Yenileme hızı ve göz alışkanlığı

AimCraviTe

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.

Yüksek yenileme hızına alıştığımız zaman, neden o değerlerden daha düşük olan bir monitöre geçince ekran kasıyor ve gecikmeli gibi geliyor?

Biraz ilginç bir durum aslında. Ben şahsen 2 yıldan fazla bir süre 240Hz monitör kullandım ve yaklaşık 7 aydır 60Hz laptop kullanmaktayım. Uzun bir süre sonrasında 60Hz bir panele geçince mouse imleci mesela çok gecikmeli gibi görünüyordu, şimdi de biraz öyle. Aynı şekilde 1.5 yıla yakın bir süre 144Hz paneli olan bir telefon kullandım, daha sonra 60Hz bir telefonu elime alınca aynı mesele ortaya çıktı. Şu anda Xperia 5 III kullanmaktayım, 120Hz panele sahip fakat aynı şekilde akıcılık veriyor. Bu sadece Hz ile ilgili değil, genel olarak mesela 144Hz panelde 60FPS oynamak, ya da şu anda kullandığım Xperia 5 III (120Hz) cihazımda PUBG Mobile'da 60FPS oynamak biraz ilginç geliyor. Halbuki daha önce sadece 60Hz cihaz kullanan kişilerde çok akıcı gözüküyor bu durum. Peki bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? Sanki daha önce hiç 60Hz üstü panel kullanmadığınız zamana dönebilir misiniz? o göz alışkanlığı ile ilgili ne tür adımlar atılabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu hertz işini bir türlü anlayamadım. 60Hz de benim gözüme gayet akıcı idi bilemedim ki. Göz alışkanlığının tek çözümü başka bir şeye göz alışkanlığı yapmak. Düşük hertze zamanla alışacaksınız.

Ben bu hertz işini bir türlü anlayamadım. 60Hz de benim gözüme gayet akıcı idi bilemedim ki. Göz alışkanlığının tek çözümü başka bir şeye göz alışkanlığı yapmak. Düşük hertze zamanla alışacaksınız.
Tabiki de öyle. Mesela şu anda 60Hz panelde oyun oynadığım zaman, 60FPS altı vermediği sürece oyun akıcı oluyor. Fakat dediğim gibi genel anlamda mouse imleci olsun, Explorer'da dolaşırken gecikmeli ve kasıyormuş gibi gözüküyor.
Alışkanlık meselesi BMW'den sonra tofaşa binince aynı rahatlığı alamazsın bu şekilde tabir edilebilir bence :D

Öyledir. İlginç yanı şu ki en azından o araba daha yavaş gider, ama sanki kasıyormuş gibi ya da gerçek hayatta lag gibi gözükmez tabii. :D

Tabii ki de öyle. Mesela şu anda 60Hz panelde oyun oynadığım zaman, 60FPS altı vermediği sürece oyun akıcı oluyor. Fakat dediğim gibi genel anlamda mouse imleci olsun, Explorer'da dolaşırken gecikmeli ve kasıyormuş gibi gözüküyor.

Hangi oyunları oynadığın ve oyunlarda V-Sync açık kapalı olmasıyla alakalı olabilir, 60 FPS 60'a sabitlersin akışkan olur lakin geçikme oranında fazla bir şekilde artar.

Sanki daha önce hiç 60Hz üstü panel kullanmadığınız zamana dönebilir misiniz?
Dönebilirim çünkü kendim hiç sahip olmadım. Sahip olsaydım da dönülür ama yüksek frekanslı ekran alacak param önceden varsa muhtemelen şimdi de vardır. Yani dönmem için bir sebep olmaz.

Sadece ekranlarda değil, birçok şeyde var bu durum.
Araba değiştirirsiniz, debriyajı farklıdır. Benzinli araçtan dizele geçersiniz, farklıdır. Başkalarını bilmem ama ben üç ayda bir değiştirmeme rağmen farklı model diye diş fırçamı bile yadırgıyorum.

İnsanın bir şeylere alışmasıyla alakalı.

Tabii ki de öyle. Mesela şu anda 60Hz panelde oyun oynadığım zaman, 60FPS altı vermediği sürece oyun akıcı oluyor. Fakat dediğim gibi genel anlamda mouse imleci olsun, Explorer'da dolaşırken gecikmeli ve kasıyormuş gibi gözüküyor.

Öyledir. İlginç yanı şu ki en azından o araba daha yavaş gider, ama sanki kasıyormuş gibi ya da gerçek hayatta lag gibi gözükmez tabii. :D

Tabii ki öyle ama konfor farkı var, ve frame Rate dediğimiz şeyler var oyunda, alışkanlık ve her şeyin fiyatına göre konfor kısacası :D

Dönebilirim çünkü kendim hiç sahip olmadım. Sahip olsaydım da dönülür ama yüksek frekanslı ekran alacak param önceden varsa muhtemelen şimdi de vardır. Yani dönmem için bir sebep olmaz.

Sadece ekranlarda değil, birçok şeyde var bu durum.
Araba değiştirirsiniz, debriyajı farklıdır. Benzinli araçtan dizele geçersiniz, farklıdır. Başkalarını bilmem ama ben üç ayda bir değiştirmeme rağmen farklı model diye diş fırçamı bile yadırgıyorum.

İnsanın bir şeylere alışmasıyla alakalı.
Aslında "Dönebilir misiniz?" derken söylediğim o ilk 60Hz ile başladığınız günlere, daha önce 60Hz üstü kullanmadığınız dönemlere. O an ki 60Hz panelin verdiği akıcılık vs.

Tabii ki öyle ama konfor farkı var, ve frame Rate dediğimiz şeyler var oyunda, alışkanlık ve her şeyin fiyatına göre konfor kısacası :D
Doğrudur. V-Sync, FreeSync- G-Sync muhabbeti ayrı bir şey zaten. Fakat konudaki asıl amaç, ilk seferde 60Hz herkese çok akıcı geliyor, daha sonra 60Hz üstü bir panele alışınca tekrardan 60Hz'a döndüğünüz zaman çok ilginç oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı