YGS için sadece matematiğe çalışmak

Bildiğim kadarıyla direk web tasarım bölümü yok üniveresitelerde, bu işle ilgili kurslar var. Kurstan sertifika alınıyor diye biliyorum. Bu konu hakkında fazla bir şey söyleyemem.

İngilizce öğretmenliği bölümleri LYS sınavında Dil-1 puanları ile alım yapıyor. 2017 LYS sınavında Dil-1 puanı bu derslerden ve bu ağırlıklardan hesaplanıyor. (2018'de ağırlıkları değişebilir, bu tablo bu seneye ait)
Eki Görüntüle 252238

YGS ve LYS-5'e (Dil sınavı) girmen gerekiyor. Gördüğün gibi puanın %65'i LYS Yabancı dil sınavından etkileniyor yani İngilizcenin çok iyi olması lazım. Ayrıca YGS'de Türkçe testini de çok iyi yapman lazım. Türkçe + Yabancı Dil %80'lik kısmını oluşturuyor puanın. Bu iki derse ağırlık vermen gerekiyor. Eğer iyi bir üniversitede İngilizce Öğretmenliği bölümü okumak istiyorsan ilk 10bin'e girmen gerek hatta ilk 5 bine girebilirsen çok daha iyi olur. Bu doğrultuda YGS sınavında Türkçe testinde 40 sorudan en az 30-35 net, LYS-5 Yabancı dil sınavında 80 sorudan en az 65 net çıkarman gerek. YGS Sosyal Bilimler testi zaten genellikle yoruma dayalı olduğu için Türkçe'den 35 net yapan birisi rahat Sosyalde 40 sorudan 20 net yapar, En az 20 net de Sosyal Bilimler testinden yapman gerek. Kısaca en kötü ihtimal bu netleri yapman gerek:
YGS Türkçe Testi: 40 sorudan 30-35 Net
YGS Sosyal Bilimler Testi: 40 sorudan 20 Net
YGS Matematik Testi: Bu bölüme girenler 40 sorudan ortalama 7-8 net çıkarmışlar, 10'dan fazla net çıkarırsan yararına olur.
YGS Fen Bilimleri Testi: Aynı şekilde bu bölümdekiler 40 sorudan ortalama 2-3 net çıkarmış, 5'den fazla çıkarırsan yararına olur.
LYS-5 Yabancı Dil Sınavı: 80 sorudan en az 60-65 net.

Tabi ki yukarıda en kötü ihtimal yapman gereken netler yazıyor. Bu netleri yaptığın takdirde ilk 10.000'in arasına girmen gerek. İlk 10.000'de Uludağ(Bursa), Gazi(Ankara), Akdeniz(Antalya), Kocaeli, Balıkesir, Ondokuz Mayıs(Samsun), Eskişehir Osmangazi (Konya) gibi üniversiteler mevcut. Eğer daha iyisini yapıp örn. 70 net İngilizce 35 net Türkçe vb. ilk 5.000'e girip Hacettepe ve İstanbul Teknik gibi üniversitelere gidebilirsin. Daha iyisini yapmak senin elinde.

Şimdiden İngilizceni geliştirmeye başla, zaten web programlama okursan da yabancı dil lazım. Yani İngilizce şart, tatildeyken zamanını iyi değerlendir derim. Bunun dışında Üniversite okuyacaksan sayısal, sözel veya eşit ağırlık hiç farketmez, YGS-Türkçe testinin etkisi büyük. Şimdiden kitap okumaya başlarsan 2 senede büyük etkisini göreceğine inanıyorum. Kitap olmazsa dergi, gazete hiç olmazsa internetten makale oku, yeter ki oku. Kitap okumanın paragraf sorusu çözmeyi kolaylaştırdığı kesin fakat az veya çok etkisi olur orasına bir şey diyemem. Web programlamanın üniversite kısmını araştır, hangi bölüme gitmen gerektiğini bilmediğim için o konuda yardımcı olamıyorum malesef kusura bakma.

Hocam çok teşekkür ederim. Bilgisayar ile ilgili herhangi bölüm matematik mi gerektiriyor ? benim matematiğim kötü ama web tasarım okuyorum. İlla matematik bu kadar gereklimi bilişim için ?

Hocam çok teşekkür ederim. Bilgisayar ile ilgili herhangi bölüm matematik mi gerektiriyor ? benim matematiğim kötü ama web tasarım okuyorum. İlla matematik bu kadar gereklimi bilişim için ?
Bilgisayar ile ilgili bölümler genelde matematik gerektiriyor fakat web tasarımcı olmak için üniversitede hangi bölümün okunması gerektiğini bilmiyorum bu yüzden bu hakkında pek bilgi veremem.
Bilişim, Bilgisayar, Yazılım kısaca bilgisayar ve yazılım içeren tüm bölümler MF yani sayısal puan ile alıyor. Yani matematiğin iyi olması gerek bilgisayar ile ilgili bir bölüm okuyacaksan.

Bir de şöyle bir olay var, en basitinden örnek vermek gerekirse bir Bilgisayar Mühendisi olmak için LYS sınavında Trigonametriymiş, Logaritmaymış, Türevi İntegrali Polinomu Limiti cartı curtu üst seviye matematik ile ilgili her şeyi soruyorlar fakat iş hayatına gelince temel matematiğin (permütasyon,kombinaston,olasıllık,fonksiyon vb.) ötesine geçmiyor. İş hayatında bu LYS konuları belki adamın işine yaramayacak ama o mesleği olmak için bunları bilmek zorunda. Youtube'de bir konuşma dinlemiştim, 10-15 senelik bilgisayar mühendisleri sinüsün kosinüsün ne olduğunu hatırlamıyorlarmış.

Bilgisayar ile ilgili bölümler genelde matematik gerektiriyor fakat web tasarımcı olmak için üniversitede hangi bölümün okunması gerektiğini bilmiyorum bu yüzden bu hakkında pek bilgi veremem.
Bilişim, Bilgisayar, Yazılım kısaca bilgisayar ve yazılım içeren tüm bölümler MF yani sayısal puan ile alıyor. Yani matematiğin iyi olması gerek bilgisayar ile ilgili bir bölüm okuyacaksan.

Bir de şöyle bir olay var, en basitinden örnek vermek gerekirse bir Bilgisayar Mühendisi olmak için LYS sınavında Trigonametriymiş, Logaritmaymış, Türevi İntegrali Polinomu Limiti cartı curtu üst seviye matematik ile ilgili her şeyi soruyorlar fakat iş hayatına gelince temel matematiğin (permütasyon,kombinaston,olasıllık,fonksiyon vb.) ötesine geçmiyor. İş hayatında bu LYS konuları belki adamın işine yaramayacak ama o mesleği olmak için bunları bilmek zorunda. Youtube'de bir konuşma dinlemiştim, 10-15 senelik bilgisayar mühendisleri sinüsün kosinüsün ne olduğunu hatırlamıyorlarmış.

İngilizcem gerektiğin den fazla iyi. Ama bilişimin önü açık. Bakkal tiplerin den biri olmadığın sürece özel sektör de sağlamlıştırırsın temelini sonrası da gelir zaten :D ama işler sarpa sararsa İngilizce öğretmeni olucağım. Matematik çalışıcaz malesef. Olsun. Teşekkür ederim hocam.

Ben sayısal seçtim ama sayısalım fazla iyi değil. Sayısaldan elektrik-elektronik mühendisliği, yazılım- bilgisayar mühendisliği olabilir. Ama sayısal seçtiğim halde hukukta olabilir. Şuan kafam çok karışık. Ben bundan sonra ne yapmalıyım nasıl çalışmalıyım ? Lütfen sadece bu konu hakkında bilgisi olan kişiler cevaplasın.

@GreatArcher öncelikle mühendis mi yoksa hukuk mu olmak istediğinize karar verin. İki bölüm de başarı isteyen bölümler bu yüzden hem sayısal hem de eşit ağırlıktan sınava çalışmaya kalkarsanız başarıya ulaşamayabilirsiniz. Matematik ve geometriye her türlü çalışacaksınız fakat fizik kimya biyoloji dersleri ile edebiyat tarih coğrafya derslerini bir arada çalışmak çok zor olur. Öncelikle ne olmak istediğinize karar verdikten sonra planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Yani şimdi yapmanız gereken mühendis mi yoksa hukuk mu okumak istediğinize karar vermek.

mftm.jpg

Hukuk TM-3, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği MF-4 puanı ile almakta. Sınavlardaki derslerin ağırlıklarını yukarıdaki tablodan görebilirsiniz. Bu tablo 2017 LYS'sine ait yani 2018 yılında ağırlıklar değişebilir veya aynı kalabilir.

Hem MF-4 hem de TM-3'de dikkat edersen YGS'nin oranı %40 LYS'nin oranı %60. Yani senin için LYS, YGS'den daha öncelikli. 11. ve 12. sınıf konuları genelde LYS konuları oluyor bu yüzden bu iki sene senin için çok önemli. YGS çalışmak için okul derslerini sakın ikinci plana atma bu iki sene içerisinde. Okul derslerine çalış, tekrarını yap vb. artan zamanda YGS çalış. Bu sene özellikle Logaritma ve Trigonametri dersleri çok önemli çünkü bu konular 12. sınıf konularının içinde de bulunuyor. Bu konuları bilmeyince 12. sınıfta Limit-Türev-İntegral gibi konular da eksik kalıyor. Eğer yaz bitmeden Temel Matematik(YGS Matematiği) bitirebilirsen hem ygs için bir temel atmış olursun hemde bu iki sene içerisinde göreceğin üst düzey matematik konularını daha iyi kavrarsın. 11 ve 12 sadece matematik için değil Fen ve edebiyat dersleri içinde çok önemli. Türkçe için kitap okumaya başlayabilirsiniz, yararı olacaktır. Kitap olmazsa makale, dergi, gazete vb. okuyacağınız her türlü şey işinize yarar.

Sayısal okuduğun için muhtemelen 12. sınıfta sözel dersler ekilecektir veya çok hızlı geçilecektir bu yüzden LYS'de sözel dersler hakkında çok şey bilmeyeceksin. Eğer kararın hukuk olursa hemen bölümünü değiştirmeni öneririm. Sayısal okuyup TM hazırlanmak veya TM okuyup sayısal hazırlanmak çok saçma olur.

@GreatArcher öncelikle mühendis mi yoksa hukuk mu olmak istediğinize karar verin. İki bölüm de başarı isteyen bölümler bu yüzden hem sayısal hem de eşit ağırlıktan sınava çalışmaya kalkarsanız başarıya ulaşamayabilirsiniz. Matematik ve geometriye her türlü çalışacaksınız fakat fizik kimya biyoloji dersleri ile edebiyat tarih coğrafya derslerini bir arada çalışmak çok zor olur. Öncelikle ne olmak istediğinize karar verdikten sonra planlama yapmaya başlayabilirsiniz. Yani şimdi yapmanız gereken mühendis mi yoksa hukuk mu okumak istediğinize karar vermek.

Eki Görüntüle 252259

Hukuk TM-3, Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği MF-4 puanı ile almakta. Sınavlardaki derslerin ağırlıklarını yukarıdaki tablodan görebilirsiniz. Bu tablo 2017 LYS'sine ait yani 2018 yılında ağırlıklar değişebilir veya aynı kalabilir.

Hem MF-4 hem de TM-3'de dikkat edersen YGS'nin oranı %40 LYS'nin oranı %60. Yani senin için LYS, YGS'den daha öncelikli. 11. ve 12. sınıf konuları genelde LYS konuları oluyor bu yüzden bu iki sene senin için çok önemli. YGS çalışmak için okul derslerini sakın ikinci plana atma bu iki sene içerisinde. Okul derslerine çalış, tekrarını yap vb. artan zamanda YGS çalış. Bu sene özellikle Logaritma ve Trigonametri dersleri çok önemli çünkü bu konular 12. sınıf konularının içinde de bulunuyor. Bu konuları bilmeyince 12. sınıfta Limit-Türev-İntegral gibi konular da eksik kalıyor. Eğer yaz bitmeden Temel Matematik(YGS Matematiği) bitirebilirsen hem ygs için bir temel atmış olursun hemde bu iki sene içerisinde göreceğin üst düzey matematik konularını daha iyi kavrarsın. 11 ve 12 sadece matematik için değil Fen ve edebiyat dersleri içinde çok önemli. Türkçe için kitap okumaya başlayabilirsiniz, yararı olacaktır. Kitap olmazsa makale, dergi, gazete vb. okuyacağınız her türlü şey işinize yarar.

Sayısal okuduğun için muhtemelen 12. sınıfta sözel dersler ekilecektir veya çok hızlı geçilecektir bu yüzden LYS'de sözel dersler hakkında çok şey bilmeyeceksin. Eğer kararın hukuk olursa hemen bölümünü değiştirmeni öneririm. Sayısal okuyup TM hazırlanmak veya TM okuyup sayısal hazırlanmak çok saçma olur.
Peki Doping Hafıza alsam ne kadar etkili olur ? Edebiyatı falan çok hızlı şekilde öğretiyorlarmış.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı