YKS 5700 sıralamaya mühendislik önerisi

Yerine göre mühendislik ile tıp birbirinden üstün olabilir evet. Ama ülkemizde malum örneğin 200klarda makine mühendisliği olduğundan dolayı değerinin düştüğünü düşünüyorum. Fiziği ve matematiği gerçekten de çok seviyorum. Ancak yurt dışına çıkamama ihtimali %0.001 bile olsa aklımdan çıkmıyor. Üzgünüm ancak ülkede ODTÜ mezunu makine mühendislerinin örneklerini görünce içim acıyor.

Doğru diyorsun hocam lakin bana tıp iskencd gibi geliyor.

Doğru diyorsun hocam lakin bana tıp iskence gibi geliyor.

Makine mühendisinin gerçekten zor bir bölüm olduğunu biliyorum ve başaracağıma inanıyorum. Tıpta da aynı şekilde zor olsa bile ben bu üniversiteyi kazandığım için(eğer ki tıp seçersem) bitirmek de zorundayım. Çok para konusu açmayı sevmiyorum ancak döne döne tekrar aynı yere geliyorum. Makine ve tıpın maaşları ne durumda? :(

TOBB'la ilgili çok fazla fikrim yok istersen orada okuyan insanlarla iletişime geçip sor burda bilen bilmeyen herkes yorum yapar. Ücretli olduğunu söylemişsin onu bile anlamayıp burslu yazmışlar örneğin.

Yurtdışı için mühendislik tıptan daha garanti diyebilirim. Ama ikisi de haliyle zor bölüm, kesin kararlı olarak seç. Mücadele edecek sensin başkası değil. Örneğin ben tyt ayt de matematiği neredeyse fulleyip , 1. sınıf matematik dersinden 10 almıştım, yüzüme bölümün zorluğu duvar gibi vurmuştu :D. Daha dün bende senin gibi forumlarda dolanırken şu an mezun olma eşiğindeyim iyi bilirim bu durumları .

Bölümümü önermemin en büyük sebebi bölüm programının çok yoğun olması. Günler nasıl geçiyor anlamıyosun ve kafan derslerden kalkmıyor. Bunla mücadele edebilirsen bizim bölüme de bi bak. Youtubeda mezunların videoları var , çoğu yurtdışında zaten.

Ayrıca 200k mühendisliklere değer kaybettiriyor gözüyle bakma, bugün Türkiye'de herhangi bir seçkin firmaya bak kaç kişi girebilmiş muhtemelen sıfırdır. Biryere başvurduğun zaman ilk soru hangi üniversite oluyor zaten. Bu sıralamayı yaptıktan sonra gittiğin her üniversiteyi gururla söylersin.

Tobb'la ilgili çok fazla fikrim yok istersen orada okuyan insanlarla iletişime geçip sor burada bilen bilmeyen herkes yorum yapar. Ücretli olduğunu söylemişsin onu bile anlamayıp burslu yazmışlar örneğin.

Yurt dışı için mühendislik tıptan daha garanti diyebilirim. Ama ikisi de haliyle zor bölüm, kesin kararlı olarak seç. Mücadele edecek sensin başkası değil. Örneğin ben TYT AYT de matematiği neredeyse fulleyip, 1. sınıf matematik dersinden 10 almıştım, yüzüme bölümün zorluğu duvar gibi vurmuştu :D. Daha dün bende senin gibi forumlarda dolanırken şu an mezun olma eşiğindeyim iyi bilirim bu durumları.

Bölümümü önermemin en büyük sebebi bölüm programının çok yoğun olması. Günler nasıl geçiyor anlamıyosun ve kafan derslerden kalkmıyor. Bununla mücadele edebilirsen bizim bölüme de bir bak. YouTube'da mezunların videoları var, çoğu yurt dışında zaten.

Ayrıca 200k mühendisliklere değer kaybettiriyor gözüyle bakma, bugün Türkiye'de herhangi bir seçkin firmaya bak kaç kişi girebilmiş muhtemelen sıfırdır. Biryere başvurduğun zaman ilk soru hangi üniversite oluyor zaten. Bu sıralamayı yaptıktan sonra gittiğin her üniversiteyi gururla söylersin.

Hocam tobb burslu yazmış onun üzerine söyledim. Bilgisayar mühendisi önerdim ücretli gitmeme ailem sıcak bakmıyor dedi bende makine mühendisi önerdim bende senin gibi yurt dışına çıkmak icin mühendisliğin iyi bir bilet olduğunu söyledim sende aynısını söylemişsin lakin gelip bana laf ediyorsun olmuyor böyle.

Tobb'la ilgili çok fazla fikrim yok istersen orada okuyan insanlarla iletişime geçip sor burada bilen bilmeyen herkes yorum yapar. Ücretli olduğunu söylemişsin onu bile anlamayıp burslu yazmışlar örneğin.

Yurt dışı için mühendislik tıptan daha garanti diyebilirim. Ama ikisi de haliyle zor bölüm, kesin kararlı olarak seç. Mücadele edecek sensin başkası değil. Örneğin ben TYT AYT de matematiği neredeyse fulleyip, 1. sınıf matematik dersinden 10 almıştım, yüzüme bölümün zorluğu duvar gibi vurmuştu :D. Daha dün bende senin gibi forumlarda dolanırken şu an mezun olma eşiğindeyim iyi bilirim bu durumları.

Bölümümü önermemin en büyük sebebi bölüm programının çok yoğun olması. Günler nasıl geçiyor anlamıyosun ve kafan derslerden kalkmıyor. Bununla mücadele edebilirsen bizim bölüme de bir bak. YouTube'da mezunların videoları var, çoğu yurt dışında zaten.

Hocam çok teşekkürler yorumunuz için. Aklıma takılan soruları teker teker biriktirip bir hafta sonra saydığım üniversitelerde okuyan öğrencilerle iletişime geçeceğim hepsinin numarasını aldım. Söylediğim gibi hangi üniversite hangi bölüm yurt dışı için daha rahat kapılar açar ise o benim için bir adım önde olur. Sizin fikrinizce bu hangi üniversite? Çok iddialı konuşmak pek doğru olmayacaktır sizin de söylediğiniz gibi. Ancak en kötü ne olabilir diye insanın bir düşünesi geliyor. :) TOBB'un tecrübe bakımından diğerlerinden üstün olması beni cezbetmiyor değil. Diğer tarafta da koskoca ODTÜ var eğer makine kısmına bakarsak. Elektrik-elektronik için de olumsuz hiçbir düşüncem yok. Eğer sizin içinizde var ise lütfen tutmayın bırakın :). Gece gece vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Yarına biraz erken kalkmam lazım 4 gündür de gözüme uyku girmiyor ve iyi geceler diliyorum. :) :)

Hocam çok teşekkürler yorumunuz için. Aklıma takılan soruları teker teker biriktirip bir hafta sonra saydığım üniversitelerde okuyan öğrencilerle iletişime geçeceğim hepsinin numarasını aldım. Söylediğim gibi hangi üniversite hangi bölüm yurt dışı için daha rahat kapılar açar ise o benim için bir adım önde olur. Sizin fikrinizce bu hangi üniversite? Çok iddialı konuşmak pek doğru olmayacaktır sizin de söylediğiniz gibi. Ancak en kötü ne olabilir diye insanın bir düşünesi geliyor. :) TOBB'un tecrübe bakımından diğerlerinden üstün olması beni cezbetmiyor değil. Diğer tarafta da koskoca ODTÜ var eğer makine kısmına bakarsak. Elektrik-elektronik için de olumsuz hiçbir düşüncem yok. Eğer sizin içinizde var ise lütfen tutmayın bırakın :). Gece gece vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Yarına biraz erken kalkmam lazım 4 gündür de gözüme uyku girmiyor ve iyi geceler diliyorum. :) :)
İyi geceler hocam.

Hocam tobb burslu yazmış onun üzerine söyledim. Bilgisayar mühendisi önerdim ücretli gitmeme ailem sıcak bakmıyor dedi bende makine mühendisi önerdim bende senin gibi yurt dışına çıkmak icin mühendisliğin iyi bir bilet olduğunu söyledim sende aynısını söylemişsin lakin gelip bana laf ediyorsun olmuyor böyle.
Pardon hocam ben ee ve bilgisayar için yazdıklarını okumuşum makineyi unuttum kusura bakma.

Pardon hocam ben ee ve bilgisayar için yazdıklarını okumuşum makineyi unuttum kusura bakma.

Canın sağ olsun hocam.
Senin fikirlerin çok değerliydi iyi akşamlar

Bu sıralamayı yapıp mühendislik yazan herkes yurtdışına gitmek ister. Eğer bunun için A üniversitesi diğerinden %1 düşük ihtimal olsa herkes onu yazardı ama görüyosun ki sıralamalar aşağı yukarı aynı. Demek istediğim şu ki sana kimse bunun ihtimalini veremez. Şans faktörü, referansların, karşına çıkacak fırsatlar sana çok farklı senaryolar yazar. Biriyle rastgele tanışır muhabbet edersin hayatın değişir. Şimdiden bu kadar hesaplar yapma. Ben yaptım ve hiçbiri tutmadı. Bazen daha iyi bazen daha kötü.

Benim elektrik elektronik konusunda olumsuz bir düşüncem yok lakin bölümde gerçekten yoruldum ve bir yerde adı geçince aman aman moduna giriyorum :D. Şu sıralar savunma şirketlerinden avrupaya çok fazla rağbet var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şöyle bir video buldum üniversite dağılımlarına bakabilirsin. Veya LinkedIn üzerinden de yurtdışındaki Türklere bakabilirsin.
Bizim bölüm ABET akreditasyonuna sahip buna bakmanı tavsiye ederim.

Diğer arkadaş üzerinden demek istediğim her yazılanı ciddiye alıp kaygılanma, herkes oturduğu yerden bir şeyler yazar. Yoksa bi cümlesini cımbızla çekip bişey söyleme derdinde değildim, zaten yanlış anlamışım :D.

Bir de zaman 2+2 4 etmez. Biraz kalbini dinle. Bu sıralamada nereye gidersen git kötü senaryo zor ihtimal.

Bu sıralamayı yapıp mühendislik yazan herkes yurt dışına gitmek ister. Eğer bunun için a üniversitesi diğerinden %1 düşük ihtimal olsa herkes onu yazardı ama görüyosun ki sıralamalar aşağı yukarı aynı. Demek istediğim şu ki sana kimse bunun ihtimalini veremez. Şans faktörü, referansların, karşına çıkacak fırsatlar sana çok farklı senaryolar yazar. Biriyle rastgele tanışır muhabbet edersin hayatın değişir. Şimdiden bu kadar hesaplar yapma. Ben yaptım ve hiçbiri tutmadı. Bazen daha iyi bazen daha kötü.

Benim elektrik elektronik konusunda olumsuz bir düşüncem yok lakin bölümde gerçekten yoruldum ve bir yerde adı geçince aman aman moduna giriyorum :D. Şu sıralar savunma şirketlerinden Avrupa'ya çok fazla rağbet var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
şöyle bir video buldum üniversite dağılımlarına bakabilirsin. Veya LinkedIn üzerinden de yurtdışındaki türklere bakabilirsin.
Bizim bölüm abet akreditasyonuna sahip buna bakmanı tavsiye ederim.

Diğer arkadaş üzerinden demek istediğim her yazılanı ciddiye alıp kaygılanma, herkes oturduğu yerden bir şeyler yazar. Yoksa bir cümlesini cımbızla çekip bir şey söyleme derdinde değildim, zaten yanlış anlamışım :D.

Bir de zaman 2+2 4 etmez. Biraz kalbini dinle. Bu sıralamada nereye gidersen git kötü senaryo zor ihtimal.

Hocam yanlış anlamadın umarım benim amacim kötü değildi sadece senin lafın biraz sertti ondan uyarmak istedim bir kusurum olduysa affola.

Yeni konular

Geri
Yukarı