Yıldırımdan elektrik üretilebilir mi?

Yani evlere güvenli bir şekilde ulaşabilir mi bilmiyorum ama yıldırım sürekli bir enerji değil ve bildiğim kadarıyla depolayamayız. Emin değilim.

Düşen yıldırımlardaki elektrik alternatif akım yoluyla evlerimize ulaşabilir mi?

Hocam ihtimal var fakat kolay değil diye duydum. Alttaki videonun 3:03. dakikasını izleyebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da başka bir videonun konusu :)

Bunu ben de düşünmüştüm. Yıldırım çok ani, rastgele ve güçlü bir enerji. Bunun nereye düşeceğini bilmek zor. İstediğin yere düşürebilsen bile enerjinin fayda sağlayacak kadar fazlasını depolama imkanı yok. Ayrıca sürekliliği de yok. Bu yüzden yapılamıyor.

Yıldırımdan elektrik üretilebilse bile stabil bir enerji kaynağı olamazdı.

Teknik olarak mümkün ancak çok kısa sürede çok fazla enerji boşalması olduğu için bundan faydalanmak çok da mümkün değil.
Şöyle düşünün, bir arabayı itmeniz gerekiyor, koşarak gelip arabaya çarptığınızda arabayı itebilir misiniz? Ya da elinizi koyup ağırlığınızı dengeli bir şekilde vermek yerine yumruk atsanız arabayı yürütebilir misiniz?

Elektrik üretmek değil depolamak sorun. Her güce gereksinim duyulduğunda yıldırım beklemek saçma olurdu. Hidroelektrik santralleri (halk arasındaki adıyla "baraj") daha sürekli ve aynı zamanda çevreci. Tabi sucul ekosistemlere olan etkisini sabah kadar tartışırız.

Neyse yıldırım diyorduk, olmaz.

Dünya da Wikipedia ismini değiştirirse 1 milyar Dolar vereceğim diyen kişiler var, bence çok emin olmayın :).
Adam sırf o mesajla aldığı etkileşimle milyarları cebe indirmiştir. 🤭

Ama enerji söz konusu olduğunda kısa süreli olan ve nereye enerji boşaltacağı belli olmayan bir hava olayı için yatırım yaparak milyarları çöpe atmak mantıklı değil.

Elbette çakallık yapılıp para aklanacaksa mevzu farklı olur. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı