Yılmaz Özdil'in 2500 TL'lik Kitabı Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Müzik Profili

Decapat
Yılmaz Özdil geçenlerde 1881 adet özel basım Mustafa Kemal kitabını tanesi 2500 TL'den satışa çıkaracağını söylemişti.

Bu olay sosyal medyada çok fazla tepkiye sebep oldu. Yılmaz Özdil'in bu satışını din ticaretine benzetenler oldu. Hatta hakaretler bile edilmişti.

Bunun üzerine Yılmaz Özdil Sözcü'de 1881 isimli bir yazı paylaştı. Yazıya şuradan ulaşabilirsiniz:

1881

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu arada yazıyı okumadan cevap vermemenizi öneririm. Ben yazıyı makul buldum.

Kitaba sahibim içeriği güzel. Yazarı da severim. Ama evet din ticareti gibi yaptığı. Gerek yok böyle şeylere.

Ben Yılmaz Özdil'i seven biriyim. Fakat burada tarafsız olarak yazıyorum.

İlk önce kitabın normal fiyatı 25₺. Daha sonra indirimler çok sık yapılıyor. Zaten 17₺ fiyatına düşmüştü. Geçenlerde D&R mağazsında 13₺ fiyatı vardı. Yani kitabı diğer kitapların fiyatları ile karşılaştırırsak daha uygun. Herkes alabilir. Kimsenin cebini zorlamaz. Çok sık indirime giren bir kitap.

Bu 2500₺ dedikleri kitap aslında koleksiyon kitabı. Yani normal okurlar için değil. Eğer okumak isterseniz 17₺ fiyatına alabilirsiniz. Koleksiyon kitabı olduğu için diğer kitabından daha farklı. Ayrıca daha pahallı. Zaten bazı ürünlerin koleksiyon ürünleri olur. Diğer ürününden daha farklı ve daha kaliteli, daha özenli olduğu için yüksek bir fiyatı olur. Bence burada bizi ilgilendiren durum yok. Adam kitap koleksiyonu yapıyorsa veya yazarı seviyorsa alabilir zaten normal okurlar için olan kitap değil.

Ben burada yanlış bir şey görmüyorum. Ha normal kitabı 50₺ veya 60₺ olsa ben de tepki gösteririm. Fakat koleksiyon ürününe tepki göstermek aşırı saçma. Zaten koleksiyon ürünü olduğu için ayrı bir özen gösterip ayrı bir kaliteden geçiyor.

Millet neye tepki gösteriyor cidden anlamadım. Sanki normal kitabı çok pahallı gibi birden herkes ayağa kalktı. Ya zaten okumak isteyen gider okur çok uygun bir fiyatı var. Koleksiyon ürününün fiyatı milleti ne ilgilendiriyor orasını anlamadım.

Adamın yazısını da okudum. Gerçekten mantıklı yazmış. Zaten mantıklı bir insan. Kimse sizi zorlamıyor gelin koleksiyon kitabı alın diye. Dediğim gibi okumak isteyen varsa çok az bir ücrete alıp okuyabilir. Koleksiyon ürünü bizi ilgilendirdiğini düşünmüyorum.

Legal yoldan soygun.
Ekran Görüntüsü (54).png

Kitap kitaptır. Önemli olan bilgidir altın kaplamadan yapsa ne yazar?
Zaten kitabın fiyatı 17₺. Neyin tartışması bu? Okumak istersen gidip alabilirsin çok yüksek bir fiyatı yok. Koleksiyon ürünü farkında mısınız? Özel kılması için daha fazla kaliteli ve daha fazla özen göstermeleri lazım. Hal böyle olunca fiyatı da uçar. Koleksiyon olduğu için zaten ayrı bir fiyatı uçar. Sanki normal kitabın bu kadar fiyatı varmış gibi konuşuyorsunuz.

Bu kitap bir ihtiyaç değil lükstür. Parası olan alır bu kadar basit. Bazı ürünlerin de aynı bunun gibi koleksiyon ürünleri olur. Onların da aynı şekilde fiyatı normal üründen daha fazla olur ve daha kaliteli olur. Bu kadar basit.

Zaten kitabın fiyatı 17₺. Neyin tartışması bu? Okumak istersen gidip alabilirsin çok yüksek bir fiyatı yok. Koleksiyon ürünü farkında mısınız? Özel kılması için daha fazla kaliteli ve daha fazla özen göstermeleri lazım. Hal böyle olunca fiyatı da uçar. Koleksiyon olduğu için zaten ayrı bir fiyatı uçar. Sanki normal kitabın bu kadar fiyatı varmış gibi konuşuyorsunuz.

Bu kitap bir ihtiyaç değil lükstür. Parası olan alır bu kadar basit. Bazı ürünlerin de aynı bunun gibi koleksiyon ürünleri olur. Onların da aynı şekilde fiyatı normal üründen daha fazla olur ve daha kaliteli olur. Bu kadar basit.

Zaten kitabı aldım ve okudum. Benim için sayfasının bulunmaz Hint kumaşından yapılması bir anlam ifade etmiyor. İsterse vahiy olarak insin. Koleksiyon kitabı diye 2500TL gibi bir fiyata satılmasının manası yok. Atatürk'e böyle bir hizmet baş üstüme diye açıklama yapmış. Bunu yaparken kapitalist bir anlayış sergilenmesi ne kadar mantıklı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı