YKS sınavına çalışmak istemiyorum

Soykan Soycan

Kilopat
Daha fazla  
Öncelikle belirteyim şu an 11. sınıfım bölümüm sayısal, seneye üniversite sınavına gireceğim. Hayatım boyunca düzgün bir şekilde ders çalışmadım. TEOG'da bile arkadaşlarım haftada 1000 soru çözerken ben tüm yıl boyunca 1000 soru civarı çözmüşümdür. Sayısal okuyorum ama matematiğim çok kötü, sırf Fen derslerine ilgim var diye sayısal seçtim. Matematiğe bir türlü kafam basmadı veya ben öğrenmeye çalışmadım. İlerideki yapacağım meslek olarak hiçbir fikrim yok. Eğer sınava çalışmayıp ne yapıyorsun diye soracak olursanız da hiçbir şey yapmıyorum. Çok nadir oyun oynuyorum onun haricinde sadece müzik dinleyip internette dolaşıyorum, film-dizi falan da izlemiyorum. Sınavdaki sıralama hedefim 200 bin ile 150 bin arası. Benim düşüncem üniversitenin çok da bir önemi olmadığı yönünde. Yani ha 300 bin sıralamaya sahip okula girmişsin ha 150 bin sıralamalı okula girmişsin yönünde. Büyük bir ihtimal bu düşüncem yanlıştır da. Bazı forumlarda benim gibi olanlara üniversite okumak çok da zorunlu değil diye cevap vermişler ama ailem 3 yıl boyunca özel okula gönderdi yani onları mahcup etmek istemiyorum Sizce ne yapmalıyım? Bana bir yol gösterin.

Son düzenleme:
Kodlamaya ilgin varsa bir an önce başlamanı tavsiye ederim. Okulun önemli olmadığını bariz bir şekilde gösteren bir mecra bence yazılım sektörü. Evinden bile çalışabilirsin ilerde.

Bunun dışında üniversite okumak istemezsen lise 4'te Kpss'ye girip kısa yoldan memur olmayı da deneyebilirsin. Tabi yine Matematik çalışman lazım olacak biraz ama hayatta bir şeyler kazanmak için az da olsa cefa çekmek gerekiyor :D.

Kardeşim şöyle söyleyeyim ben 9. sınıftan 12. sınıfa kadar o kadar az çalıştım ki şu an hala pişmanım(2017'de mezun oldum liseden)neden böyle yaptım diye. 2 sene mezuna kaldım ona rağmen 150K yaptım. Çünkü altyapı denen bir şey yoktu ben ve arkadaşlarımda.Hep kaçtık hocaları dinlemedik vb. istediğim bir yeri tutturamadım ama yine de memnunum. Sadece birazcık dişini sıkıp kendine göre bir plan program yaparak çalışırsan ileri yıllarda çekebileceğin pişmanlığı yok edebilirsin.Hatta şöyle söyleyeyim benimle birlikte liseden mezun olan arkadaşım hala YKS sınavında çalışıyor 3. senesi mezuna kaldı. Bu dediklerim biraz bile olsa yardımcı olur umarım.

Marmara üniversitesi elektronik haberleşme mühendisliğinden mezun olmuş ve eşek gibi derslerine çalışmış birisi olarak. Şu an yaptığım işle okuduğum okulun alakası yok. Şu an yaptığım işten çok daha fazla para kazanıyorum. İş arkadaşlarımı ve yöneticilerimi de seviyorum. Üstelik bu bölüme zerre ilgim olmamasına rağmen bitirdim. Sana kimse hayatın için kesin net bir tavsiye veremez. Bana herkes mühendis olacağım gözüyle bakıyordu. Bense bitirdikten sonra organizasyon sorumlusu oldum. Şu an geziyorum, çalışıyorum, eğleniyorum. Bir mühendis olsaydım büyük ihtimalle pişman olacaktım. Mühendisler çıldırmayın. Kendi adıma konuşuyorum. Yüksek mertebe bir okul okumadığın veya orta düzey bir okulda okuyup babanın elleri kolları uzun olmadığı sürece sen kendini geliştirmek ve kendin için istediğin mesleği yapmak zorundasın kardeşim.

Ben de 11. sınıfım ve hayatımda neredeyse hiç düzenli ders çalışmadım ve aynı senin gibi TEOG sınavı zamanı da çalışmamıştım ve ben de ders çalışmak istemiyorum fakat yine de bu, YKS sınavına çalışmam gerektiği gerçeğini değiştirmiyor.
Yani demem o ki bir yolunu bulup sınava çalışmalıyız.

Kodlamaya ilgin varsa bir an önce başlamanı tavsiye ederim. Okulun önemli olmadığını bariz bir şekilde gösteren bir mecra bence yazılım sektörü. Evinden bile çalışabilirsin ilerde.

Bunun dışında üniversite okumak istemezsen lise 4'te Kpss'ye girip kısa yoldan memur olmayı da deneyebilirsin. Tabi yine Matematik çalışman lazım olacak biraz ama hayatta bir şeyler kazanmak için az da olsa cefa çekmek gerekiyor :D.
Kodlamaya ilgim yok ama keşke özel okula gitmek yerine meslek lisesine gitseydim diye düşünüyorum. Orada en azından bilişim bölümünde okuyup az buçuk kodlama öğrenirdim. Hiç olmazsa o mesleği yapardım ama şu an hangi mesleği yapacağım konusunda fikrim yok

Yeni konular

Geri
Yukarı