Yirmilik dişlerin çekilmesi şart mı?

tucucorrea

Decapat
Yer
Inter
Merhaba, şu an 16 yaşındayım ve diş röntgenimde yirmilik dişlerim hafif yatay duruyor, çok değil. Diş doktoru çıktıklarında çektirmen gerekecek dedi. Ailemde herkesin 20'lik dişi düzgün çıkmışken benimkinin düzgün çıkmayacak olması canımı sıkıyor. Bu dişin sonradan düzelme ihtimali var mı yoksa mutlaka çektirmem mi gerekecek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, şu an 16 yaşındayım ve diş röntgenimde yirmilik dişlerim hafif yatay duruyor, çok değil. Diş doktoru çıktıklarında çektirmen gerekecek dedi. Ailemde herkesin 20'lik dişi düzgün çıkmışken benimkinin düzgün çıkmayacak olması canımı sıkıyor. Bu dişin sonradan düzelme ihtimali var mı yoksa mutlaka çektirmem mi gerekecek?

Yamuk çıkarsa ağrı yapar, büyük ihtimalle çektirmen gerekir.

Yaşın bunu değerlendirmek için çok küçük. Normal pozisyonda sürebilme ihtimali var. Sürmez gömülü kalırsa da bunu dert etmene gerek yok. Herhangi bir rahatsızlık vermediği sürece gömülü kalmasında bir sakınca yok.

Dişlerin gömülü kalması durumunda diğer dişlerinin görünüş yapısını bozacaktır.
Benim 20lik dişler gömülü ve yamuktu cerrahi işlemle alındı ve ortodonti tedavisi gördüm.

Dişlerin gömülü kalması durumunda diğer dişlerinin görünüş yapısını bozacaktır.
Benim 20'lik dişler gömülü ve yamuktu cerrahi işlemle alındı ve ortodonti tedavisi gördüm.

20 yaş dişlerinin diğer dişlerin pozisyonunu etkilediği ile ilgili bir kanıt henüz yok. Yanlış bilgilendirme yapmayalım.

Bende var. Gömülü. 10 sene aralıkla 2 farklı dişçiye kontrol ettirdim, ikisi de "evet saatli bombadır, çok zamansız ağrı yaparsa çekilmesi gerekir hemen ama hayatının sonuna kadar da hiç orada olduğunu bilmeden de yaşayabilirsin. Ağrı yapmadan hemen çektirenler de o riski almak istemeyenler oluyor genelde" minvalinde açıklamışlardı. Ben dokunmadım ihtiyaç hissetmediğim için. Dişlerin pozisyonuna da negatif etkisi olmadı tabi onu da eklemem gerekebilir. Ayrıca annemin de var mesela, o da çektirmedi.

İstisnasız herkesin sorgusuz sualsiz kesinlikle çektirmesi gerekir diye bir durum yok yani. Dişçi en doğru yönlendirmeyi yapacaktır en nihayetinde.

Ağız içinde düzgün çıktılar ise çekilmesi gerekmiyor diş hekimi zaten bunun kararını verir. Bende hepsi düzgün çıktı hiç bir dişimi çektirmek zorunda kalmadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı