Yerli üretim işlemci ve ekran kartı mümkün mü?

Dolar belasından kurtulmadıkça ithalatı azaltmadıkça mümkün değil çin ile milli parada anlaşırsak dolara ihtiyacımız kalmaz oradan normal fiyatlarda ekran kartı ve işlemci ithal ederiz yani bazı şeyleri üretmek bize gelmez bügün araba ve silah teknolojik ürütmek varken bilgisayar bileşini üretmek mantıksızlıktır.

Yerli arabanın yapımından sonra bu gibi konulara daha çok yoğunlaşabilme imkanımız olur çünkü yerli otomabilin getirdiği teknoloji bizi böyle teknolojilere bir adım daha yakınlaştırıyor.
Uzaktan yakından hiçbir alakası yok. Yerli otomobil yonga tasarlamamızı sağlamayacak.
Yapsak da programlamasını biz yapamayız.

Tam terisne programlamasını şu anda daha iyi yapabiliyoruz lakin tasarlamak için gerekli bilgiye sahip olduğumuz konusunda şüphelerim var.

2040 tan geliyorum beyler. Suriyeli mühendislerimiz tarafından yerli üretim hdmı kablosu yapıldı, ekran kartınıda önümüzdeki 10 yıl içinde yapmayı düşündüklerini belirttiler ben kaçtım makine soğumasın.

Olur olur bu yönetimle olur yahu neden olmasın. Ama önce "Kanal İstanbul" u yapalım. Asgari ücrete 3-5 lira zam yapıp sonra vergileri artıralım, yaptığımız zamı fazlasıyla geri alalım. Hem zaten ilgilenmemiz, vatandaşlık vermemiz gereken bir milyonu aşkın Suriye'li vatandaşlarımız, toprak ortaklarımız var önce onların da bir karnını doyuralım, iş güç sahibi yapalım, okutalım güzel yerlere gelsinler.. İran-Amerika savaşına katılalım, Libya'ya ateşkes çağrılarında bulunalım.. 30 yaş üstü insanlardan evde kalmışlık vergisi alalım da teknolojik gelişmelere en son bakarız.. Hem zaten bizim için hemen yarın yapabileceğimiz birşey bu.. Yerli üretim motorlarımız var mesela tüm parçaları Çin'den geliyor burda montajlıyoruz hoop oldu mu sana yerli üretim? Yerli üretim otomobilimiz var mesela patentini yıllar önce Çin'den aldığımız ✌🏼 işlemci, ekran kartını falan da Çin'den getirtir burda marka basar ambalaj yapar satarız.. Ama hepsinden önce bir kulağımızın arkası kaldı onu da delsinler ondan sonra bakarız yolumuza.. 😂😂😂

Herhalde burası donanım forumu diye işlemci kelimesini duyan anakart diyor.

Her mikroişlemci illa bir bilgisayarda kullanılacak diye bir kaide yok bir kere.

Benim bildiğim bir mikro işlemci mimarisi tasarım grubuna üye oldu ASELSAN.
Üye oldu derken hem para hem de çalışma desteği ile katıldı. Tasarım tamamlandığında payımızı alacağız.

Her ne kadar kendimiz üretmesek de bir yerlerden başlamak her zaman iyidir.
Direk Intel veya AMD ye rakip olacak değiliz herhalde, ama AMD nin yıllarca Intel'in işlemcilerini geri mühendislik ile taklit ederek işlemci ürettiğini hepimiz biliyoruz o yüzden bence bu da iyi bir girişim.

Bu arada çok garip yorumlar var iğne üretemiyoruz gibi. Biraz araştırma ile bu bilgilerin çok da doğru olmadığını anlamak zor değil. Elbette teknoliji olarak çok üstün bir ülke degiliz ama bugün ülkedeki elektrikli araç şarj istasyonlarının yarısında yerli firmaların kendi ARGE laboratuarlarında geliştirilen cihazlar kullanılıyor. Yani çok karamsarlık aşağılık kompleksine yol açabilir.

Son düzenleme:
Olur olur bu yönetimle olur yahu neden olmasın. Ama önce "Kanal İstanbul" u yapalım. Asgari ücrete 3-5 lira zam yapıp sonra vergileri artıralım, yaptığımız zamı fazlasıyla geri alalım. Hem zaten ilgilenmemiz, vatandaşlık vermemiz gereken bir milyonu aşkın Suriye'li vatandaşlarımız, toprak ortaklarımız var önce onların da bir karnını doyuralım, iş güç sahibi yapalım, okutalım güzel yerlere gelsinler.. İran-Amerika savaşına katılalım, Libya'ya ateşkes çağrılarında bulunalım.. 30 yaş üstü insanlardan evde kalmışlık vergisi alalım da teknolojik gelişmelere en son bakarız.. Hem zaten bizim için hemen yarın yapabileceğimiz birşey bu.. Yerli üretim motorlarımız var mesela tüm parçaları Çin'den geliyor burda montajlıyoruz hoop oldu mu sana yerli üretim? Yerli üretim otomobilimiz var mesela patentini yıllar önce Çin'den aldığımız ✌🏼 işlemci, ekran kartını falan da Çin'den getirtir burda marka basar ambalaj yapar satarız.. Ama hepsinden önce bir kulağımızın arkası kaldı onu da delsinler ondan sonra bakarız yolumuza.. 😂😂😂
Kafayı iktidar ile bozmuşsunuz herşeyde bir siyasete çekiyorsunuz kafayı biraz bilime verin belki ileriye dönük yaşarsınız.

Yapsalar bile almam. :D
2 tür işlemci var zaten o da özel şirketlerin elinde. Çin veya Almanya gibi bizden çok çok gelişmiş olan devletler yapamazken bizim yapabilmemiz zaten saçma olur. Allah aşkına söylesenize şurada kaç tane adam akıllı alet yapabiliyoruz?
Belki Vestel gibi markalar var ama onlar da zaten parçaların %90'ını ithal edip birleştiriyorlar.
Yine bir örnek diğer ülkelerde özel şirketler devlet yardımıyla neredeyse her ay yeni arabalar çıkartıyorlar. Yıl 2020 oldu biz yerli araba yaptık diye seviniyoruz. Bence şimdiki ne yönetim - siyasi olarak bahsetmiyorum - ne de mühendisler bunu yapabilecek kapasitede değil diye düşünüyorum. Yapılacaksa biz yapmalıyız bence. Mühendislerimiz bu kapasiteye sahip olsa bile maalesef yine devletimiz Din işlerine milyarlarca TL verip AR-GE kısmına bir kaç milyon vereceğiz diye üzülen bir yönetim var.
Konuyu nerden nereye bağladım bilmiyorum ama :D kısacası ben Türkiye'de işlemci yapılsa bile büyük bir zaman geçtikten sonra alırdım.

Geri
Yukarı