YKS 5700 sıralamaya mühendislik önerisi

FinisElectus

Hectopat
Ankara'da 5650 sıralama ile alan mühendislik bölümlerine baktım ve çok arada kaldım ne yapsam bilmiyorum. Derslerin zorluğu pek umurumda değil hallederim diye düşünüyorum. Bilgisayar, elektrik ve elektronik ve makine mühendislikleri ile ilgili herhangi bir bilgim yok. Ne iş yaparlar? Mezun olduklarında iş olanakları nasıldır? Aklımda;
1. ODTÜ makine.
2. Tobb makine (burslu)
3. Hacettepe elektrik-elektronik
4. Tobb elektrik-elektronik (%50 burslu)
5. Toobb bilgisayar (ücretli)
Benim şu an olabileceğini düşündüğüm üniversiteler bunlar. Siz neler öneriyorsunuz? Tıp şu anlık düşünmüyorum. Eğer söylediğiniz öneriler doğrultusunda tıpın daha avantajlı ve hayatımda daha etkili olacağını görürsem bir kere daha düşünebilirim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle tebrik ederim ben senin yerinde olsam bilgisayar tercih ederdim onu daha açık diye düşünüyorum başarılarının devamını dilerim.

Ankara'da 5650 sıralama ile alan mühendislik bölümlerine baktım ve çok arada kaldım ne yapsam bilmiyorum. Derslerin zorluğu pek umurumda değil hallederim diye düşünüyorum. Bilgisayar, elektrik ve elektronik ve makine mühendislikleri ile ilgili herhangi bir bilgim yok. Ne iş yaparlar? Mezun olduklarında iş olanakları nasıldır? Aklımda;
1. ODTÜ makine.
2. Tobb makine (burslu)
3. Hacettepe elektrik-elektronik
4. Tobb elektrik-elektronik (%50 burslu)
5. Toobb bilgisayar (ücretli)
Benim şu an olabileceğini düşündüğüm üniversiteler bunlar. Siz neler öneriyorsunuz? Tıp şu anlık düşünmüyorum. Eğer söylediğiniz öneriler doğrultusunda tıpın daha avantajlı ve hayatımda daha etkili olacağını görürsem bir kere daha düşünebilirim. Teşekkürler.
Hacettepe ee öğrencisiyim , önermem.

Öncelikle tebrik ederim ben senin yerinde olsam bilgisayar tercih ederdim onu daha açık diye düşünüyorum başarılarının devamını dilerim.
Teşekkür ederim. Bilgisayar sadece TOBB ücretli kazanabiliyorum galiba. Ancak ailem pek sıcak bakmıyor ücretli göndermeye. Başka ne yapabilirim tavsiyeniz var mı? Veya benim gözümden kaçan güzel bir üniversite var mıdır?

Hacettepe ee öğrencisiyim , önermem.
Hocam TOBB ee sizce nasıldır? %50 burs ile gidebilirim diye düşünüyorum. Herhangi bir fikriniz var mı?

Teşekkür ederim. Bilgisayar sadece tobb ücretli kazanabiliyorum galiba. Ancak ailem pek sıcak bakmıyor ücretli göndermeye. Başka ne yapabilirim tavsiyeniz var mı? Veya benim gözümden kaçan güzel bir üniversite var mıdır?

Makine mühendisliği de olabilir onun da onu acayip açık. İster burada ister farklı bir ülkede yapabilirsin.

Farklı ülkelere gidip kendimi geliştirmeyi çok istiyorum. Buna yardımcı olacak önümü en iyi açacak üniversite sizce hangisidir?

Bence mantıklı seçenekler bulmuşsun. Hepsi çok iyidir lakin dediğim gibi hem onu açık hem de iyi bir üniversite üstüne üstlük de burslu ben olsam tobb makine mühendisliğini seçerdim.

Bence mantıklı seçenekler bulmuşsun. Hepsi çok iyidir lakin dediğim gibi hem onu açık hem de iyi bir üniversite üstüne üstlük de burslu ben olsam tobb makine mühendisliğini seçerdim.

Tıp hakkında herhangi bir öneriniz var mıdır? Okuması çalışması etmesini falan geçmek istiyorum. Şu an pek ilgimi çekmiyor. Ancak günümüz koşullarına baktığımızda eğer ki mühendislik okuyup yurt dışına çıkamazsam diye tıp kendini düşündürtüyor. Evet tercihlerin başlaması ve bitmesine daha olabilir ancak kafamı kurcalayan bir sürü şey var. Asla pişman olmak istemiyorum zaten sınavda basit basit hatalar yaptığım için aşırı pişmanım en azından sonunu düzgün getireyim. Teşekkürler tekrardan. :)

Tıp hakkında herhangi bir öneriniz var mıdır? Okuması çalışması etmesini falan geçmek istiyorum. Şu an pek ilgimi çekmiyor. Ancak günümüz koşullarına baktığımızda eğer ki mühendislik okuyup yurt dışına çıkamazsam diye tıp kendini düşündürtüyor. Evet tercihlerin başlaması ve bitmesine daha olabilir ancak kafamı kurcalayan bir sürü şey var. Asla pişman olmak istemiyorum zaten sınavda basit basit hatalar yaptığım için aşırı pişmanım en azından sonunu düzgün getireyim. Teşekkürler tekrardan. :)

Mühendislik okuyup çıkmama ihtimalin yok.
Tipi sevmeyen kişi yapamaz ayrıca ben mühendisliği daha üstün görüyorum.

Mühendislik okuyup çıkmama ihtimalin yok.
Tipi sevmeyen kişi yapamaz ayrıca ben mühendisliği daha üstün görüyorum.

Yerine göre mühendislik ile tıp birbirinden üstün olabilir evet. Ama ülkemizde malum örneğin 200klarda makine mühendisliği olduğundan dolayı değerinin düştüğünü düşünüyorum. Fiziği ve matematiği gerçekten de çok seviyorum. Ancak yurt dışına çıkamama ihtimali %0.001 bile olsa aklımdan çıkmıyor. Üzgünüm ancak ülkede ODTÜ mezunu makine mühendislerinin örneklerini görünce içim acıyor.

Geri
Yukarı