Yeni Windows Installer Güvenlik Açığı Çok Sayıda Sistemi Etkiliyor

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
Microsoft-Windows-Guvenlik-1920x983.jpeg

Bir araştırmacı tarafından ayrıntıları açıklanan güvenlik açığı, Windows 11 ve Windows Server 2022 kurulumları dahil olmak üzere Windows’un neredeyse tüm sürümlerini olumsuz etkiliyor. Yakın zamanda açıklanan bir Microsoft Windows Installer zero day (sıfır gün) güvenlik açığı, güvenlik alanına aşina kişiler tarafından araştırılıyor. Güvenlik araştırmacısı Abdelhamid Naceri tarafından Pazar günü bir GitHub gönderisiyle açıklanan kusur, sistemdeki […]

Devamı: Yeni Windows Installer Güvenlik Açığı Çok Sayıda Sistemi Etkiliyor
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Ah Microsoft, Edge'i otomatik güncellemeye almak ve geliştirmek gibi fikirler yüzünden imaj kaybediyorsun. Yapsana yahu IE gibi basamaklı sürümler, isteyen Edge'in tam versiyonunu kursun ve uninstaller'ı olsun. Hadi hepsini geçtim Edge update'ini Windows update kanalına bağla gitsin. Hem insider kullanıcıları (benim gibi) sistemde iki tane Edge tutmak zorunda kalmazlar. Sırf bu yüzden Edge canary kurmuyorum, iki tane olmasın diye.

Ah Microsoft, Edge'i otomatik güncellemeye almak ve geliştirmek gibi fikirler yüzünden imaj kaybediyorsun. Yapsana yahu IE gibi basamaklı sürümler, isteyen Edge'in tam versiyonunu kursun ve uninstaller'ı olsun. Hadi hepsini geçtim Edge Update'ini Windows Update kanalına bağla gitsin. Hem Insider kullanıcıları (benim gibi) sistemde iki tane Edge tutmak zorunda kalmazlar. Sırf bu yüzden Edge canary kurmuyorum, iki tane olmasın diye.

Edge Update'lerini neden Windows Update'e bağlasınlar? Kendi içinde Update'i var zaten.
Hem de Windows Update'e göre çok daha hızlı.

Edge Update'lerini neden Windows Update'e bağlasınlar? Kendi içinde Update'i var zaten.
Hem de Windows Update'e göre çok daha hızlı.
Böyle açıklarla uğraşmamak için. Farklı update yöntemleri ekledikçe açıklar artacaktır, Edge'in görevi sistemde en azından bir tane son kullanıcı için tarayıcı barındırmış olmak. Hızlı olmasıyla ilgili de yazdıklarımı tam okuyarak anlayabilirsin. Chrome servisi gibi güncelleme yapıyor, bir kez sızıldığını düşün. Tüm bilgisayarlara hayırlı olsun deriz. Aynı risk Windows update için de var ancak iki yeri korumak mı daha kolay tek yeri mi ki biri hem mecburi var hem de uzun süredir geliştirilmiş ve sisteme entegre.

Böyle açıklarla uğraşmamak için. Farklı Update yöntemleri ekledikçe açıklar artacaktır, Edge'in görevi sistemde en azından bir tane son kullanıcı için tarayıcı barındırmış olmak. Hızlı olmasıyla ilgili de yazdıklarımı tam okuyarak anlayabilirsin. Chrome servisi gibi güncelleme yapıyor, bir kez sızıldığını düşün. Tüm bilgisayarlara hayırlı olsun deriz. Aynı risk Windows Update için de var ancak iki yeri korumak mı daha kolay tek yeri mi ki biri hem mecburi var hem de uzun süredir geliştirilmiş ve sisteme entegre.

Ama Windows Update aşırı yavaş mesela ben şu an edge://help sayfasında 2 saniyede güncellemeyi kontrol edebiliyorum ama Update'de bayağı sürer. Ayrıca ben Edge'i Windows 7'de kullanıyorum ve Windows Update'im kapalı bu tarz durumlarda nasıl güncelleme gelecek?

Ama Windows Update aşırı yavaş mesela ben şu an edge://help sayfasında 2 saniyede güncellemeyi kontrol edebiliyorum ama Update'de bayağı sürer. Ayrıca ben Edge'i Windows 7'de kullanıyorum ve Windows Update'im kapalı bu tarz durumlarda nasıl güncelleme gelecek?
Bilgisayarında İnternet Explorer var değil mi? Adının Microsoft Edge 7 olduğunu düşün, amacı modernize edilmiş ilk nesil ve güvenli tarayıcı olmak olacak ve çoğu ekstra özellik olmayacak. Girdiğinde Microsoft Edge full öneriyoruz diyecek ve onaylayınca update kanalı üzerinden verilecek. Anlaması zor mu bu kadar?

Yeni konular

Geri
Yukarı