Yetenek mi? Çalışmak mı?

Her taştan heykel bir zamanlar kaya parçası idi. Fakat yetenekli ellerde yeterli ve özenli çalışma sayesinde bir sanat eserine dönüştüler.
Ne sadece yetenekli ellerde olması ne de sadece çok çalışma ile bir kaya parçasını bir sanat eserine dönüştüremezsiniz.

Kesin olarak diyebileceğim tek şey çalışmazsan her ikisi de körelir. Sanat konusunda bilemem ama matematiği kötü olan biri çalışarak iyi bir duruma gelebilir. Matematiğe yeteneği olan da yatarak körelebilir. (Bkz: Ben)
dediğim gibi ben bi yerlere Bakarak iyi çizerdim oradan kasıt başkasının çizdiği şeyi çizgi çizgi Bakarak kendim çizmeye çalışıyordum. Ben açıkçası bunu yetenek diye yorumlayamıyorum .
Her taştan heykel bir zamanlar kaya parçası idi. Fakat yetenekli ellerde yeterli ve özenli çalışma sayesinde bir sanat eserine dönüştüler.
Ne sadece yetenekli ellerde olması ne de sadece çok çalışma ile bir kaya parçasını bir sanat eserine dönüştüremezsiniz.
Yani işin özü hayal mi?

Bu sorunun soruluş amacını tam olarak çözemedim.

Şimdi cevap olarak "Yetenek" dersem çalışmayacak mısın? Neyse, şaka bir yana cevap yetenek ya da çalışmak olsun, fark etmez. Sonuç itibariyle her iki durumda da çalışmak gerekir. Hatta başka seçenekler olsa bile, yani varsa alternatif olarak üçüncü ya da dördüncü bir durum eklense de, yine de çalışmak gerekir. Çalışmayı elden bırakmayalım lütfen.

İşin teferruatına girersen resim sanatının dalları var. Sen hangi tür resim çizeceksin? 26 tür var mesela ben karakalem ile sadece kurşun kalem ile boyamadan tek renk karikatür çiziyorum bu alanda doğuştan yetenekliyim denilebilir. Fakat gel bir insan yüzü çiz deseler çizemem bilek ile çiziyorum büyük kağıtta çizim yapmak zor geliyor. Yani portre çizemiyorum. Son konuma bakabilirsin.

Uzun lafın kısası yetenek varsa çalışmazsan olmaz, çalışırsan olur. Yetenek yoksa çalışsan da olmaz.

Bu sorunun soruluş amacını tam olarak çözemedim.

Şimdi cevap olarak "Yetenek" dersem çalışmayacak mısın? Neyse, şaka bir yana cevap yetenek ya da çalışmak olsun, fark etmez. Sonuç itibariyle her iki durumda da çalışmak gerekir. Hatta başka seçenekler olsa bile, yani varsa alternatif olarak üçüncü ya da dördüncü bir durum eklense de, yine de çalışmak gerekir. Çalışmayı elden bırakmayalım lütfen.
çalışma yada yetenek olsa bile artık istesem de Kendimi geliştiremem. Sadece bu sorunun cevabını merak etmiştim. Şuan lise 4um

Bence çalışıp yeteneği geliştirmek önemlidir.
İlk okulda USED’e (Uluslarası Sanat Eğitimcileri Derneği) gitmiştim. Resimlerim falan sergileniyordu. Ortaokulda resimi bıraktım ve şuan normal bir kişiden birazcık daha iyi resim çiziyorum. Kas yapmak gibi bir şey. Çalışmayınca köreliyor.

Geri
Yukarı