YKS Sözelde ilk 10.000 sıralama yapmak ne kadar zor?

2020 yılında yaklaşık 90k sıralama yapmıştım. O sene sınav bayağı zordu.
Ben şuan ki halim ile ilk 30 bine girebileceğimi düşünüyorum. Kritik hedefim edebiyatı 15 nete çıkarmak.

Asıl net artışı son aylarda görülür genellikle. Yani en azından bende öyle olmuştu. Ocak ayında AYT'den 10-15 zor çıkarırken son ay 40-45'leri görüyordum. TYT'de dönem boyu 40-50 iken seri denemelerle 70'lere kadar çıkmıştı. Neden kendimden örnek verdim? Çünkü neden sen de yapamayasın ki? Seri deneme çözmek çok önemli. Hatta şimdiden deneme sayını arttır.

YKS'de kaç yaptın?
Ben şu anki halim ile ilk 30 bine girebileceğimi düşünüyorum. Kritik hedefim edebiyatı 15 nete çıkarmak.

Nasıl edebiyattan 15 net yapamıyorsun anlamdım? Ben sayısalcı olarak hiçbir bilgim olmamasına rağmen edebiyattan ilk denemede 17 net yaptım ve şu an 12-15 arası yapıyorum. Açıkçası edebiyat çok zor değil ve birkaç yazar ne yazmış onu öğreniyorsun bu kadar.

Nasıl edebiyattan 15 net yapamıyorsun anlamdım? Ben sayısalcı olarak hiçbir bilgim olmamasına rağmen edebiyattan ilk denemede 17 net yaptım ve şu an 12-15 arası yapıyorum. Açıkçası edebiyat çok zor değil ve birkaç yazar ne yazmış onu öğreniyorsun bu kadar.
Meslek Lisesi okuyorum hocam, Edebiyat bizde çok yüzeysel anlatıldı bugüne kadar. YKS Edebiyatını görünce sudan çıkmış balık gibi oldum.

Fakat hızlı şekilde telafi etmeye çalışıyorum. YKS'ye kadar bitireceğime inanıyorum fakat TYT'deki açığımı Türkçemi yükselterek mi yoksa Temel Matematiğe çalışarak mı telafi edeceğim emin değilim.

Hocam birkaç yazar dediğiniz 40 civarı.

Meslek Lisesi okuyorum hocam, Edebiyat bizde çok yüzeysel anlatıldı bugüne kadar. YKS Edebiyatını görünce sudan çıkmış balık gibi oldum.

Fakat hızlı şekilde telafi etmeye çalışıyorum. YKS'ye kadar bitireceğime inanıyorum fakat TYT'deki açığımı Türkçemi yükselterek mi yoksa Temel Matematiğe çalışarak mı telafi edeceğim emin değilim.

Hocam birkaç yazar dediğiniz 40 civarı.

Pandemi olsun açık liseye geçmem olsun neredeyse okulda edebiyat görmedim diyebilirim. Pandemide okuduğum Türk klasikleri biraz yardımcı oldu sanırım.

Pandemi olsun açık liseye geçmem olsun neredeyse okulda edebiyat görmedim diyebilirim. Pandemide okuduğum Türk klasikleri biraz yardımcı oldu sanırım.
Birinci dönem Açık Liseye geçmeyi düşündüm fakat bu kadar ilerlemişken Meslek Lisesi diplomasını kaybetmek istemedim. Siz kaç net yapmıştınız, Edebiyat ve diğer derslerden?

TYT Türkçe ve sosyal bilimler zaten 80 soru ediyor, Türkçe'den 30 yapsan sosyal bilimlerden de aynı şekilde çok rahat 30-35 yaparsın. Totalde 65 net ediyor, Matematiğin ne durumda bilmiyorum ama 40 sorudan Geometriyi çıkardığımızı varsaysak bile ondan da rahat 10 net yaparsın diye düşünüyorum. Bu arada moralini bozmak gibi olmasın ama TYT'ye ilk çalışmaya başladığımda Türkçe'den 25 net yapıyordum ben zaten ki bunun Meslek lisesi ile bir ilgisi yok. 25 sorunun hepsi neredeyse okuduğunu anlamaya dayalı sorular. Dilbilgisini de halledince çok rahat 30 üstüne çıkarırsın. Son 2-3 ayda 70 net taş çatlasa 80 olur, eğer hedefiniz 10K ise mezuna bırakın derim çünkü bu netlerle biraz zor. Artık herkes neredeyse Türkçe üzerinden 25+net yapıyor ki bunun içine öbür kısımları dahil etmiyorum bile.

@Silinen üye Bazen YKS net hesaplamaları yaparak odaklanmam gereken dersleri seçiyorum. Ana hedefim şuan bu, artan zaman olursa Matematik de çalışacağım.

Bu tabloda Türkçe-Edebiyat-Felsefe Grubu'da geriyim. Felsefe Grubunu rahatça telafi ediyorum, Türkçe için paragraf çalışıyorum ve Edebiyat için not yazıp duvara asıyorum (işe yarıyor). Türkçe'ye gereken önemi daha önce göstermediğim için sorun oldu.

1650736819332.png

Son düzenleme:
Hiç zor değil 4 ayda yaptım ben. Benim hocam kanalında ki tüm sözel videoları izledim. Her dersten 2 adet soru bankası ve çıkmış soruları çözdüm.

Geri
Yukarı