Yeni toplanan RTX 4060 Ti sistemin güç kaynağından cızırtı sesi geliyor

Enola Holmes

Picopat
Daha fazla  
RAM
16 GB RAM
SSD veya HDD modeli
Vi 5000 SSD 1 TB
Ekran kartı
RTX 4060 Ti
Anakart
H610M-K
İşlemci
i5 13400F
Merhaba. Bugün uzun zamandır yaptığım birikimlerle Vatan Bilgisayar'dan topladığım kurulumuna yaptıktan sonra sürücülerini yükledim. Güç kaynağından ilk başta olmayan ufak bir cızırtı sesi gelmeye başladı.

Anakart: Prime H610M -k
Ekran kartı RTX 4060 Ti OC 8 GB.
İşlemci i5 13400F.

Bu ses normal mi? İlk defa kendime bir PC topladım. Böyle bir ses sıkıntı çıkarır bir sıkıntı var diye çok korkuyorum. Bilgili arkadaşlarım yardımcı olursa çok sevinirim.

Vatan Bilgisayar deyince nedense PSU'nun Rampage olduğunu tahmin ettim! Ses ekran kartından da geliyor olabilir, kontrol edin. Mekanik bir ses değilse muhtemelen Coil whine sesidir. Coil whine ise sakıncası yok, sadece yük altında rahatsız eder.

İmkanınız olduğunda da o PSU'yu değiştirin.

Son düzenleme:
Vatan Bilgisayar deyince nedense PSU'nun Rampage olduğunu tahmin ettim! Ses ekran kartından da geliyor olabilir, kontrol edin. Mekanik bir ses değilse muhtemelen coil whine sesidir. Coil whine ise sakıncası yok, sadece yük altında rahatsız eder. İmkanınız olduğunda da o PSU'yu değiştirin.

Ses ekran kartından gelmiyor yani güç kaynağına kulağımı dayadigimda ses oradan geldi bariz açık belli oluyor coil whine ne tam olarak ilk defa duyuyorum sisteme bir zararı olur mu ya sa sadece ses mi yapar bilgisayarında çok yük altında kalacağını düşünmüyorum yani Cyberpunk gibi ağır oyunlar oynayacağım ama bilgisayar teknik donanım olarak üst düzeyde çok bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum PC yeni olduğu için PSU'yu değiştirebilirim belki garanti süresinde yarin vatana bir soracağım.

Hocam o PSU sıkıntılı. Şu an bir şey olmaz ama ileride o PSU'nun nasibini alırsın. Kaç TL'ye aldınız?

Sistemi 33 bin TL'ye topladım attığım fotoğraftakinin islemcisinin ve diger birkaç parcanin yükseltilmiş haliyle.

Ses ekran kartından gelmiyor yani güç kaynağına kulağımı dayadigimda ses oradan geldi bariz açık belli oluyor coil whine ne tam olarak ilk defa duyuyorum sisteme bir zararı olur mu ya sa sadece ses mi yapar bilgisayarında çok yük altında kalacağını düşünmüyorum yani Cyberpunk gibi ağır oyunlar oynayacağım ama bilgisayar teknik donanım olarak üst düzeyde çok bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum PC yeni olduğu için PSU'yu değiştirebilirim belki garanti süresinde yarin vatana bir soracağım.

Sistemi 33 bin TL'ye topladım attığım fotoğraftakinin islemcisinin ve diger birkaç parcanin yükseltilmiş haliyle.
İade edebilir misiniz hocam? inanılmaz sağlam kazık yemişsiniz'de.

900 daha çıkarsanız bu var hocam.
@Caner Uncu @kino

@Enola Holmes coil whine sisteme bir zarar vermez. Sadece çıkardığı sesle sizi rahatsız eder. PSU'yu değiştirin derken FSP, Corsair, XPG Core vs gibi daha güvenilir modellere yönelin.

İade edebilir misiniz hocam? inanılmaz sağlam kazık yemişsiniz'de.
Vatan ve sistem iade etmek... Öyle bir dünya herhangi bir evrende var olmayabilir.

@Enola Holmes coil whine sisteme bir zarar vermez. Sadece çıkardığı sesle sizi rahatsız eder. PSU'yu değiştirin derken FSP, Corsair, XPG Core vs gibi daha güvenilir modellere yönelin.

Vatan ve sistem iade etmek... Öyle bir dünya herhangi bir evrende var olmayabilir.
Vatan iade almıyor dimi? O kazık yerden hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum ki...

Ses böyle bu arada belki bi yardımı olur

İade edebilir misiniz hocam? İnanılmaz sağlam kazık yemişsiniz'de.

900 daha çıkarsanız bu var hocam.
@Caner Uncu @kino

Hocam gerçekten güzel sistemmis ama vatan iade alır mı bilmiyorum.

Hocam peki neden oluyor bu ses yani sistem kötümü malzeme kalitesi çakma mi ya da bir hasarı mi var ana kaynağı ne.

Vatan iade almıyor değil mi? O kazık yerden hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum ki...

Hocam vatanı neden bu kadar gömdünüz yahu vatan iyi sistem toplanacak bilecek en iyi yer diye biliyorum ben Türkiye'de hem güven açısından da.

Vatan iade almıyor dimi? O kazık yerden hiç alışveriş yapmadığım için bilmiyorum ki...
Politikaları değişti mi bilmiyorum. En son parçaları tek tek servise gönderip değişim/iade raporu almak gerekiyordu. Şu anda durum nedir bir fikrim yok.

Hocam peki neden oluyor bu ses yani sistem kötümü malzeme kalitesi çakma mi ya da bir hasarı mi var ana kaynağı ne.
Bu ses parçanın kalitesiz olduğunu göstermez. Bobin üzerinden elektrik akımı geçtiğinde titreşimden kaynaklı bir ses üretilir. İşte bu sese coil whine denir. Her markada bu sese denk gelebilirsiniz. Zaten şu anda piyasada coil whine olmayan orta/üst segment kart yok denebilir. Aslında zararsız bir üretim hatasıdır ama durumu o kadar normalleştirdilerki artık bir kusur olarak bile görülmüyor. Sisteme bir zarar vermez, kullanıcıyı rahatsız eder. Sisteminizi teoride değil pratikte kendini kanıtlamış daha güvenilir markalara emanet etmenizi istiyoruz. Bu sebeple PSU değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Rampage, Powerboost, Frisby, Gamepower gibi markaları şahsen çok önermiyorum. Yine de tercih sizin.

Son düzenleme:
İade edebiliyorsanız en yakın zamanda iade etmenizi öneririm. O paraya 4070 sistemler var. Paranıza yazık olmasın. Hem Rampage PSU hiç olmamış. Kalitesiz.

Hocam tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim cidden içimi rahatlattiniz gerçekten bu kadar süredir emekle böyle bir ses gelince sistem bozuk sanıp çok üzülmüştüm tüm hevesim kaçmıştı şu an tüm hevesim yerinde çok sağ olsun yarın ilk iş minecrsfttan kurtulup Cyberpunk gibi oyunlar oynamak olacak tekrardan çok teşekkür ederim PSU konusunda PC'den anlamadığım ve toplamayı bilmediğim için bir düşüneceğim umarım ileriki dönemlerdeki bir sorun çıkarmaz bir sıkıntı yaratmaz tekrardan ayrı ayrı teşekkür ederim. İyi geceler.

İade edebiliyorsanız en yakın zamanda iade etmenizi öneririm. O paraya 4070 sistemler var. Paranıza yazık olmasın. Hem Rampage PSU hiç olmamış. Kalitesiz.

Hocam dediğiniz ekran kartlarına baktım ama çok güvenilir gelmedi site bir sıkıntı değil ama Zotac gibi markalar sıkıntı çıkarmaz mi benim topladığım sistemde 4060 Ti MSI FPS olarak model olarak üstün ama malzeme kalitesi olarak vasat kalmaz mı biraz.

Geri
Yukarı