Yerli JACKAL eVTOL İHA ilk uçuşunu yaptı

Makaleler
110
FLY BVLOS & Maxwell Innovations tarafından tasarlanıp ürerilen Jackal İHA, ilk uçuşunu yaptı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Farklı ve agresif bir platform, özellikle ducted fanlar bu tarz bir İHA'da, Türkiye'de ilk kez deneniyor sanırım. Araç eVTOL kategorisinde. İlk uçuşunu multikopter olarak yapan araç, normal şartlarda seyir halindeyken sabit kanat olarak yoluna devam ediyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Sabit kanat olarak uçacağı günü merakla bekliyorum.

Kullanım amacı ne olacak?

Taşımacılık ve ilk yardımın yanında askeri alanda da kullanılacağından şüphem yok. Hangisinin ilk olacağını zamanla göreceğiz.

VTOL yeni ve popüler bir trend. Türk firmalarının bu trendi takip ettiğini görmek güzel.

Askere mühimmat taşıyabilir şu anki boyutuyla. VTOL olması en önemli özelliği zira askeri alanda kullanılacaksa geleneksel kalkış yapabilecek bir arazi bulmak hiç kolay olmuyor. Bu şekilde her yerden kalkıp, her yere inebilir.

Baykar'ın da bu tarz dikey kalkışlı küçük bir İHA modeli vardı (Mini İHA'yı kastetmiyorum) ancak aktif kullanılıyor mu bilmiyorum. Hayırlı olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı