlarımın sistemde sağlıklı şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edebileceğim bir uygulama var mı?

Not: RAM frekansı ayarını yaptım.

Aşağıda BIOS arayüzümden görseller ekliyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    78,2 KB · Görüntüleme: 26
  • 1.jpg
    1.jpg
    238,6 KB · Görüntüleme: 22
  • Screenshot_4.jpg
    Screenshot_4.jpg
    312,6 KB · Görüntüleme: 19
  • Screenshot_5.jpg
    Screenshot_5.jpg
    359,6 KB · Görüntüleme: 31
Çözüm
Overclock bölümünden Memory context restore: Enabled yaparsanız geç açılma sorununuz düzelecektir.
Çok karışık olmuş. Şimdi sistem sıkıntısız açılıyor ve çalışıyor, senin tüm derdin fan hızları mi?
Evet sistem açılıyor ve çalışıyor. Fakat şu an sadece oyun indiriyorum ve forumu geziyorum fan hızı hiç stabil olmayan şekilde uğultulu gibi çalışıyor. Fırtınalı hava gibi sesi yükselip yükselip tekrar azalıyor.
Overclock bölümünden Memory context restore: Enabled yaparsanız geç açılma sorununuz düzelecektir.
Hemen bakıyorum geri dönüş yapacağım.

Dostum işlemci fanlarını 90 dereceye kadar sessiz çalışacak şekilde ayarlayabilirsin. Örnek bir fotoğraf paylaşacağım. Benim 5700X ancak tam yük altında 70 üstüne çıkıyor ben o yüzden bu şekilde ayarladım. Fanlar normal kullanımda hizini yükseltip düşürmüyor rahatsiz etmiyor.

IMG20230925015214.jpg

Dediğiniz ayarı açtım fakat hala çok kısalmadı yarın tüm gün boyu test edip tekrar yazacağım.
Dostum işlemci fanlarını 90 dereceye kadar sessiz çalışacak şekilde ayarlayabilirsin. Örnek bir fotoğraf paylaşacağım. Benim 5700X ancak tam yük altında 70 üstüne çıkıyor ben o yüzden bu şekilde ayarladım. Fanlar normal kullanımda hizini yükseltip düşürmüyor rahatsiz etmiyor.

Eki Görüntüle 2026672
BIOS ayarlarını defaulta çektiğim anda bilgisayar yine uçak gibi çalışmaya başladı. Bende sıvı soğutma pompası ve cpu fan ayarlarına dokunmadan system fan ayarını DC'den PWM'ye çektim ve ses anında azaldı. Şu an sadece chromeda dolaşırken bir ses yok ama birazdan oyuna gireceğim. Anlamadığım neden daha yeni topladığım sistemde böyle bir problem var. Fanların kablo montajı ile alakalı bir durum olabilir mi?

Dediğiniz ayarı açtım fakat hala çok kısalmadı yarın tüm gün boyu test edip tekrar yazacağım.

BIOS ayarlarını defaulta çektiğim anda bilgisayar yine uçak gibi çalışmaya başladı. Bende sıvı soğutma pompası ve CPU fan ayarlarına dokunmadan System fan ayarını DC'den PWM'ye çektim ve ses anında azaldı. Şu an sadece Chrome'da dolaşırken bir ses yok ama birazdan oyuna gireceğim. Anlamadığım neden daha yeni topladığım sistemde böyle bir problem var. Fanların kablo montajı ile alakalı bir durum olabilir mi?

Ben bu ayarı açarak 40 saniyeden 9.1 saniyeye düşüş yaşadım. Bir iki defa yeniden başlatarak BIOS süresini kontrol edin. Eğer fan BIOS fan ayarlarında sessiz mod veya manual RPM ayarlayabileceğiniz seçenek yok ise MSI Center aracılığı ile fanlarınızın hızını ayarlamayı deneyebilirsiniz.

BIOS ayarlarını defaulta çektiğim anda bilgisayar yine uçak gibi çalışmaya başladı. Bende sıvı soğutma pompası ve CPU fan ayarlarına dokunmadan System fan ayarını DC'den PWM'ye çektim ve ses anında azaldı. Şu an sadece Chrome'da dolaşırken bir ses yok ama birazdan oyuna gireceğim. Anlamadığım neden daha yeni topladığım sistemde böyle bir problem var. Fanların kablo montajı ile alakalı bir durum olabilir mi?

Fanları CPU fana pompayida kendi pump soketine taktiysan bir problem yok demektir. Benim paylaştığım horseldeki gibi soğutucunun performansına göre sessiz çalışacak şekilde ayarla fan hızlarını.

Ben bu ayarı açarak 40 saniyeden 9.1 saniyeye düşüş yaşadım. Bir iki defa yeniden başlatarak BIOS süresini kontrol edin. Eğer fan BIOS fan ayarlarında sessiz mod veya manual RPM ayarlayabileceğiniz seçenek yok ise MSI Center aracılığı ile fanlarınızın hızını ayarlamayı deneyebilirsiniz.

MSI Center yükleyip sessiz moduna aldığım zaman sorunum çözüldü teşekkür ederim.

Ne kadar performanstan götürüyor ya da neden böyle bir sorun oluştu ileride bir zararı olur mu diye de hala düşünüyorum.

Dediğiniz Memory Context Restore ayarından sonra da açılma sorunumda çözüldü gibi.

@Nqvelist Hocam ben o konuda sıvı soğutucunun LED ve fan girişleri karışık olduğu için sorun yaşamış olabilirim diye düşündüm.
Görsellerde kullanım kılavuzundaki şemayı paylaştım.
Başta sadece pompadan çıkan pump kablosunu anakartta pump girişine takıp radyatör fanlarını pompanın üzerindeki 2 küçük girişe görseldeki gibi aparatlar ile bağlamıştım.
Daha sonra radyatör fanlarını anakarttaki CPU fan kısmına taktım şu an o şekilde.
Kasanın ön fanlarını da kasanın arka kısmında yer alan LED ve fan girişlerinin olduğu huba takılı.

Screenshot_1.jpg

Bir güncelleme daha oldu problemimde hepsini bir araya getirip özet geçiyorum.

Kasamda arkada tek ve önde 2 adet olmak üzere 3 tane kasa fanı var. Bunlar kasanın arkasındaki kablolama alanında yer alan huba bağlılar o hubta anakartın system fan yazan pnlerinden birisine takılı.

Sıvı soğutma ise 360mm ve sıvı soğutmanın radyatörleri son mesajımdaki şemada olduğu gibi rgb ve fan girişi ile birlikte sıvı soğutmaya takılı. Sıvı soğutmamın pini de anakart üzerinde yer alan pump girişine takılı.

Öncelikle buraya kadar bir yanlışım var mı onu öğrenmek istiyorum. Çünkü dün radyatörlerin kablosunu sıvı soğutmaya değil anakart üzerindeki cpu fan pinine takmıştım.

Onun dışında bugün tekrar bu kontrolleri yaptıktan sonra sistem yine yüksek hızla açıldı.(MSI Center'dan sessiz seçili olmasına rağmen)

Daha sonra sıvı soğutma ve radyatör fanlarının rgb renkleri nasıl değiştiriliyor diye araştırırken sıvı soğutma programını indirdim ve çalıştırınca fanların sesi bir anda kesildi.

Aşağıda görselleri paylaşıcam uygulama arayüzünden. Değerleri görebilirsiniz.

Bir diğer sorumda uygulamanın fan ayarlarında FixRPM ve PWM olarak iki ayar var hangisi açayım?

Görseldeki değerlerde sıkıntı var mı işlemci 55-60 derece seviyelerinde.(Sadece chrome açık)

1700741507720.png
1700741553447.png

Son düzenleme:
MSI Center yükleyip sessiz moduna aldığım zaman sorunum çözüldü teşekkür ederim.

Ne kadar performanstan götürüyor ya da neden böyle bir sorun oluştu ileride bir zararı olur mu diye de hala düşünüyorum.

Dediğiniz Memory context restore ayarından sonra da açılma sorunumda çözüldü gibi.

@Nqvelist hocam ben o konuda sıvı soğutucunun LED ve fan girişleri karışık olduğu için sorun yaşamış olabilirim diye düşündüm.
Görsellerde kullanım kılavuzundaki şemayı paylaştım.
Başta sadece pompadan çıkan pump kablosunu anakartta pump girişine takıp radyatör fanlarını pompanın üzerindeki 2 küçük girişe görseldeki gibi aparatlar ile bağlamıştım.
Daha sonra radyatör fanlarını anakarttaki CPU fan kısmına taktım şu an o şekilde.
Kasanın ön fanlarını da kasanın arka kısmında yer alan LED ve fan girişlerinin olduğu huba takılı.

Eki Görüntüle 2027409

Bir güncelleme daha oldu problemimde hepsini bir araya getirip özet geçiyorum.

Kasamda arkada tek ve önde 2 adet olmak üzere 3 tane kasa fanı var. Bunlar kasanın arkasındaki kablolama alanında yer alan huba bağlılar o hubta anakartın System fan yazan pnlerinden birisine takılı.

Sıvı soğutma ise 360mm ve sıvı soğutmanın radyatörleri son mesajımdaki şemada olduğu gibi RGB ve fan girişi ile birlikte sıvı soğutmaya takılı. Sıvı soğutmamın PIN'i de anakart üzerinde yer alan pump girişine takılı.

Öncelikle buraya kadar bir yanlışım var mı onu öğrenmek istiyorum. Çünkü dün radyatörlerin kablosunu sıvı soğutmaya değil anakart üzerindeki CPU fan pinine takmıştım.

Onun dışında bugün tekrar bu kontrolleri yaptıktan sonra sistem yine yüksek hızla açıldı.(MSI Center'dan sessiz seçili olmasına rağmen)

Daha sonra sıvı soğutma ve radyatör fanlarının RGB renkleri nasıl değiştiriliyor diye araştırırken sıvı soğutma programını indirdim ve çalıştırınca fanların sesi bir anda kesildi.

Aşağıda görselleri paylaşacağım uygulama arayüzünden. Değerleri görebilirsiniz.

Bir diğer sorumda uygulamanın fan ayarlarında fixrpm ve PWM olarak iki ayar var hangisi açayım?

Görseldeki değerlerde sıkıntı var mı işlemci 55-60 derece seviyelerinde.(sadece Chrome açık)

Eki Görüntüle 2027588Eki Görüntüle 2027591

Ryzen 7000 serisi ısınma sorununu -20 PBO curve yaparak bir nebze çözebilirsiniz. Ben 7600X ve galahad 360 kullanıyorum. %60 da 2536RPM çalışarak boşta 38-40 arası çalışıyor. %100'e aldığımda maksimum 1-1, 5 derecelik bir düşüş yaşıyorum. Size de tavsiyem uzun ömürlülük açısından 53 dereceye kadar %60-65 dereceye ayarlayıp 75 dereceye kadar kademeli olarak %100'e yükseltmeniz.

Geri
Yukarı