YKS için istek ve motivasyon yok

ka43162

Zeptopat
Bu yıl lise sonum YKS'ye gireceğim ama istek ve motivasyon yok. Güzel bir sıralama yaparsam babam maddi manevi güzel hediyeler verecek. Her türlü imkanım var ama nedense istek yok 10 dk oturdum mu sıkılıyorum. 1 saat kafamı versem o konuyu yaparım ama işte motivasyon yok. Sizin öneriniz var mı?

Bu yıl lise sonum YKS'ye gireceğim ama istek ve motivasyon yok. Güzel bir sıralama yaparsam babam maddi manevi güzel hediyeler verecek. Her türlü imkanım var ama nedense istek yok 10 dk oturdum mu sıkılıyorum. 1 saat kafamı versem o konuyu yaparım ama işte motivasyon yok. Sizin öneriniz var mı?

Ya tarih olucaz ya da tarih yazıcaz.

Sanırsam daha önce dersler ile alakalı pek bilginiz yok ondan dolayı bu sorunu yaşıyorsunuz. İlk başta kademe kademe arttırarak çalışmanız lazım bunu yanı sıra bilmem berki işe yarar mı motivasyon videoları gibi kendinize iyi gelecek size ders çalışmayı sevdirecek şeyler yapmanız lazım.

Hedefiniz var mı mesela ilk 200bin,100bin,50bin veya İstanbul, Eskişehir, İzmir'de makine mühendisliği olabilir veya ilk 15 bin tıp vs. Bir de sayısal mı sözel mi hukuk mu ? Kendi adıma bir türlü moral ve motivasyonu toparlayamayıp son 3-4 ayda çalışarak vasat bile olsa Makine Mühendisliği kazandım. Çok daha potansiyelliydim daha fazlasını yapabilirdim ama benim için doğru çalışma yöntemini bulmak uzun sürdü. Bu tecrübelerimden şunları söyleyebilirim:

Çalışmayı öğrenmek gerek öncelikle. Ben mesela dershane ortamında yapamıyordum. Sizin gibi motivasyonum düşüktü. Ama özel öğretmen tuttuğumda gayet başarılı oluyordum. Tabi kişiden kişiye değişebilir ama inanın çok faydası oluyor. Zaten hoca haftada bir gün anlatıyor 1-1.5 saat sonra size ödev veriyor o konu hakkında soruları çözün diye. Haftaya hoca çözdüklerinize bakıyor neleri yapamadın diye. Zaten mesela yaptıkların değil yapmadıkların. Hoca da nerede yanlış yaptığını tespit edip size gösteriyor. Matematik için çok çok faydasını gördüm. Türkçe'yi de bol bol soru ve deneme çözerek, kendiniz çalışarak halledebilirsiniz. Tabi burada hedefiniz de önemli benim dediğim şekilde ilk 200bin'e girilebilir. Çünkü matematik ve türkçe en belirleyici dersler oluyor. İlk 50bin ve altı biraz fizik,kimya,sosyal bilgilerin belirleyici olduğu yerler. Benim imkanım olsa 3-4 tane hocadan özel ders alırıdım. Birisi birebir ilgilenmedikçe zorlanıyordum yani. Tabi zamanla çalıştıkça soru çözdükçe tempo yakalıyorsunuz. Ders çalışmayı öğreniyorsunuz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı