Yerde Bulunan Para Ne Yapılmalı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

adin06

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben bilgisayar toplamak istiyorum. Benim ailem fakir kendimizi geçindiriyoruz ama para hiç artmıyor. Ben de bu yaz çalışmak istedim. Teyzemin yanına geldim o da beni işe koydu. Günlük 25 tl alıyorum gececiyim, öğlen 4'den gece 1 gibi kapatıyorum çok yoruluyorum. Gece sadece ben varım, bir tane abi vardı o da istifa etti. Yerden 30 TL buldum. Cebime mi atsam yoksa patrona mı versem ? 2 gün geçti parayı almak için gelen olmadı. Patrona versem kasaya atacak kâr yapacak sizce ne yapmalıyım? Birde haram para olur mu ? Olmaz mı ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Haram paradır. Sonuçta o parayı sen bir emek sarfederek kazanmadın. Belki de parayı düşüren kişinin ihtiyacı var fakat nerede düşürdüğünü bilmiyor. Patron da kasaya atacak diyorsun. Bu gibi durumda ne yapılır bilmiyorum. Ancak kısa yoldan gelecek paradan hayır gelmez.

NOT: Konu yanlış yerde değil mi?

Bu para haram para. Sonuçta emek sarfetmedin. En yakın polis karakoluna teslim edebilirsin.

"Haram mı?" diye sormuşsun ben sana açıklayayım.
Şimdi yerde bulunan paranın sahibi çıkmaz ise bulan kişi paranın sahibi adına bir yoksula sadaka olarak verebilir. İhtiyacı var ise kendi de kullanabilir. Fakat parayı ihtiyacı olan birine verdin ya da ihtiyacın olduğun kendin harcadın sonradan paranın sahibi ortaya çıkarsa parayı kendi cebinden vermen gerekir. Yani ihtiyacın olmadığı hale parayı harcarsan haram olur. Bana sorarsan camii ya da bir hayır kurumuna bağışlamalısın.

Kendi düşünceme göre şimdi patrona versen Allah razı olsun diyecek kasaya koyup kar yapacak. Polislere versen hiçbiri 30 lira için kimseyi aramaz kimsede gitmez polise 30 liram kayboldu diye o yüzden polislerde o parayı yiyecek. Camii'ye falanda bağışlamanı tavsiye etmiyorum mantıken PADİŞAH elinde Kur-an ile çıkıyorsa kürsüye Camii'lere de baksın eksiklerini karşılasın bir zahmet, hocalarda o parayı yiyecek. Ee hadi dışarıda dilenen birine veriyim desem onlar senden benden de zengin o yüzden bilgisayarın için biriktireceğin paranın yanına koy bitti gitti. 2 gün geçmiş aradan daha kimse gelmez merak etme.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı