Yeşil ekran ve reset sorunu

Ivan Allen

Hectopat
Daha önce sorduğum soruya gelen cevapları denedim fakat hala aynı şey olmaya devam ediyor.

Ekran kartı driver silip yükledim, PSU yeterlilik testi yaptım, hatta format bile attım bir türlü düzelmedi. 10 dakika önce Rise of Tomb Raider oynarken aynı şey tekrar başıma geldi.

Bazen oyun oynarken ekran yeşil oluyor ve PC kendini yeniden başlatıyor. Bazen dediğim nadiren ve alakasız durumlarda bile olabiliyor, mesela masaüstündeyken.

Bunun sebebi ne olabilr? İnternette çok araştırdım ama bir çözüm veya sorun bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görseli paylaşmanız çok iyi oldu. 5700XT ile epey fazla green screen sorunu yaşayanlar var. Bunu güç kaynağı değiştirerek çözenler de var, MSAA'da yeşil ekran sıkıntısı yaşayıp FXAA'ya geçerek çözen de olmuş. Hatta önceki sürüme dönüp çözenler bile var. Sorunun net çözümü belli değil fakat deneye deneye sizin bulabileceğiniz bir şey. Çizgi veya mozaiklenme yoksa düz yeşil veya başka bir renk ekransa sorunun AMD'nin sağladığı sürücüler ile alakalı olma ihtimali var hatta arkadaşların dediği gibi bu ihtimal yüksek. Sorun sürücüden değilse VBIOS yazılımıyla alakalıysa üretici yeni bir VBIOS sürümü çıkarır ve problem çözülür.

Daha önce sorduğum soruya gelen cevapları denedim fakat hala aynı şey olmaya devam ediyor.

Ekran kartı driver silip yükledim, PSU yeterlilik testi yaptım, hatta format bile attım bir türlü düzelmedi. 10 dakika önce Rise of Tomb Raider oynarken aynı şey tekrar başıma geldi.

Bazen oyun oynarken ekran yeşil oluyor ve PC kendini yeniden başlatıyor. Bazen dediğim nadiren ve alakasız durumlarda bile olabiliyor, mesela masaüstündeyken.

Bunun sebebi ne olabilr? İnternette çok araştırdım ama bir çözüm veya sorun bulamadım.
çözdünüz mü sorunu

İşlemci ve RAM'lerinizde OC veya undervolt varsa kesinlikle iptal edin. İşlemci de PBO özelliği BIOS'tan kapatın. Ramlerinizi anakartta mutlaka soldan sağa 2. ve 4. slota takın. 650W MWE 80+ biraz sınırda kalıyor 5700XT STRIX için mutlaka çift besleme yapın şema bırakıyorum. Ayrıca 5700XT STRIX üretim hatalıdır soğutucu vidasını sıkmanız araya ek yapmanız gerekir. ASUS hatasıdır üretici size gerekli kiti temi ediyor başvuruda bulunun.

d7Eb8p.jpg

Konuyu inceleyin.

Hala oluyor mu? Sorunun kaynağını çözebildin mi? Bu gün 5 aydır ilk defa bende de oldu çok korkuyorum :(

İşlemci ve RAM'lerinizde OC veya undervolt varsa kesinlikle iptal edin. İşlemci de PBO özelliği BIOS'tan kapatın. Ramlerinizi anakartta mutlaka soldan sağa 2. ve 4. slota takın. 650W MWE 80+ biraz sınırda kalıyor 5700XT STRIX için mutlaka çift besleme yapın şema bırakıyorum. Ayrıca 5700XT STRIX üretim hatalıdır soğutucu vidasını sıkmanız araya ek yapmanız gerekir. ASUS hatasıdır üretici size gerekli kiti temi ediyor başvuruda bulunun.

Eki Görüntüle 662522

Konuyu inceleyin.

Bendeki kart o değil şimdiye kadar ne WattMan aldım ne bir şey 5 aydır ilk defa bu hatayı aldım korkmalı mıyım?

Son düzenleme:
Üç gün önce başıma geldi, 5600 XT- R5 3600X sistemim var, yeşil ekran atıp kendine reset atıyor kart. İlk önce conq Blade atarken oldu, %99 kullanım da 55-60 derece arası sıcaklıkta yaptı, Opera video POP-out ile dizi izliyordum bir yandan. Ağır geldi sandım . Bugün medieval dynesty atarken 3 kere yaptı. Dedim optimizasyon sorunu yaşanıyor. 750'lik PSU var. 3200 Hz 2x8 -16 GB RAM var. 3 gündür yaşıyorum sürücülerim güncel- ne yapacağımı şaşırdım.

Geri
Yukarı