YKS Sonucu ve Üniversite Bölüm Tercihi

@Furkan17TR

Bu sene Yeditepe Üniversitesi mezunuyum. Burslu bir şekilde okudum. Okul içerisinde çalışarak ekstra burslarda edindim kendime(yemek bursu gibi). Hiç öyle bahsettiğiniz gibi paralar dönmüyor maalesef :)
Ayrıca sınıfta kalınca burs kesiliyor gibi saçma bir şeyde yok çünkü üniversite burası hani sınıfta kalmayıp dersten kalabileceğin bir yer ki dersten kaldığında da bursun kesilmiyor. Sadece okulların belirlediği sınırlar çerçevesinde belli bir sürede okulu bitirmen gerekiyor. Eksik ya da hatalı bilgimiz varsa insanları yanlış yönledirmeyelim, lütfen.
Not: Söylendiği gibi öyle özel okul olduğu zaman etrafın zengin de dolu olmuyor. Bizim okulda 3200 öğrencinin 2700 tanesi bir şekilde(25-50-100) burslu okuyordu. Kaç tane 'çok' zengin gördüm, hatırlamıyorum bile o kadar görememişim demekki. 2000 sonrası televizyon dizilerinin üniversite yaşantılarına dair bıraktığı izlerin kalıntılarını hala çekiyoruz. Komik:)

-Konu sahibi arkadaşa bir tavsiyem var. Başarı yolu hayal etmek ve emek vermekten geçer. Sana bir örnek vermek isterim.

İnsanlar bir ağacın meyve vermesi için bile onu senelerce besliyor. Buradaki meyve senin geleceğin, gelecekteki başarıların. İnsan sensin ve vereceğin besinler ise bu yolda göstereceğin inanç, azim ve çalışmaktır. Ortalamanın üstünde bir çalışma ve hırsla bile şu anki yaptığın derecenin üzerine çıkabilirsin. Her şey gönlünce olsun güzel kardeşim. Başarılar diliyorum sana.

Burada sıkıntı birçok kimsenin kendi tecrübe veya duyumlarından genel yargılara varmaya çalışması. Vakıf Üniversitelerini burslu olarak seçecek arkadaşların özel koşulları iyi okuması lazım. Kimi okullar bursun devamlılığı için belli bir ortalama isterken (2.5-2.80-3), kimi okullarda sınıfta kalsan bile bursun etkilemiyor. Yapacağınız her tercih için devlet okulu bile olsa özel koşullarını bilmek önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyal medyada bu tercihler konusunda saçmalayan çok insan var maalesef. Aşağıda linkini paylaşacağım adamı bir izle yine soruların olursa cevaplarım. Bu arada yaşadığın şehir Ankara ise mesela Google'a Ankara'daki üniversiteler yazıp, not et ve ona göre kitapçığa göz at.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kitapçığa nereden bakabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı