Yeterli upload değerine rağmen yayında kesilmeler yaşanıyor

Daha fazla  
Herkese merhaba, evden çalışan birisiyim. Kalan vakitlerimde de Twitch üzerinde yayınlar yapmaktayım. Sponsor vs. ayarladığım için düzenli yayınlar yapmak zorundayım. Şu an da kullandığım paket 35 Mbps download, 6 Mbps upload şeklindedir. Altyapı 95 Mbps destekliyor, fakat ev içi tesisatım kötü olduğu için en iyi kullanabildiğim paket buydu. Telekom'un kampanyasından yararlanıp bedava fiber çektirmek istedim. Fakat binadakiler fiber paketleri pahalı olduğu için ve para ödemeyi istemedikleri için mecburen kendi ev içi tesisatımı yenileyip CAT6 kablo çektim. Sürekli olarak upload ile ilgili sorunlar yaşıyordum. İlk yenileme sonrasından hızım inanılmaz derecede iyiydi ve çok rahat bir şekilde 5 Mbps upload ile, 4-5k bitrate yayınlar yapıyordum. Bir hafta sonra saçma sapan sorunlar yaşamaya başladım. Paketim 35-6 olmasına rağmen 43 Mbps download, 13 Mbps upload alıyordum. Modeme ulaşan değerler böyleydi ve normalde hiçbir müşteri, kullanıcı bu durumdan şikayetçi olmaz ama internetim berbat durumdaydı. Bırakın yayın yapmayı, adamakıllı yayın bile izleyemiyordum. Firmayı aradığımdaysa CAT6 kablo kullandığım için bu değerleri almam normal denildi ama sizlerde çok iyi biliyorsunuz ki paketinizin üstünde bir hızı asla alamazsınız. Buna izin vermezler. Ben de Telekom'da çalışan arkadaşımın dediğini yaparak üçüncü parti bir yazılım kulllanarak, yani Puty ile internet hızımı önce 35-6 ya çektim. İşe yaramayınca 30-6 yaptım. Upload hızım düzelince 4-5k bitrate yayınlar yapmaya devam ettim. Yine birkaç gün çok iyiyken kendiliğinden bozuldu. Dün firmayla görüşme sağladım ve onlar bana değerleri düzelttiklerini, 35 Mbps download, 6 Mbps upload şeklinde düzenleme yaptıklarını söylediler. Bu arada hız testi yaptığımda bu değerleri gerçekten alabiliyorum. Modeme gelen değerler de aynı şekilde görünüyor. Ama iş upload yapmaya, yayın yapmaya gelince asla bu değerleri kullanamıyorum. Sürekli olarak kopmalar yaşıyorum. Sorunu çözemiyorum bir türlü ve işin içinden çıkamıyorum. Millenicom firmasını kullanıyorum ve altyapı Türk Telekom. Daha önce bir sürü firmanın internetini kullandım. En iyisi Millenicom mecburen bu firmayı tercih ettim. Ama sorunumun çözümü hala yok. Sizce bu upload sorununu nasıl çözebilirim? Yardımcı olacak olan varsa fikirlere açığım.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    50,3 KB · Görüntüleme: 29
  • 2.PNG
    2.PNG
    92,4 KB · Görüntüleme: 23
  • 3.PNG
    3.PNG
    40,9 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
6 upload alıyorsanız 3 upload vermeniz gerek yayın esnasında arka planda farklı uygulama kullanıyorsanız sayfa yenilediğiniz an droplanma yaşacaksınız ve 3 uploadla yapabileceğiniz yayın 720p 30 kare ya da daha düşük olabilir kullandığınız platformdan hız değerlerini kontrol edin birde modeminiz ısınıyor mu onada bakın modem ısınırsa drop yapar yayına

5 uploadın yayın yapacak kadar yeterli olacağını düşünmüyorum.

Komik olmayın lütfen. Yıllardır yayın yapan birisiyim ve 3K bitrate 720p - 30 FPS ile yıllarca yayın yaptım. Hala da yapıyorum. Mükemmel bir görüntü yok bunu kabul ediyorum. Ama yayın gayet de yapılıyor. Sorun birkaç aydır var. Gelip bilip bilmeden yorum yapıyorsun ve yorumunu beğeniyorlar ya ne diyeyim ki sizlere :D
Kesinlikle reklam olarak anlaşılmasın. Zkjngod_ Twitch adresim. Yayın tekrarları var bir sürü. Yayın yapılıp yapılmadığına bakarsınız.

Komik olmayın lütfen. Yıllardır yayın yapan birisiyim ve 3K bitrate 720p - 30 FPS ile yıllarca yayın yaptım. Hala da yapıyorum. Mükemmel bir görüntü yok bunu kabul ediyorum. Ama yayın gayet de yapılıyor. Sorun birkaç aydır var. Gelip bilip bilmeden yorum yapıyorsun ve yorumunu beğeniyorlar ya ne diyeyim ki sizlere :D
Kesinlikle reklam olarak anlaşılmasın. Zkjngod_ Twitch adresim. Yayın tekrarları var bir sürü. Yayın yapılıp yapılmadığına bakarsınız.
Gelip bilmeden yorum mu yapıyorum? 5 Upload ile siz kasa kasa yayın yapılmadığını mı söylüyorsunuz? İnanmıyorum.

Gelip bilmeden yorum mu yapıyorum? 5 Upload ile siz kasa kasa yayın yapılmadığını mı söylüyorsunuz? İnanmıyorum.
Münakaşaya hiç gerek yok. Son iki üç yayın harici eski yayınların hiç birisinde bir kere bile donma kasma olmadan yayın yaptım. Kanalımı yazdım, yayın tekrarlarına bakıp kendinize gülebilirsiniz. :)

Tedavide yanlış yöntem uygulaşmışsınız hocam upload hızları yükseltildiği için o hızları görmüşsünüz (35/12) sizin aslında QoS ile hız düşürmeniz lazımdı ama fiziki hattın hızını düşürmüşsünüz bu sebeple 5Mbps upload ile sağlıklı olarak yayın yapmak için en fazla 4000 bitrate çıkış vermelisiniz çünkü zaman zaman Twitch encode sistemi 1.5Mbps'ye kadar peak yapabiliyor.

Tavsiyem mümkünse tekrar hattın hızını 12Mbps'ye aldırmaya çalışın sonrasında QoS sistemi düzgün çalışan bir router ile hızı 10Mbps'ye düşürdükten sonra 8000 bitrate bile verebilirsiniz.

Not: Yazdıklarım ISP'nin yurt içi ve yurt dışı çıkışları sağlıklı çalışıyorsa geçerli.

Tedavide yanlış yöntem uygulaşmışsınız hocam upload hızları yükseltildiği için o hızları görmüşsünüz (35/12) sizin aslında QoS ile hız düşürmeniz lazımdı ama fiziki hattın hızını düşürmüşsünüz bu sebeple 5Mbps upload ile sağlıklı olarak yayın yapmak için en fazla 4000 bitrate çıkış vermelisiniz çünkü zaman zaman Twitch encode sistemi 1.5Mbps'ye kadar peak yapabiliyor.

Tavsiyem mümkünse tekrar hattın hızını 12Mbps'ye aldırmaya çalışın sonrasında QoS sistemi düzgün çalışan bir router ile hızı 10Mbps'ye düşürdükten sonra 8000 bitrate bile verebilirsiniz.

Not: Yazdıklarım ISP'nin yurt içi ve yurt dışı çıkışları sağlıklı çalışıyorsa geçerli.

Twitch server testi yaptım ve en iyi sunucuyu Austria, Vienna olarak gördüm. OBS'i ona göre ayarlayıp yayın testi yaptım. Sonuçlar gayet iyiydi. Şu an 35-6 olan internetimle çok nadirende olsa küçük droplarla 4K bitrate ile yayın yapıyorum. Hatta bugün beş buçuk saat kesintisiz yayın yaptım.

Bu arada upload hızım yükseltilmedi. Millenicom 35 Mbps olan download hızını arka planda 51'e setlemiş. Neden ve niye yaptılar bilmiyorum. O yüzden saçma bir şekilde ben 48-42 Mbps download alıyordum. Bununla birlikte 8-12 Mbps upload hızlarına çıkıyordum. Modeme gelen sinyaller ve hızlar bu şekildeydi. Ama internetim gerçekten berbat durumda olduğu için değerler aşırı saçmaydı. Bugün düzelttiklerini ve setleme işlemlerini iptal edip sorunu çözdüklerini ilettiler. Şu an için yine sorun çözüldü ama ne zaman tekrar sorun yaşarım hiç bilmiyorum.

Geri
Yukarı