YKS tercihleri nasıl yapılır?

OnurDoğan63_19

Hectopat
Makaleler
4
Canlar merhaba. Kendi öğrencilerimde de kullandığım tercih mantığını anlatacağım sizlere umarım faydası olur.

Tercih yaparken nelere dikkat edilir?

Öncelikle yazacağınız ili ve ilçeyi, üniversiteyi, fakülteyi, yüksekokulu iyi araştırmanız gerekmektedir. Bazen il merkezi sanıp tercih yapıyorsunuz fakat fakülte veya yüksekokul ilçede olabiliyor, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri.

Ölü tercih nedir?

Ölü tercih dediğimiz olay aslında bir önceki seneye göre sıralaması daha geride olan bir bölümü sıralaması daha önde olan bir bölümün önüne yazmaktır.

Örnek: 100.000 sıralama ile öğrenci alan üniversiteyi 90.000 ile alan bölümün önüne yazarsanız işte bu ölü tercih olmuş oluyor. (burada sizin çıkarınız düşünerek ölü tercih adı veriliyor, çünkü şu mantıkla bakılır 90.000 ile alan üniversite veya bölüm diğerine göre daha avantajlıdır ki, daha iyi sıralama ile kapatmıştır mantığı vardır. Ama siz daha gerideki bir bölümü kendi isteğinizle yazıyorsanız bu sizin için ölü tercih olmaz, ölü tercih olayını tamamen kişisel buluyorum. Kişiye göre mantıklı yapılan tercihler, mantıklı açıklaması varsa hiçbir zaman ölü tercih değildir.)

Sıralamada neye dikkat edilmesi gerekir?

Sizin sıralamanız ile üniversitelerin sıralamaları arasında uçurumlar kadar fark olmamalıdır. Gelmeyecek bölüm için boşuna 1 tercih hakkınızı öldürmeyin. Siz bana sıralama yazın ben size tercih aralığı söyleyim. Bu konuda buradan yardımcı olabilirim.

Psikolojik Danışman Onur Doğan.

Hocam 65 bin say sıralamam var ne gelir?
Ne gelir diye yardımcı olmam imkansız, sen bölümleri kendi yeteneğine, ilgine göre seçeceksin, ben de sana sıralama aralığı söyleceğim. Senin adına karar veremem.
65 için ideal tercih 50 binden yazmaya başlarım, 90binde bitirim. (45 bine de inebilirsin ama gelme ihtimali daha da düşer.

Ne gelir diye yardımcı olmam imkansız, sen bölümleri kendi yeteneğine, ilgine göre seçeceksin, ben de sana sıralama aralığı söyleceğim. Senin adına karar veremem.
65 için ideal tercih 50 binden yazmaya başlarım, 90binde bitirim. (45 bine de inebilirsin ama gelme ihtimali daha da düşer.
Teşekkür ederim bende bunu sormuştum zaten.

Hocam YÖK Atlas'a gelmesi aylar sonra.

E tamam işte 65 K ile şu şu mühendislik gelir dersem ve YÖK Atlas verilerine göre 50 K çıkarsa bu adam neye göre mühendislik diyecek bu sefer.

Hocam biliyorum çok iyi bir sıralama değil ama mezuna kalmakta istemiyorum. Sizce say 200k hangi tercih aralığında yazmalıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı