Yeni toplanan sistem için Retail key vs OEM key

maethril

Centipat
Daha fazla  
Yeni bilgisayar topladım ve key alacağım. Sizce OEM mi yoksa Retail mi almalıyım? Eğer OEM alırsam o anakarta gömüldüğü için anakarta bir şey olduğunda iade/değişim gibi olaylarda sıkıntı çıkar mı?

Sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Aralarındaki tek fark OEM tamamen anakarta gömülür. Ama Retail alırsanız aynı anda olmamak şartıyla aynı lisansı farklı bilgisayarda kullanmaya devam edebilirsiniz. Ben OEM tercih ediyorum genellikle.

Eğer anakart çöp olursa evet gider ve başka anakart alırsanız kullanamazsınız. Bence Retail alın hem daha ucuz hem daha mantıklı.

Yeni bilgisayar topladım ve key alacağım. Sizce OEM mi yoksa Retail mi almalıyım? Eğer OEM alırsam o anakarta gömüldüğü için anakarta bir şey olduğunda iade/değişim gibi olaylarda sıkıntı çıkar mı?
Merhaba. MAK olmasın da hangisi olduğunun bir önemi yok. Ben OEM tercih ediyorum çünkü ucuz, anakartı değiştirsem tekrar alırken üzülmem şahsen. Son sorunuzun cevabı ise, sıkıntı çıkmaz.

MAK ne oluyor hocam ?
“Çoklu Etkinleştirme Anahtarı (MAK), Microsoft'un barındırılan etkinleştirme hizmetlerini (Microsoft etkinleştirme sunucusuyla bağlantı gerektirir) kullanarak sistemleri tek bir kez etkinleştirir. Bilgisayarlar etkinleştirildikten sonra Microsoft ile başka iletişim gerekmez.
Her MAK, Toplu Lisanslama sözleşmenize bağlı olarak önceden belirlenen sayıda izin verilen etkinleştirmeye sahip olur.”

Yeni konular

Geri
Yukarı