YKS sınavına çalışmak istemiyorum

Eğer derslerine asılırsan başarabilirsin. Ama önce kendine bir hedef belirlemen lazım.
Sıralama haricinde bir hedefim yok. Hani öğretmen senenin başında herkese sorar ya hangi mesleği düşünüyorsun diye. Sınıfta ben hariç herkes bir meslek söylüyor ama ben sadece şu anlık yok diyorum. Hocaların çoğu garipsiyor sanki ileride hiçbir işe yaramayacakmışım gibi bakıyorlar.

Sıralama haricinde bir hedefim yok. Hani öğretmen senenin başında herkese sorar ya hangi mesleği düşünüyorsun diye. Sınıfta ben hariç herkes bir meslek söylüyor ama ben sadece şu anlık yok diyorum. Hocaların çoğu garipsiyor sanki ileride hiçbir işe yaramayacakmışım gibi bakıyorlar.
Üşengeç gibi davranıyorsun.

Üşengeç gibi davranıyorsun.
Üşengeç değil de kafamda bir şey canlanmıyor. Sürekli 10 yıl sonraki kendimi düşünüyorum ama yok simsiyah ekran var gibi oluyor. Mesleklere bakıyorum hiçbiri ilgimi çekmiyor. En sonunda ne olursa okurum kafasına girdim ama o da yanlış bir şey. Sonuçta ileride üniversiteyi bitirip bir işe girince daha çok sıkıntı olacak.

Üşengeç değil de kafamda bir şey canlanmıyor. Sürekli 10 yıl sonraki kendimi düşünüyorum ama yok simsiyah ekran var gibi oluyor. Mesleklere bakıyorum hiçbiri ilgimi çekmiyor. En sonunda ne olursa okurum kafasına girdim ama o da yanlış bir şey. Sonuçta ileride üniversiteyi bitirip bir işe girince daha çok sıkıntı olacak.
Bu nasıl olabilir ? Herkesin bir ilgi alanı vardır. Psikolog belki yardımcı olabilir.

Benim düşünceme göre insanların büyük bir kısmının ilgi duyduğu, uğraşmaktan, yapmaktan keyif aldığı bir alan mutlaka vardır kimileri çok geç yaşta bulur kimileri hiç bulamaz ama mutlaka vardır. Bu alana yönelik verilen emek, uğraş insana külfet gibi gelmesinden ziyade keyif verir.Kendine özgü böyle bir alan bulmalısın ve eğer bu alanın geleceğinde seni maddi manevi doyurabileceğini düşünüyorsan geleceğini bu alan çevresinde planlarsın doyuramayacaksa hobi olarak bırakırsın. Bu alanı bulma konusunda sana yardımcı olacak insanlar öncelikle ailen ve öğretmenlerin. Türk gençlerinin büyük bir çoğunluğu gibi yardımcı konusunda şanssızsan sana daha çok iş düşüyor. Bizim eğitim sistemimiz sürekli bir maratondan ibaret olduğu için gençler derslere yazılıdan 100 alayım, sınavda fulleyeyim geçeyim diye bakıyor çünkü bizim toplumumuzda başarı bunlarla ölçülüyor. Böyle olunca öğreneyim, biraz derinleşeyim belki ilgimi çeker gibi bir bakış açısına sahip olmaları çok zorlaşıyor. Yani herhangi bi konuda herhangi bi alanda ilgini çeken bir şey bulup bununla ne yapabilirim diye düşünmelisin. Severek yaptığın bir işle mutluluğa ve başarıya ulaşman çok daha kolaylaşır. Sana para kazandırmayacak bir şeyse de futbol,basket,oyun,tv,kitap gibi sıradan hobilerin dışında bir hobi edinmiş olursun.

Benim de aklımda çok net bir fikrim yok sadece tıp okumak istemediğimi biliyorum ve bence bu yaşta bu konuda net fikrin olmasına da gerek yok çünkü üniversitede okuyabileceğin her bir bölümün avantajlarını dezavantajlarını bilmiyorsun ki net bir seçim yapasın. Muhtemelen sınıfındakiler de sağdan soldan duyduğu bilgiler ile bu meslekleri istediklerini söylüyorlar ve söylediği meslekler toplum tarafından bu meslek iyidir denen mesleklerdir de, (doktor, diş hekimi, mühendis, vs.) illa aklında bir şeyler oluşturmak istiyorsan benim gibi en istemediğin meslekleri eleyerek başlayabilirsin.

Benim de aklımda çok net bir fikrim yok sadece tıp okumak istemediğimi biliyorum ve bence bu yaşta bu konuda net fikrin olmasına da gerek yok çünkü üniversitede okuyabileceğin her bir bölümün avantajlarını dezavantajlarını bilmiyorsun ki net bir seçim yapasın. Muhtemelen sınıfındakiler de sağdan soldan duyduğu bilgiler ile bu meslekleri istediklerini söylüyorlar ve söylediği meslekler toplum tarafından bu meslek iyidir denen mesleklerdir de, (doktor, diş hekimi, mühendis, vs.) illa aklında bir şeyler oluşturmak istiyorsan benim gibi en istemediğin meslekleri eleyerek başlayabilirsin.
Ben de eğitim ve sağlık alanında bir meslek yapmak istemiyorum. Ve dediğin cidden doğru. Bir arkadaşım var bir gün gelip bu meslekte çok para var ben bunu yapmak istiyorum diyor, diğer gün gelip başka bir meslek söylüyor. Çoğunun hedefleri çok uçuk. Dersleri iyi olmayan kız bile diş hekimliği istiyor. Ben de hedefimi bu kadar yüksek tutup sonrasında üzülmektense düşük tutmayı tercih ediyorum.

Geri
Yukarı