Yetkili servis ASUS TUF RTX 4070 Ti ekran kartına zarar verdi

trustright

Femtopat
Daha fazla  
Yaklaşık 4 ay önce ikinci el RTX 4070 Ti TUF ekran kartı aldım (2 yıl daha garantisi devam ediyor). Ardından da ASUS yetkili servisine termal macun değişimi ve temizliği için göndermiştim. Yetkili servisleri gönderdiğim kutuyu imha ettiği gibi kutu içerisine yerleştirdiğim takip cihazını (AirTag) da birlikte imha etti. Neden takip cihazı koyduğumu sorarsanız, çevremde kargo çalınması yaşayanlar oldu. Pahalı bir ürün olduğu için risk almak istemedim. Temsilcileri tarafından garantiye gönderdiğim aynı şekilde kargomu geri alacağım garantisi verilmişti. Bunlarla birlikte ekran kartı üzerindeki vidaların birinde çizilme olduğunu gördüm ancak raporda bununla ilgili hiçbir bilgi yer almıyordu. Garantinin iptal olmasına neden olacak etiketi de yenilemeyip delik bir şekilde bırakmışlardı. Sadece termal macun değiştiği bilgisi yer alıyor ama hangi termal macun kullanıldığı bile yazılı değildi.

Yaklaşık 1 ay boyunca onlarca mail ile yazışmalar sonrasında telefon konuşmalarının tamamen yok sayıp, yetkili servisin böyle bir sorumluluğu bulunmuyor diyerek geçiştirmeye çalıştılar. Ekran kartı üzerindeki çizik için ise yeni vida ve vidaya uygun tornavidasını istedim. Bir süre sonra vidayı gönderdiler ama uygun hiçbir tornavida göndermediler (vida değişimini bilerek bu sebeple yapmadım). Ben de böyle olunca tüketici hakem heyetine tazminat olarak takip cihazının ücretini, servis raporuna servis tarafından cihazın çizildiğine dair bilgi yazılmasını ve servis tarafından verilen zarardan dolayı orijinal değerini kaybettiğinden dolayı ayıpsız misli ile değiştirilmesi taleplerinde dilekçe verdim. Birkaç gün önce dilekçem gündeme alındı ancak henüz sonuçlanmadı.

Bunlar devam ederken yeni bir sorunla karşılaştım. 2 ay öncesine göre sıcaklık değerlerim stres testi sırasında stock ayarlarda 65 ve 75-80 hot spot sıcaklığını geçmezken 78 ve 85-105 hotspot olmaya başladı. Kasamda 6 tane fan var, 3 giriş 3 çıkış olarak, içinde toz yok ve düzenli tozunu alıyorum. Oda sıcaklığı da 20 derece. Buradan çıkarıyorum ki teknik servis sırasında hatalı birden fazla işlem yapıldı veya kullanılan termal macun inanılmaz kalitesiz ya da sahte. Orijinal ve kaliteli bir termal macunun en az 9-12 ay boyunca performansını koruması gerekiyor. Birçok kez termal macun değişimi kendim de yaptım.

Bu durumda tüketici hakem heyeti'ne nasıl bir talepte bulunmam daha doğru olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Doğrusu başvurduğunuz (il veya ilçe hangisiyle) gidip dilekçe vermek. Fakat eğer belirttiğiniz gibi "gündeme alındı" ise büyük ihtimal karar verilmiş daha sisteme düşmemiştir. Normalde gündeme alındı yazınca çoğunlukla aynı gün değilse 1-2 gün içerisinde karara bağlanıyor.

Bayram tatilinin girdiğini düşünürsek, bayram biter bitmez gidip durumu öğrenebilirsiniz. Karara bağlanmadıysa dilekçe yazıp, görevli memura dosyanın "gündeme alındığını" belirtin ki acil işleme alsınlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı