Yetişkinler çocukları adına karar verebilir mi?

Yetişkinler çocukları adına karar verebilir mi?

• Verir.

Oy: 28 80,0%
  • Veremez.

Oy: 7 20,0%

• Oy verenlerin toplamı
    35
Veremez diyen arkadaşa selam gönderiyorum, yetişkinler isme karar verebilir. Çünkü o çocuğa kendi ismini koyma hakkı verirseniz en az 6-7 yıl isimsiz kalacak demektir, ki zaten çocuk ilk okulda okuma yazmayı öğrense bile ne kadar sağlıklı bir şekilde kendi ismine karar verebilecek ki? Büyük ihtimalle ismini babaprogamer falan koyacak.
O benim. Aleyküm selam.

Çocukları derken burada yaş aralığı önemli. Tabii 6-7 yaşlarında çocukları için karar verecekler fakat bana kalırsa 14-15 yaşlarından itibaren büyük ölçüde serbest bırakmak gerekiyor. Bu hiç bakmayın demek değil fakat bu yaşlarda çocuklar gerçekten sıkılmaya başlıyor ve aile içi huzur için gerçekten önemli. Zaten 18 yaşından büyük çocukları için yasal olarak kısıtlama veya karar verme hakları yok diye biliyorum.

Ben buna katılmıyorum bence 17'de serbest bırakmalılar. 14 yaşındaki çocuk tam çocukluktan ergenlik aşamasına geçiş yapma zamanı bu zamanlarda çocuklar çok şımarık olabiliyorlar ayrıyetten 15 ve 16 tam ergenliğin pik yaptığı zamanlar çok sıkıntılı bir şeydir ergenlik bilen bilir :D Her türlü saçmalığın yapıldığı yaşlardır ama 17,18 olgunlaşmaya başlanılan zamandır.

@nexpugnable Serbest bırakmak demek, yaptığı şeyleri zerre umursamayın demek değil ki. Her şeyin olduğu gibi bunun da bir ölçüsü var. Ebeveyn olarak kontrol etmek ve sakıncalı davranışları engellemek zorundalar fakat çocuğun dışarıda gezmesine karışırsanız orada kayışlar kopar. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyecek, siz çocuğunuzu korumak için bile olursa saçma sapan kısıtlarsanız çocuk bu durumdan çok sıkılır ve ailenin arası açılır.
Ebeveyn olmak da zor iş yani, çocuğu korumak istiyorsunuz ama ölçülü yapmak gerek. Maalesef çoğu aile bu ölçüyü tutturamıyor.

Küçükler için verirler. Evet ama daha büyük çocuklar için bence hayati konuları kendileri karar vermeli.
Lise tercihlerini yapacağım dönemde annem bana zorla imam hatip seç diyor idi. Ona uymadım. Ve şu anda fen lisesinde okuyorum. (Fen lisesi kazandığımı söyleyince yaz boyu cezalı kalmıştım. Başkaları aman fen lisesi altı olmaz der bizimki fen lisesi kazanınca ceza verir.)

Ben buna katılmıyorum bence 17'de serbest bırakmalılar. 14 yaşındaki çocuk tam çocukluktan ergenlik aşamasına geçiş yapma zamanı bu zamanlarda çocuklar çok şımarık olabiliyorlar ayrıyetten 15 ve 16 tam ergenliğin pik yaptığı zamanlar çok sıkıntılı bir şeydir ergenlik bilen bilir :D Her türlü saçmalığın yapıldığı yaşlardır ama 17,18 olgunlaşmaya başlanılan zamandır.
Serbest bırakmak derken çok izah edememişim sanırım asıl anlatmak istediğimi 😅 Tabii ki belirli bir ölçüde kontrol olacak fakat dışarıya çıkıp arkadaşlarıyla vakit geçirmesine dahi aşırı şekilde karışılan arkadaşlarımın sayısı bol. Korumak için yapıyorlar, sevdikleri için yapıyorlar fakat dozu kaçıyor maalesef.

Serbest bırakmak derken çok izah edememişim sanırım asıl anlatmak istediğimi 😅 Tabii ki belirli bir ölçüde kontrol olacak fakat dışarıya çıkıp arkadaşlarıyla vakit geçirmesine dahi aşırı şekilde karışılan arkadaşlarımın sayısı bol. Korumak için yapıyorlar, sevdikleri için yapıyorlar fakat dozu kaçıyor maalesef.
Ne demek istediğinizi anladım. Size katılıyorum Çok korumacı aileler çocukları çok fazla bunaltabiliyorlar. Belli bir dozu olmalı.

Geri
Yukarı