Yerel Disk C Kendi Kendine Doluyor

Merhaba, C diskinin boyutu ne kadar? İşletim sisteminiz hangisi?
Konuyu yabancı forumlarda arattım ve öğrendiğim çözüm yöntemleri arasında en yaygını bu.
"Windows Geri Yükleme Noktaları, işletim sisteminin mini yedekleridir ve genellikle bir sürücü yüklediğinizde veya Windows Update'i kullandığınızda oluşturulur. Olağanüstü durum kurtarma için yararlıdır, ancak aynı zamanda çok büyük miktarda disk alanı da yiyebilir ve C sürücüsünün zamanla doldurulmasına neden olabilir. Bu fenomen, Windows 10'da sıkça görülmektedir ve Windows 10 C sürücüsünün tam sorununun ana nedenlerinden biridir. Bu nedenle, Windows Sistem Korumasını devre dışı bırakmanızı, tüm yerel geri yükleme noktalarını temizlemenizi tavsiye ederim. Disk alanından tasarruf etmenin ve sabit sürücünün kendi kendini dolurmasını önlemenin en iyi yoludur."

Son düzenleme:
Disk temizlik falan yaptığınızı yazmışsınız. Virüs gibi bir şey bulaşmış olabilir mi acaba? Kontrol ettikten sonra eğer SSD ise trim özelliği devre dışı kalmış olabilir. Önemli bilgilerinizi yedekleyip sistemi sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Bazı uygulamalar (İdman gibi); çalışma dosyalarını C içinde barıındırır işlem bitince D yada ilgili alana aktarır...C içerisinde Gizli olan AppData klasörüne bak ordaki klasörlerin boyutana göre sırala...
İdman da dosyalar %100 olana kadar inen her bir parça C içinde barındırılır %100 olunca birleştiririlir ve ilgili klasöre aktarılır...

Rica ederim, 232GB günümüz ihtiyaçları pek karşılamayacak bir miktar. İşletim sistemi zaten bir kısmını tüketiyor. Bunun dışında sorununuzun virüs kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Her ne kadar böyle düşünsem de siz format atıp durumu gözlemlemişsinizdir. Eğer bunu yapmışsanız viral bir problem değildir.
Peki bu "gün geçtikçe diskin dolması" olayı ne sıklıkla oluyor, format atıldıktan kaç gün sonra diskinizi tam dolu buluyorsunuz? Siz sorularıma cevap verirken ben yabancı kaynakları biraz daha irdeleyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı