YGS için sadece matematiğe çalışmak

GreatArcher

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba. Ben 11. sınıfa geçtim. Artık ders çalışmaya başlamak istiyorum. YGS çalışmak daha mantıklıymış , ben de YGS için çalışmak istiyorum. Benim matematik temelim çok kötü. YGS için sadece matematik çalışsam sizce iyi mi olur?

İyi olmaz, öncelikle üniversitede hangi bölüme gitmek istediğin hangi derslere ağırlık vereceğini etkileyecek. Farklı puan türleri farklı derslerden etkileniyor. Öncelikle hangi bölüme gitmek istediğini söylersen o puan türünün hangi derslerden ne kadar etkilendiğini gösterebilirim. Eğer LYS'ye girme planın varsa YGS'ye çalışmaktan ziyade Trigonametri, Logaritma ve diğer 11. sınıf matematik konularına yoğunlaş hatta yala yut. 12. sınıfta LYS'ye hazırlanırken çok önemli 11. sınıfın matematik konuları. Aynı şekilde (sayısalsan) 11. sınıfın fiziği, kimyası ve biyolojisi de LYS için çok önemli. Hangi bölüme gireceksin ona göre tavsiyede bulunabilirim.

İyi olmaz, öncelikle üniversitede hangi bölüme gitmek istediğin hangi derslere ağırlık vereceğini etkileyecek. Farklı puan türleri farklı derslerden etkileniyor. Öncelikle hangi bölüme gitmek istediğini söylersen o puan türünün hangi derslerden ne kadar etkilendiğini gösterebilirim. Eğer LYS'ye girme planın varsa YGS'ye çalışmaktan ziyade Trigonametri, Logaritma ve diğer 11. sınıf matematik konularına yoğunlaş hatta yala yut. 12. sınıfta LYS'ye hazırlanırken çok önemli 11. sınıfın matematik konuları. Aynı şekilde (sayısalsan) 11. sınıfın fiziği, kimyası ve biyolojisi de LYS için çok önemli. Hangi bölüme gireceksin ona göre tavsiyede bulunabilirim.

Hocam ben Web tasarımcılığı okuyorum. Bilgi verebilirmisiniz ?

@Monolova siz şuan zaten üniversite okumuyor musunuz, ne hakkında bilgi istiyorsunuz tam anlamadım.

Hocam hesabı 1 kişi kullanmıyor :D yakın zaman da abim bilgisayar toplayacağı için açtı hesabı. Ben bazen giriyorum. Ortam güzel burada. 2015 te sorunum olmuştu açmıştım. Ama sonra forumu unutmuştum. Katılımın eski olması o yüzden.

@scout22 hocam hatırlattığınız iyi oldu, değiştiriyorum şimdi :D

Son düzenleme:
Hocam hesabı 1 kişi kullanmıyor :D yakın zaman da abim bilgisayar toplayacağı için açtı hesabı. Ben bazen giriyorum. Ortam güzel burada. 2015 te sorunum olmuştu açmıştım. Ama sonra forumu unutmuştum. Katılımın eski olması o yüzden.

@scout22 hocam hatırlattığınız iyi oldu, değiştiriyorum şimdi :D
Web tasarımcılığı mı okumak istiyorsunuz? Yaş kaç veya kaçıncı sınıfa gidiyorsunuz?

Tam olarak üniversitede hangi bölüme gideceğinizi söylerseniz en iyi şekilde yardımcı olabilirim. Dersler, puanlar ona göre değişiyor.

Web tasarımcılığa üniversite de devam etmek istiyorum. Eğer başaramazsam İngilizce öğretmeni olmayı düşünüyorum hocam.

Bildiğim kadarıyla direk web tasarım bölümü yok üniveresitelerde, bu işle ilgili kurslar var. Kurstan sertifika alınıyor diye biliyorum. Bu konu hakkında fazla bir şey söyleyemem.

İngilizce öğretmenliği bölümleri LYS sınavında Dil-1 puanları ile alım yapıyor. 2017 LYS sınavında Dil-1 puanı bu derslerden ve bu ağırlıklardan hesaplanıyor. (2018'de ağırlıkları değişebilir, bu tablo bu seneye ait)
dil1.jpg

YGS ve LYS-5'e (Dil sınavı) girmen gerekiyor. Gördüğün gibi puanın %65'i LYS Yabancı dil sınavından etkileniyor yani İngilizcenin çok iyi olması lazım. Ayrıca YGS'de Türkçe testini de çok iyi yapman lazım. Türkçe + Yabancı Dil %80'lik kısmını oluşturuyor puanın. Bu iki derse ağırlık vermen gerekiyor. Eğer iyi bir üniversitede İngilizce Öğretmenliği bölümü okumak istiyorsan ilk 10bin'e girmen gerek hatta ilk 5 bine girebilirsen çok daha iyi olur. Bu doğrultuda YGS sınavında Türkçe testinde 40 sorudan en az 30-35 net, LYS-5 Yabancı dil sınavında 80 sorudan en az 65 net çıkarman gerek. YGS Sosyal Bilimler testi zaten genellikle yoruma dayalı olduğu için Türkçe'den 35 net yapan birisi rahat Sosyalde 40 sorudan 20 net yapar, En az 20 net de Sosyal Bilimler testinden yapman gerek. Kısaca en kötü ihtimal bu netleri yapman gerek:
YGS Türkçe Testi: 40 sorudan 30-35 Net
YGS Sosyal Bilimler Testi: 40 sorudan 20 Net
YGS Matematik Testi: Bu bölüme girenler 40 sorudan ortalama 7-8 net çıkarmışlar, 10'dan fazla net çıkarırsan yararına olur.
YGS Fen Bilimleri Testi: Aynı şekilde bu bölümdekiler 40 sorudan ortalama 2-3 net çıkarmış, 5'den fazla çıkarırsan yararına olur.
LYS-5 Yabancı Dil Sınavı: 80 sorudan en az 60-65 net.

Tabi ki yukarıda en kötü ihtimal yapman gereken netler yazıyor. Bu netleri yaptığın takdirde ilk 10.000'in arasına girmen gerek. İlk 10.000'de Uludağ(Bursa), Gazi(Ankara), Akdeniz(Antalya), Kocaeli, Balıkesir, Ondokuz Mayıs(Samsun), Eskişehir Osmangazi (Konya) gibi üniversiteler mevcut. Eğer daha iyisini yapıp örn. 70 net İngilizce 35 net Türkçe vb. ilk 5.000'e girip Hacettepe ve İstanbul Teknik gibi üniversitelere gidebilirsin. Daha iyisini yapmak senin elinde.

Şimdiden İngilizceni geliştirmeye başla, zaten web programlama okursan da yabancı dil lazım. Yani İngilizce şart, tatildeyken zamanını iyi değerlendir derim. Bunun dışında Üniversite okuyacaksan sayısal, sözel veya eşit ağırlık hiç farketmez, YGS-Türkçe testinin etkisi büyük. Şimdiden kitap okumaya başlarsan 2 senede büyük etkisini göreceğine inanıyorum. Kitap olmazsa dergi, gazete hiç olmazsa internetten makale oku, yeter ki oku. Kitap okumanın paragraf sorusu çözmeyi kolaylaştırdığı kesin fakat az veya çok etkisi olur orasına bir şey diyemem. Web programlamanın üniversite kısmını araştır, hangi bölüme gitmen gerektiğini bilmediğim için o konuda yardımcı olamıyorum malesef kusura bakma.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı