Yeni toplanan RTX 3060Ti bilgisayarın yük altında kapanması

lastruling

Kilopat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 64GB (2x32GB) TRIDENT Z5 BEYAZ DDR5 6000Mhz 36 CL
SSD veya HDD modeli
Kingston KC3000 2TB 7000-7000MB/s
Ekran kartı
RTX 3060Ti
Anakart
MSI PRO Z790-A MAX WIFI
İşlemci
Intel Core i9 14900K 3.20 Ghz
Arkadaşlar yeni sistem topladım geçici olarak eski ekran kartımı kullanıyorum fakat şöyle bir sorun var Cinebench ile test yaptım hiçbir sorun yok işlemci takır takır çalışıyor. Unreal Engine uygulamasında işimi yaparken shader render yaparken bir anda sistem kilitlendi ve kapandı. Önce CPU yüzünden sandım OCCT ile test yaptım fakat 15 dakika kadar çalıştırdım sorunsuz çalışıyor. Dedim PSU olabilir güç testi yapmak için 15 dk bıraktım bir baktım ekran siyah olmuş klavye sistem her şey çalışıyor görüntü gitmiş kapattım. Ardından OCCT ile 3D test yaptım yine tak görüntü gitti bir anda. Sonra olay günlüğüne baktım. Alttaki gibi hatalar var.

1. hata: Nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu.
2.hata: Hatalı uygulama adı: dwm.exe, sürüm: 10. 0. 22621.2506, zaman damgası: 0xdef1fe51.
Hatalı modül adı: dwmcore.dll, sürüm: 10. 0. 22621.3085, zaman damgası: 0xd13e616f.
Özel durum kodu: 0x8898008d.
Hata uzaklığı 0x000000000011b66d.
Hatalı işlem kimliği: 0x0x2B90.
Uygulama başlangıç zamanı: 0x0x1DA60E777F5A7CA.
Hatalı uygulama yolu: C:\Windows\System32\dwm.exe
Hatalı modül yolu: C:\Windows\System32\dwmcore.dll
Rapor kimliği: 883D87af-CABB-4887-8665-8289B7472fad
Hatalı paket tam adı:
Hatalı paketle ilgili uygulama kimliği:
3.hata: Masaüstü pencere yöneticisi işleminden çıkıldı. (işlem çıkış kodu: 0x000000ff, yeniden başlama sayısı: 2, birincil ekran cihaz kimliği: NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti)
Sorun sizce neden kaynaklı güç kaynağı mı yetersiz geliyor.

Kablo değiştirdim başka slota taktım kabloyu 2-3 dk test devam ediyor bir anda ekran kartı deli gibi fan döndürmeye başlıyor ve ekran gidiyor. Fan sürekli öyle dönüyor duruyor. Voltajlara baktım test süresince vlotajda düşme yok. Eşimin pc de kartı deniycem.

Dediğinide denerim

Sorun ekran kartında başka pcde denedim yine aynı sorun devam ediyor.

XMP devre dışı bırakıp dener misin, duruma göre elle 6000 MHz ayarlanır.
Ekran kartını değiştirdim fakat blender testi filan yapınca BSOD veriyor kapanıyor. Enhanced Turbo kapattım fazla voltaj veriyordu performans kaybı olmadı fakat blender testi yapınca yine gidiyor. Ne yapabilirim XMP devre dışı bırakıp elle nasıl ayarlayabilirim? RAMim şu GSKILL 64GB (2x32GB) TRIDENT Z5 BEYAZ DDR5 6000MHz CL36 1.35V RGB PC Ram .

Son düzenleme:
Kablo değiştirdim başka slota taktım kabloyu 2-3 dk test devam ediyor bir anda ekran kartı deli gibi fan döndürmeye başlıyor ve ekran gidiyor. Fan sürekli öyle dönüyor duruyor. Voltajlara baktım test süresince vlotajda düşme yok. Eşimin PC de kartı deneyeceğim.

Dediğini de denerim.

Sorun ekran kartında başka PC'de denedim yine aynı sorun devam ediyor.

Ekran kartını değiştirdim fakat Blender testi filan yapınca BSoD veriyor kapanıyor. Enhanced Turbo kapattım fazla voltaj veriyordu performans kaybı olmadı fakat Blender testi yapınca yine gidiyor. Ne yapabilirim XMP devre dışı bırakıp elle nasıl ayarlayabilirim? RAM'im şu G.Skill 64 GB (2x32 GB) Trident Z5 beyaz DDR5 6000MHz CL36 1.35v RGB PC RAM.

Hocam bir de RAM profili devre dışı bırakın öyle deneyin.

Arkadaşlar yeni sistem topladım geçici olarak eski ekran kartımı kullanıyorum fakat şöyle bir sorun var Cinebench ile test yaptım hiçbir sorun yok işlemci takır takır çalışıyor. Unreal Engine uygulamasında işimi yaparken shader render yaparken bir anda sistem kilitlendi ve kapandı. Önce CPU yüzünden sandım OCCT ile test yaptım fakat 15 dakika kadar çalıştırdım sorunsuz çalışıyor. Dedim PSU olabilir güç testi yapmak için 15 dk bıraktım bir baktım ekran siyah olmuş klavye sistem her şey çalışıyor görüntü gitmiş kapattım. Ardından OCCT ile 3D test yaptım yine tak görüntü gitti bir anda. Sonra olay günlüğüne baktım. Alttaki gibi hatalar var.

1. hata: Nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu.
2.hata: Hatalı uygulama adı: dwm.exe, sürüm: 10. 0. 22621.2506, zaman damgası: 0xdef1fe51.
Hatalı modül adı: dwmcore.dll, sürüm: 10. 0. 22621.3085, zaman damgası: 0xd13e616f.
Özel durum kodu: 0x8898008d.
Hata uzaklığı 0x000000000011b66d.
Hatalı işlem kimliği: 0x0x2B90.
Uygulama başlangıç zamanı: 0x0x1DA60E777F5A7CA.
Hatalı uygulama yolu: C:\Windows\System32\dwm.exe
Hatalı modül yolu: C:\Windows\System32\dwmcore.dll
Rapor kimliği: 883D87af-CABB-4887-8665-8289B7472fad
Hatalı paket tam adı:
Hatalı paketle ilgili uygulama kimliği:
3.hata: Masaüstü pencere yöneticisi işleminden çıkıldı. (işlem çıkış kodu: 0x000000ff, yeniden başlama sayısı: 2, birincil ekran cihaz kimliği: NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti)
Sorun sizce neden kaynaklı güç kaynağı mı yetersiz geliyor.

RAM'leri default MHz alıp denediniz mi arkadaşın dediği gibi? DDR5 ben de XMP açtığım zaman kapanıyordu manuel olarak arttıra arttıra çözdüm.

Sorun donanımsal olarak gözüküyor o halde.
Anlamadığım şey şu Cinebenchde hiç bir sorun yok OCCT ile yapıyorum hiç bir sorun yok. Güç ve CPU testi. Unreal enginede bazen shader veya ışıkları derlerken gidiyor. Dün blender benchmarkta gitti. Eşimin sistemde aynı onda bir sorun yok. Windows ile alaklı olabilir mi? Yada neden bilmiyorum gerçekten. Çok saçma geldi. İnternette biraz araştırdım. İşlemci otomatik 60x ayarlı P1 ve P2 onu 57x yapıyorlar offseti birde Watt olarak stok olan 253W ve 300W arası TDP ayarlıyorlar.

6Ghz olduğundan kararsızlık yapıyor diyorlar.

Neden olabilir acaba? Nasıl anlayabilirim?

Son düzenleme:
Anlamadığım şey şu Cinebench'de hiçbir sorun yok OCCT ile yapıyorum hiçbir sorun yok. Güç ve CPU testi. Unreal Engine'de bazen shader veya ışıkları derlerken gidiyor. Dün Blender benchmarkta gitti. Eşimin sistemde aynı onda bir sorun yok. Windows ile alaklı olabilir mi? Ya da neden bilmiyorum gerçekten. Çok saçma geldi. İnternette biraz araştırdım. İşlemci otomatik 60X ayarlı P1 ve P2 onu 57X yapıyorlar offseti bir de Watt olarak stok olan 253W ve 300W arası TDP ayarlıyorlar.

6GHz olduğundan kararsızlık yapıyor diyorlar.

Neden olabilir acaba? Nasıl anlayabilirim?

Bİr önceki sistemimde bu sorun vardı 600W'lik PSU yetmesine rağmen sinirlenip 850W PSU aldım sorun çözülmedi. Format atınca sorunum çözülmüştü😀

Geri
Yukarı