İnceleme HP Victus 16 incelemesi

(Bu incelemede İnceleme - ----------- buradaki konudan yararlanılmıştır ekstradan jarrodstech'ten de ekran görüntüleri kullanılmıştır)

*Hp Victus 16 nedir?
-Bundan başlayalım Victus 16 HP'nin çıkardığı Gaming adı altında satılan bir laptoptur sağlam rant yapmıştır ve bir sürü sponsorluk almıştır nasıl bu kadar ünlü oldu derseniz uygun fiyatı ve sağlam donanımı peki bunun sebepleri nelerdir? Onlardan da bahsedelim, HP kasalarını kendisi üretir, anakartına kadar fakat şöyle bir problem var HP soğutmayı güzel yapamıyor ve de uygun fiyatlı F/P canavarı ibaresinin gitmesini istemiyor bu sebepten ne var ne yok kısıyor. Bunlardan biri soğutma konusu bunun açığını kapatmak için throttle koyuyor bu Throttle'ı da Intel'lerde fazla kaçırdı ve adı lekelendi ama üstü kolayca örtüldü. Benim gibi arkadaşlar Victus'un ne kadar bolca throttle sorunu olduğunu biliyor bu durum Omen için de geçerli Omen'larda da bolca throttle problemi bulunmaktadır dereceler 40-50 FPS 30 böyle mesela.

*Peki HP Victus'daki throttle türü ne?
-Çoğunlukla electrical design point (EDP) vardır bu tür throttle çok zor bir throttle çeşididir kırması çok zordur limit değerlerini de çok güzel ayarlanmasını ister. Çok şükür CPU'ya utilization throttle koyacak kadar düşmemişler, EDP'nin yanı sıra Power limit dostumuz var bu da 65 watt ile sınırlıdır peki bu watt sınırlanırsa artıları eksileri nelerdir? Hacı? Diyebilirsiniz artıları ısınma konusunda desteği büyük olur eksisi ne derseniz eğer ki berbat bir Power limit yaptılar ise FPS'nize etki eder isterse en kral Power limiti yapsın frametime'ınızı bozacaktır bu throttle hakkında daha fazla konuşacağım o da başka bir konuda olacak çünkü throttle sadece HP'de yok. Azıcık övelim limitler başka nelere etki eder der iseniz %1'lik ya da %0.1'lik FPS'lere etki eder bunun anlamı drop yiyebilirsiniz frametime ile aynı yola çıkıyor nerede ise zaten.

*Hp Victus 15 neden bu kadar kötü?
-Eklediğim fotoğrafta gördüğünüz üzere fanlar yan yana yani sıcak havanın akışı tek taraftan olduğu için verimsiz bir 2 fan oluyor, ekstradan alt mazgalları cok yetersiz, halbuki Victus 16 da bulunan alt mazgallar daha geniş ve güzeldir hava alışı daha rahattır. Ekstradan daha dar bir yapıya sahiptir.

*Hp Victus 16'nın kötü özellikleri nelerdir?
-Başta bahsettiğim gibi çok zor kırılan bir throttleye sahiptir, 65 watt Power limit bulunduğu için frametime kafayı yiyebilir %1 ve %0.1 FPS'ler çok kötü durumda olacaktır. Peki başka neler olabilir der iseniz kasası kalitesizdir ve Gaming hissiyatı uyandırmıyor insanda, diğer kısım hoparlörler arkadaşım bu nasıl bang olufsen ses sistemi berbat! Güzel ses bile vermiyor çok düşük yani kulaklıksız bir şey anlamazsınız bu laptopta USB portları da bir hayli fakir kurtaran 3.2'lik USB portlar oluyor başka nelerden bahsedebiliriz der iseniz yazılımı berbat diyebilirim fanların hızı takılı kalıyor? Ben her dakika bilgisayarı yeniden mi başlatacağım? Saçmalık R23 testleride bir hayli kötü gördüğünüz gibi rakipleri 17klarda cirit atarken kendisi maksimum 14.6k vs. görüyor daha detaya ineceğiz merak etmeyin.

*Fps sonuçları nelerdir?
-AAA oyunlarda fazla fark yemiyor 5-6 FPS belki 8 FPS fakat işlemci odaklı oyunlara gelince fark 20leri buldu bunun sebebini bir zahmet anlayın mesela ben Valorant'ta en yüksek ayarlarda 150-220 FPS arasında alıyorum son güncellemeler ile (yüzdeliklere girmeyeceğim) fakat arkadaş Lenovo LOQ ile 250 görüyor benim ne eksiğim var kardeşim neden ben görmüyorum bekle o da ne. Sezar? -senin Power limitli Victus 16'ın var çocuk evet sezarı duydunuz o bile diyor şaka bir yana bu farkları yemeye hazır olun, alacaksanız ekran görüntüleri konuşuyor zaten i5 12.nesilden fark yemek nasıl bir duygu? i7 12.nesil ile i5 12.nesilden fark yiyorsunuz şaka gibi ekran kartları da aynı evet, doğru duydunuz. Fark yiyorsunuz skorlarda leş üstü leş ekranda çok leş denmez ama kötü yani anlayacağınız güzel bir bütçesi yoksa almayınız.

*Tasarımı 15 ve 16 karşılaştırması.
-16 bariz bir şekilde önde çünkü fan yerleri bile farklı bakır borular biraz daha kalın geldi bana çıkışların deliği daha geniş 15'in önde olduğu konularda var onlara da geleceğim.

*Nitro 5 neden daha iyi kardeşim?
-Bariz bir şekilde belli i7 12.nesil ile i5 12.nesilden fark yemek nasıl bir his anlayamazsınız bence testlerde gördüğünüz gibi berbat 2021 daha da berbat çok laf üstünde durmaya gerek yok ekran görüntüleri benim dilim oldu zaten.

*Pil performansı.
-Övebileceğim yerden geldi pil performansı iyi bir bilgisayar şarj adaptörü güzelde teste sokmayı planlıyorum dediği gibi 200 watt veriyor mu diye piller 75 wh veya 83 wh şeklinde oluyor.

*Wi-fi sağlayıcısı.
-Çöp çöp çöp hatta çöp içinde leş çünkü testte ne kadar laptop varsa (2021 Victus 16 dahil) hepsinden boyuna boyuna fark yemiş öyle sistemlere bak yediği farklara bak ondan kötüleri de var örneğin Gigabyte g5.

*Ekran kalitesi.
-Kötü bir ekrana sahip ms değerleri yazıyor en iyi ekranı 7ms öyle diyelim oda %100 sRGB peki ekranında iyi yan yok mu derseniz? Var dememi beklediniz değil mi :D tabii ki de yok! 17ms ekranın ben size neyini öveyim neyse kısaltacağım çok uzadı.

*Watt değerleri.
-Övmemi beklemezsiniz herhalde maksimum gördüğü watt değerine bak işlemcinin? Hâlâ Power limit yok diyenler buradamı maksimum 69 watt oda anlık sonradan kilitleniyor fark ettiyseniz daha ben ne diyeyim ki size hâlâ aynı bütçeye Nitro 5'ler Nitro 16'lar var iken bunu önerirseniz.

-Son-
(Bu incelemeyi farklı bir yerde daha yaptım burada da yapmak istedim eksiğim var ise düzeltirseniz sevinirim)

Dosya Ekleri

• resim_2024-02-23_165254854.png
    resim_2024-02-23_165254854.png
    635 KB · Görüntüleme: 60
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172241.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172241.png
    386,9 KB · Görüntüleme: 45
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172321.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172321.png
    249,3 KB · Görüntüleme: 37
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172335.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172335.png
    293 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172300.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172300.png
    596,9 KB · Görüntüleme: 33
  • resim_2024-02-23_174135721.png
    resim_2024-02-23_174135721.png
    212 KB · Görüntüleme: 31
  • downloadfile-3 (1).png
    downloadfile-3 (1).png
    41,3 KB · Görüntüleme: 33
  • 1707055453031 (1).jpeg
    1707055453031 (1).jpeg
    307,2 KB · Görüntüleme: 33
  • resim_2023-08-16_123614165 (1) (1).png
    resim_2023-08-16_123614165 (1) (1).png
    169,9 KB · Görüntüleme: 40
  • WhatsApp Image 2024-04-27 at 13.49.15.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-27 at 13.49.15.jpeg
    106,7 KB · Görüntüleme: 28
  • HP-Victus-16-S0066NT-incelemesi-ic-taraf.jpg
    HP-Victus-16-S0066NT-incelemesi-ic-taraf.jpg
    307,2 KB · Görüntüleme: 40
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172207.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172207.png
    173,1 KB · Görüntüleme: 25
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172157.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172157.png
    637,7 KB · Görüntüleme: 26
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172102.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172102.png
    442,2 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174516.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174516.png
    416,8 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174526.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174526.png
    580,7 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174538.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174538.png
    417,8 KB · Görüntüleme: 33
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174604.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174604.png
    493,6 KB · Görüntüleme: 32
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174611.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174611.png
    512,1 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174621.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174621.png
    468,8 KB · Görüntüleme: 23
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174632.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174632.png
    501,7 KB · Görüntüleme: 22
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 174647.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 174647.png
    436,7 KB · Görüntüleme: 27
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172120.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172120.png
    748,3 KB · Görüntüleme: 29
  • Ekran görüntüsü 2024-02-23 172143.png
    Ekran görüntüsü 2024-02-23 172143.png
    782,4 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
Elinize sağlık, güzel inceleme olmuş. Fan sesleri hoparlörü bastırıyor kesinlikle ses kalitesi konusundaki fikrinize katılıyorum. Touchpad hissiyatı ve klavyenin hissiyatı da beğenmediğim özellikleri arasında.

Elinize sağlık, güzel inceleme olmuş. Fan sesleri hoparlörü bastırıyor kesinlikle ses kalitesi konusundaki fikrinize katılıyorum. Touchpad hissiyatı ve klavyenin hissiyatı da beğenmediğim özellikleri arasında.

Ben ilk aylarda çok uyanamadım şu an 1 yıl oldu yaklaşık memnun olduğum söylenemez.

6-7 aydır kullanıyorum touchpad içine göçüyor, hissiyatı girip çıkmayacak gibi geliyor. (mouse ile kullandım sürekli).

Ve bende ki beyaz model sararıyor şu an silmeme rağmen geçmiyor touchpad in sarılığı.

@LittleWarlocc hocam konu nasıl olmuş yararlımı sizce?

Son düzenleme:
(Bu incelemede İnceleme - ----------- buradaki konudan yararlanılmıştır ekstradan jarrodstech'ten de ekran görüntüleri kullanılmıştır)

*Hp Victus 16 nedir?
-Bundan başlayalım Victus 16 HP'nin çıkardığı Gaming adı altında satılan bir laptoptur sağlam rant yapmıştır ve bir sürü sponsorluk almıştır nasıl bu kadar ünlü oldu derseniz uygun fiyatı ve sağlam donanımı peki bunun sebepleri nelerdir? Onlardan da bahsedelim, HP kasalarını kendisi üretir, anakartına kadar fakat şöyle bir problem var HP soğutmayı güzel yapamıyor ve de uygun fiyatlı F/P canavarı ibaresinin gitmesini istemiyor bu sebepten ne var ne yok kısıyor. Bunlardan biri soğutma konusu bunun açığını kapatmak için throttle koyuyor bu Throttle'ı da Intel'lerde fazla kaçırdı ve adı lekelendi ama üstü kolayca örtüldü. Benim gibi arkadaşlar Victus'un ne kadar bolca throttle sorunu olduğunu biliyor bu durum Omen için de geçerli Omen'larda da bolca throttle problemi bulunmaktadır dereceler 40-50 FPS 30 böyle mesela.

*Peki HP Victus'daki throttle türü ne?
-Çoğunlukla electrical design point (EDP) vardır bu tür throttle çok zor bir throttle çeşididir kırması çok zordur limit değerlerini de çok güzel ayarlanmasını ister. Çok şükür CPU'ya utilization throttle koyacak kadar düşmemişler, EDP'nin yanı sıra Power limit dostumuz var bu da 65 watt ile sınırlıdır peki bu watt sınırlanırsa artıları eksileri nelerdir? Hacı? Diyebilirsiniz artıları ısınma konusunda desteği büyük olur eksisi ne derseniz eğer ki berbat bir Power limit yaptılar ise FPS'nize etki eder isterse en kral Power limiti yapsın frametime'ınızı bozacaktır bu throttle hakkında daha fazla konuşacağım o da başka bir konuda olacak çünkü throttle sadece HP'de yok. Azıcık övelim limitler başka nelere etki eder der iseniz %1'lik ya da %0.1'lik FPS'lere etki eder bunun anlamı drop yiyebilirsiniz frametime ile aynı yola çıkıyor nerede ise zaten.

*Hp Victus 15 neden bu kadar kötü?
-Eklediğim fotoğrafta gördüğünüz üzere fanlar yan yana yani sıcak havanın akışı tek taraftan olduğu için verimsiz bir 2 fan oluyor, ekstradan alt mazgalları cok yetersiz, halbuki Victus 16 da bulunan alt mazgallar daha geniş ve güzeldir hava alışı daha rahattır. Ekstradan daha dar bir yapıya sahiptir.

*Hp Victus 16'nın kötü özellikleri nelerdir?
-Başta bahsettiğim gibi çok zor kırılan bir throttleye sahiptir, 65 watt Power limit bulunduğu için frametime kafayı yiyebilir %1 ve %0.1 FPS'ler çok kötü durumda olacaktır. Peki başka neler olabilir der iseniz kasası kalitesizdir ve Gaming hissiyatı uyandırmıyor insanda, diğer kısım hoparlörler arkadaşım bu nasıl bang olufsen ses sistemi berbat! Güzel ses bile vermiyor çok düşük yani kulaklıksız bir şey anlamazsınız bu laptopta USB portları da bir hayli fakir kurtaran 3.2'lik USB portlar oluyor başka nelerden bahsedebiliriz der iseniz yazılımı berbat diyebilirim fanların hızı takılı kalıyor? Ben her dakika bilgisayarı yeniden mi başlatacağım? Saçmalık R23 testleride bir hayli kötü gördüğünüz gibi rakipleri 17klarda cirit atarken kendisi maksimum 14.6k vs. görüyor daha detaya ineceğiz merak etmeyin.

*Fps sonuçları nelerdir?
-AAA oyunlarda fazla fark yemiyor 5-6 FPS belki 8 FPS fakat işlemci odaklı oyunlara gelince fark 20leri buldu bunun sebebini bir zahmet anlayın mesela ben Valorant'ta en yüksek ayarlarda 150-220 FPS arasında alıyorum son güncellemeler ile (yüzdeliklere girmeyeceğim) fakat arkadaş Lenovo LOQ ile 250 görüyor benim ne eksiğim var kardeşim neden ben görmüyorum bekle o da ne. Sezar? -senin Power limitli Victus 16'ın var çocuk evet sezarı duydunuz o bile diyor şaka bir yana bu farkları yemeye hazır olun, alacaksanız ekran görüntüleri konuşuyor zaten i5 12.nesilden fark yemek nasıl bir duygu? i7 12.nesil ile i5 12.nesilden fark yiyorsunuz şaka gibi ekran kartları da aynı evet, doğru duydunuz. Fark yiyorsunuz skorlarda leş üstü leş ekranda çok leş denmez ama kötü yani anlayacağınız güzel bir bütçesi yoksa almayınız.

*Tasarımı 15 ve 16 karşılaştırması.
-16 bariz bir şekilde önde çünkü fan yerleri bile farklı bakır borular biraz daha kalın geldi bana çıkışların deliği daha geniş 15'in önde olduğu konularda var onlara da geleceğim.

*Nitro 5 neden daha iyi kardeşim?
-Bariz bir şekilde belli i7 12.nesil ile i5 12.nesilden fark yemek nasıl bir his anlayamazsınız bence testlerde gördüğünüz gibi berbat 2021 daha da berbat çok laf üstünde durmaya gerek yok ekran görüntüleri benim dilim oldu zaten.

*Pil performansı.
-Övebileceğim yerden geldi pil performansı iyi bir bilgisayar şarj adaptörü güzelde teste sokmayı planlıyorum dediği gibi 200 watt veriyor mu diye piller 75 wh veya 83 wh şeklinde oluyor.

*Wi-fi sağlayıcısı.
-Çöp çöp çöp hatta çöp içinde leş çünkü testte ne kadar laptop varsa (2021 Victus 16 dahil) hepsinden boyuna boyuna fark yemiş öyle sistemlere bak yediği farklara bak ondan kötüleri de var örneğin Gigabyte g5.

*Ekran kalitesi.
-Kötü bir ekrana sahip ms değerleri yazıyor en iyi ekranı 7ms öyle diyelim oda %100 sRGB peki ekranında iyi yan yok mu derseniz? Var dememi beklediniz değil mi :D tabii ki de yok! 17ms ekranın ben size neyini öveyim neyse kısaltacağım çok uzadı.

*Watt değerleri.
-Övmemi beklemezsiniz herhalde maksimum gördüğü watt değerine bak işlemcinin? Hâlâ Power limit yok diyenler buradamı maksimum 69 watt oda anlık sonradan kilitleniyor fark ettiyseniz daha ben ne diyeyim ki size hâlâ aynı bütçeye Nitro 5'ler Nitro 16'lar var iken bunu önerirseniz.

-Son-
(Bu incelemeyi farklı bir yerde daha yaptım burada da yapmak istedim eksiğim var ise düzeltirseniz sevinirim)
Hocam güzel konu olmuş ellerinize sağlık. Aklıma o 2 fanın yan yana olduğu cihazlardan biri olan G870 geliyor. Ama alt ızgarası büyük G870'in ancak rezalet bir tasarım bence. Bir de laptopların küçücük kasalarda masaüstü güçlerine gelmesi beni çok heyecanlandırıyor her ne kadar limitlerle boğuşsalar da bence iyi fiyattan bulunursa bir nimet olabilir ama iyi fiyat olması lazım.

Hocam güzel konu olmuş ellerinize sağlık. Aklıma o 2 fanın yan yana olduğu cihazlardan biri olan G870 geliyor. Ama alt ızgarası büyük G870'in ancak rezalet bir tasarım bence. Bir de laptopların küçücük kasalarda masaüstü güçlerine gelmesi beni çok heyecanlandırıyor her ne kadar limitlerle boğuşsalar da bence iyi fiyattan bulunursa bir nimet olabilir ama iyi fiyat olması lazım.

G870 sanırım toplama anakart yanıp duruyor herkes bundan şikayetçi.

G870 sanırım toplama anakart yanıp duruyor herkes bundan şikayetçi.
G870'te tek model olmadığı için yani İ7 olsun İ5 olsun 12 13. nesil bir sürü konfigürasyon var ve hepsinde aynı anakart veya kompanent kullanıldığını sanmıyorum. Yine de anakartın kalitesi kadar kullanılan o iki fanı yan yana koyma durumu da felaket bence. Kasasının alttan ızgarası büyük olduğundan soğutucular etkiliyor ama HP'de nasıl bilmiyorum.

Birader ne saçma inceleme la bu?
Öncelikle konuşma tarzına ayar oldum yok sezar bilmem ne düzgünce derdini anlat git işte. Neyse sana cevap vereyim bende de 4060 i5 13.nesil HP 16 var ve dediğin sorunlar bir bana denk gelmedi herhalde sırayla söyleyeceğim.
1.throttle'den yakınmışsın doğru var ama piyasadaki her modelde var ayrıca son gelen BIOS'la beraber azalttılar haberin olsun.
2.fark yiyor demişsin de Acer i5 12.nesil kullanan bir arkadaşım var Valorant'ta düşük ayarlarda 450 görünce şaşırıyor ben düşük ayarlara çekince 450 500 FPS arası alıyorum nasıl bir 20 FPS fark var anlamadım.
3.Wi-Fi kartı çöp demişsin onu hiç anlamadım. Fiber 100gbit internetimiz var ve odamla internet arasında bayağı bir mesafe var ona rağmen ne ping değerimde ne de indirme hızında herhangi bir problem göremedim.
4.başka ne zırvalamışsın he hoparlörlere laf atmışsın ses kalitesi fena değil ama sesi biraz az onda katılıyorum ama oooo çok kötü değil sezar mezar demişsin ne anlatıyorsan sanki.
5.ekranında hak veriyorum piyasada eski Acer'lerin ekranı da kötüydü yeni serilerde düzelttiler aynısı HP'de de var 165Hz ekran var yenilerinde.
Bazen insanlar verdikleri paranın 2-3 katı performans bekliyor ama maalesef 30k bütçede her modelin artısı eksisi var bu Acer kullanan arkadaşım ısınmadan şikayetçi ki fan kullanmasına rağmen. Neyse arkadaşlar böyle şımarık kolej bebesi arkadaşları dinleyipte paranızı değmeyecek modellere çarçur etmeyin internette büyük kanallarda bir sürü inceleme var hepside soğutmasından tutun verdiklere değerlere kadar övüyor. Bu arada HP 15 modelleri almamaya özen gösterin çünkü problemli seriler ama 16 serisinden gayet memnunum.

Ben senle hiç uğraşmayacağım burada @LittleWarlocc hocam var senin ağzının payını bir versin zamanında bana vermişti.

Tabii canım jarrods tech yalan söylüyor orada öyle göstermiş Low FPS'ler rezalet droplar stutterler kaynıyor kronik problemli bir cihaz daha bana laf anlatıyorsun çok da güzel bir inceleme oldu ama senin gibi fanboylar olduğu süreçte asla bu inceleme değer göremez kirletmeyin konuyu.

Sanırım Technopat'ın en tarafsız Victus incelemesini yaptım diğerlerine baktım "mükemmel, efsane" diye geçiyor saçmalık ilk haftalarda ki deneyimlerm bir nebze güzeldi artık limitde toplayamıyor bilgisayarı deli gibi ısınıyor 2 tane bakır borudan ne beklersin zaten kronik sorunlu F15'in bile 3-4 tane bakır borusu var.

@pashabarish bak bakalım paneli güzelmiymiş bende %100 sRGB var ama yeni modellerine bakalım bir de 14.nesil adam almış ekran berbat diyor daha Victus fanboyluğu yapmaya devam edecek misin?

Bakın gördüğünüz gibi berbat bir ekrana sahip.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-05-01 113406.png
    Ekran görüntüsü 2024-05-01 113406.png
    337,9 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:
BIOS güncellemeleri sadece ikincil limitleri arttırdı, PL1 hâla aynı. Piyasada sadece ASUS ve HP cihazların limitlenme durumu çok, en çok da HP cihazlarda tabii. Anakart ve soğutmadan kısıp cihaz limitlemek ve bunu olması gerekenden yüksek fiyatta satmak dolandırıcılık gibi geliyor bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı