YKS sayısalda 40 bin sıralama yapılabilir mi?

Zerisez

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.11. sınıf sayısal öğrencisiyim. Hedefim 40k.
OBP 9-10 > 65 puan.
Temelim çok iyi değil. Şu an 2-0 geriden başlıyorum ama benim gibi başlayıp iyi sonuçlar elde eden var. O yüzden bir umuttur çalışmak deyip çalışmaya çalışıyorum ancak her zaman istediğim motivasyonda olamıyorum, kendi kendime yapamayacak mıyım acaba tarzında sorular soruyorum. Geçen okulumdan bir öğretmenle konuştum hocam kaç saat çalışmalıyım diye sordum, 5 saat dedi. Yine motivasyonum gitti, üzülmeye başlayıp yapamayacak mıyım, sosyal hayatım olmayacak, daralıp ders çalışmayı bırakır mıyım tarzı sorular sormaya başladım. Tüm motivasyonum da gitti.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Hocanın dediği gibi hafta içi 5 saat çalışırsam daralır mıyım?
Nasıl çalışmalıyım?
Tecrübesi olanlar yazarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
dostum ders çalışma işi gerçekten başlangıçta zor bi iş ama başlangcı atlattıngı gerisi gelir

Ne kadar çalıştığın değil nasıl çalıştığın önemli kardeşim. Bu sınavlar analiz ve doğru çalışma yöntemiyle kazanılır. Önce çıkmış soru tarzlarına bakacaksın ona göre yoğunlaşacağın konuları analiz edip hangi kaynaklardan çalışman gerektiğini araştıracaksın. Doğru ve düzgün çalışmayla neden olmasın ama lise notun düşük olduğu için seni fazlasıyla geriye atar. En azından 30k olman lazım ki OBP yüzünden 40k olabilesin gibi.

Saat koymak bana göre mantıklı değil, çalışma motiven varsa önce kendini düzene alıştırmaya bak. Örneğin başlarda 2 saatte yoruluyorsan öyle başlayıp yavaş yavaş arttır. Aynı zamanda diğer arkadaşların da dediğim gibi doğru çalışma yöntemleri ile çalışmak gerek. Eksik olduğun konularda farklı kaynaklardan konuyu iyice anlayıp örnek soru çözümleri dinle. Daha sonra bir soru bankası gibi bir şey alıp o konuda soru çözme pratiği yap. TYT'de zaten Matematik daha kolay bence. Eğer okuduğunu anlayabiliyor ve mantık yürütebiliyorsan biraz çalışmayla TYT yi yaparsın. AYT için zor konular olsa da güzel ve sistematik bir çalışma ile konuyu iyice anlayıp soru çözerek pekiştirmek önemli. Bana kalırsa bugün sınava çalışıcam ve bugün buna çalışıcam yerine sınava kadar yaşamına entegre edersen çalışma işini 40k yapabilirsin. Zor bir sıralama değil emin ol. Fen bilgisinde de bol bol yine örnek soru çözümleri dinlemek ve tekrar tekrar çözmek gerekiyor. Hiçbir derste anlamadığın yeri neyse yaparım herhalde ya diyip de boş geçme. En büyük hata bu olur. Youtube'da yorumlara yaz. Farklı forumlara yaz, gerekirse hocalara sor. Şimdiden başarılar ve iyi çalışmalar.

Öncelikle hedefini değiştirmen lazım, 2 - 0 geriden başladığını bildiğin halde 40k yapmayı düşünüyorsun. Tabii hedefin kötü değil ama şu an için uygun bir hedef değil.

Hedefini daha kısa vadeli ve yapabileceğin şeylerle değiştirmelisin -mesela önce tyt bitirmeliyim, temelimiz geliştirmeliyim gibi şeyler-

Çalışmaya başladığın ilk gün 5 saat çalışmamalısın çünkü ders çalışmaya alışık değilsin. İlk haftalar 1 2 saat sonraki haftalar 2 3, ondan sonra da 4 5i bulman daha sağlıklı olur. Sonuçta araba tak diye 150de gitmeye başlamıyor ya!

Ders çalışmaktan daha zor olan şeyse o psikolojiye girebilmektir. Sen kendine güvenmediğin için o psikolojiye de giremiyorsun haliyle motivasyonun da olmuyor. Benim de çalışan kişileri gördükçe moralim bozuluyordu ama onları geçmek istediğim için gaza da geliyordum. Sosyal hayatım sekteye uğrar diye de korkmadım zaten bir şekilde insanlarla sohbete giriliyor. Hem kendimi geliştirmek varken insanlarla vakit kaybetmeyi istemiyordum.

Moralin bozulduğu zaman moralini yerine getirecek şeyler yapabilirsin, ben ders çalışmaktan sıkılınca assassin's creed giriyordum. Millet ders yapmaktan sıkıldığı zaman bile ders çalışmaya uğraştığı için uzun vadede salıyorlardı, ben arada gevşediğim için uzun vadede ders çalışabildim. Arada durup baltayı bilemek gibi düşünebilirsin.

Neler çalışacağını belirleyip bunları planlı şekilde çalışabilirsin. Örneğin her gün için çalışacağın konuları yazabilirsin ama saat saat ayırmanı tavsiye etmem, sadece o gün neler yapacağını bilsen yeter. Yaptığın şeylerin üstünü çizdikçe moralin artabilir. Ama böyle bir düzen sana uygun da olmayabilir, kendine uygun düzeni bulana kadar farklı düzenler denemelisin.

Kütüphaneye gidip çalışmayı şiddetle tavsiye ederim çünkü oradaki herkes ders çalıştığı için sen de o ortama uyum sağlamak isteyeceksin. Evde sıkıldığın zaman oyun açacaksın belki ama kütüphanede o oyunu açmak sana doğru gelmeyecek.

Çok uzun yazınca konudan konuya atlıyorum, sormak istediğiniz bir şey varsa elimden geldiğince cevaplayabilirim hocam.

Arkadaşlar merhaba.11. sınıf sayısal öğrencisiyim. Hedefim 40k.
OBP 9-10 > 65 puan.
Temelim çok iyi değil. Şu an 2-0 geriden başlıyorum ama benim gibi başlayıp iyi sonuçlar elde eden var. O yüzden bir umuttur çalışmak deyip çalışmaya çalışıyorum ancak her zaman istediğim motivasyonda olamıyorum, kendi kendime yapamayacak mıyım acaba tarzında sorular soruyorum. Geçen okulumdan bir öğretmenle konuştum hocam kaç saat çalışmalıyım diye sordum, 5 saat dedi. Yine motivasyonum gitti, üzülmeye başlayıp yapamayacak mıyım, sosyal hayatım olmayacak, daralıp ders çalışmayı bırakır mıyım tarzı sorular sormaya başladım. Tüm motivasyonum da gitti.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Hocanın dediği gibi hafta içi 5 saat çalışırsam daralır mıyım?
Nasıl çalışmalıyım?
Tecrübesi olanlar yazarsa sevinirim.

Dostum kendi çalışmalarından verin alamıyorsan kurs tarzı bir yere yazılmanı tavsiye ederim ki daha önünde koskoca 2 senen var, günde 2-3 sat çalışarak çok rahat bir şekilde konularını yetiştirebilirsin. Sosyal olarak ise ben şahsen hafta sonu bir günü çalışmıyordu o günü gezmeye veyahut kendime ayırarak değerlendiriyordum. Tavsiyem kendine uygun motivasyonunu düşürmeyecek bir çalışma yöntemi bulmandır, mesela kendimden örnek verecek olursam o zamanlar müzik dinleyerek çalışıyordum ya da 3 saat çalışmam bitince kendime bir ödül koyuyordum ufakta olsa gidip bir kahve içmek gibi vs vs. önemli olan bu konuda motivasyonunu düşük tutmamak ve kendine güvenmek. Stresten uzak olmalısın.

Dostum kendi çalışmalarından verin alamıyorsan kurs tarzı bir yere yazılmanı tavsiye ederim ki daha önünde koskoca 2 senen var, günde 2-3 sat çalışarak çok rahat bir şekilde konularını yetiştirebilirsin. Sosyal olarak ise ben şahsen hafta sonu bir günü çalışmıyordu o günü gezmeye veyahut kendime ayırarak değerlendiriyordum. Tavsiyem kendine uygun motivasyonunu düşürmeyecek bir çalışma yöntemi bulmandır, mesela kendimden örnek verecek olursam o zamanlar müzik dinleyerek çalışıyordum ya da 3 saat çalışmam bitince kendime bir ödül koyuyordum ufakta olsa gidip bir kahve içmek gibi vs vs. önemli olan bu konuda motivasyonunu düşük tutmamak ve kendine güvenmek. Stresten uzak olmalısın.

Kaç k yaptın reis.

Yeni konular

Geri
Yukarı