YKS sıralamam iyi ama beni tatmin etmiyor

Polonyum 210

Decapat
İki senedir bu sınava giriyorum. İstediğim puan türünde dereceye girdim. İlk 10 binlerde olmasam da ortalama bir derece yaptım. Puanım istediğim bölüm için birçok Anadolu üniversitesine yetiyor ama büyük şehirlerde olanlara yetmiyor. Ailemde de ciddi bir büyük şehir takıntısı var, istiyorlar ki bir metropolde üniversitemi okuyayım. Ben ise puanım tam olarak yettiği için aklımdaki iki üniversiteyi tercih etmek istiyorum.

Ancak yığılma olursa istediğim yere yerleşememe ihtimalim de var. Bunu göz önünde bulundurarak tercih listeme birkaç tane daha üniversite eklemek zorundayım. Sadece bir bölüm istiyorum, taşra üniversitelerini yazmaya pek niyetli değilim ama açıkta kalmaktan kurtulacağım en azından. Sizce bu durumda ne yapabilirim? Sadece istediklerimi tercih edip kendimi riske mi atayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de derece yaptım 6-7 basamaklı sıralamamla. Ortalama bir derece sayılır. Ne kadar çok ortak noktamız var, değil mi?

Yığılma senin tercihini etkilemez. Sadece puanı etkiler, o da önemsiz. Önemli olan sıralama.

Farkında mısın bilmiyorum ama bu kadar yazıdaki tek işe yarar bilgi bu yıl ikinci kez sınava girmiş olman.
Daha fazla bilgi vermeye ne dersin?

Net bir sıralama, bölüm ve diğer detayları vermediğiniz için net bir şekilde konuşmamızı bekleyemezsiniz.

Sıralamam 21.781. İstediğim iki üniversite de 48-50 bin sıralama ile son öğrencisini almış. Sıralamaları neredeyse aynı. Burada ciddi bir sıkıntı yok. Yerleşebilirim gibi. Benim asıl korkum, baraj puanının geçen seneki gibi aşağıya çekilebilme ihtimali. Geçen seneki gibi olursa gerçekten yığılma olur ve benim de sıralamam çöpe gider. Şunu sormak istedim: Sadece gelme olasılığı olan istediğim iki üniversiteyi mi tercih edeyim? Yoksa birkaç tane daha ekleyeyim mi? Buna karar veremiyorum.

Not: Bölüm konusunda kararsız değilim. O yüzden bölüm konusunda bilgi vermeyeceğim.

Son düzenleme:
Sıralamam 21.781. İstediğim iki üniversite de 48-50 bin sıralama ile son öğrencisini almış. Sıralamaları neredeyse aynı. Burada ciddi bir sıkıntı yok. Yerleşebilirim gibi. Benim asıl korkum, baraj puanının geçen seneki gibi aşağıya çekilebilme ihtimali. Geçen seneki gibi olursa gerçekten yığılma olur ve benim de sıralamam çöpe gider. Şunu sormak istedim: Sadece gelme olasılığı olan istediğim iki üniversiteyi mi tercih edeyim? Yoksa birkaç tane daha ekleyeyim mi? Buna karar veremiyorum.

Not: Bölüm konusunda kararsız değilim. O yüzden bölüm konusunda bilgi vermeyeceğim.

Niye bu kadar saçma düşünüyorsun bilmiyorum. Şu yerleşmek istediğin bölümü başka paylaşman gerekenleri her şeyi yazsana, kahin miyiz biz?
Yığılma seni etkilemez merak etme. Sıralaman 21bin puan aşağı çekilirse o aşağıdaki insanlar etkilenecek onlar yığılacak.

Ki zaten herkesin sıralaması var, üniversitelerin de sıralaması var; herkes sırasına göre bir yeri yazacak ve gidecek işte neyin korkusu bu. Barajı geçemeyen birçok öğrenci yeni kararla barajı geçse de bunlar seni ilgilendirmez. Sonuçta senin gideceğin üniversiteye onlar hiçbir türlü gidemeyecek.

İstediğin bölüm en son 50bin almış diyorsun ve senin sıran da 21bin %100, kesinlikle, mutlaka, kuşkusuz, ne olursa olsun, mecburen, muhakkak, garanti O bölüm sana gelir.

Ne demek 2 tercih yapayım 24 tane hakkın var istediğin ve sevdiğin bölümün olduğu iyi üniversiteleri yaz işte. Gitmek istemediğin yeri yazma yeter. Boş tercih hakkın kalıyorsa ilk sıralara gelmesi biraz daha zor olan yerleri yaz. Neden 2 tercih yapayım diyorsun, sanırım istediğin bölüm sayıca az üniversitede açılmış. Şu lanet bilgileri başta yazsaydın keşke.

Baraj puanı 170 olsa ne 180 olsa ne? Bu kişiler seni etkilemiyor. Cidden nasıl beceriyorsunuz böyle düşünmeyi anlamıyorum. Senin sıralaman zaten belli. 170-180 arasında yapan biri seni geçemez! Yazacaksın tercihini ve bekleyeceksin. Tatmin değilsen bir sene daha çalış ya da gir işe çalış.

Yeni konular

Geri
Yukarı