YKS yerleşip kayıt yaptırmayınca OBP kırılır mı?

254182

Hectopat
Merhaba. Arkadaşım yerleşti fakat kayıt yapmayacak. Gene de kırılır mı OBP'si? Ve OBP kırılınca seneye tekrar sınavda büyük bir fark yaratır mı?

Evet, OBP'si gene de kırılır. 2023 YKS'de yerleştiği için 2024 YKS'de OBP'si yarıya inecek fakat sonraki sene bir şey olmayacak yani yerleştikten sonraki sene için geçerli ve sadece bir seneliğe mahsus bir olay bu ve kırık OBP ile sınava girmek çok büyük etki edebiliyor maalesef.

Evet, OBP'si gene de kırılır. 2023 YKS'de yerleştiği için 2024 YKS'de OBP'si yarıya inecek fakat sonraki sene bir şey olmayacak yani yerleştikten sonraki sene için geçerli ve sadece bir seneliğe mahsus bir olay bu ve kırık OBP ile sınava girmek çok büyük etki edebiliyor maalesef.
Hocam 2024 YKS'de kırık OBP ile sınava giren bir kişi. 2025 YKS'de tekrardan OBP'si kırılır mı yoksa 2024'te girmeyip 2025'te mi girmesi gerekir sadece OBP'nin kırılmama durumu için?

@Rediph 2024 YKS'de kırık OBP ile sınava girdiniz, 2025 YKS'de OBP kırılmaz fakat 2024 YKS'de tercih yapıp 2025 YKS'ye girerseniz OBP yarıya düşer. Özetle sınava girdiniz, tercih yaptınız. Tercih yaptıktan sonraki sene için geçerli ve sadece bir seneliğe mahsustur. Tercih yapmazsanız ya da tercih yaptığınız hâlde hiçbir yer gelmezse OBP yarıya düşmez.

@Rediph 2024 YKS'de kırık OBP ile sınava girdiniz, 2025 YKS'de OBP kırılmaz fakat 2024 YKS'de tercih yapıp 2025 YKS'ye girerseniz OBP yarıya düşer. Özetle sınava girdiniz, tercih yaptınız. Tercih yaptıktan sonraki sene için geçerli ve sadece bir seneliğe mahsustur. Tercih yapmazsanız ya da tercih yaptığınız hâlde hiçbir yer gelmezse OBP yarıya düşmez.
Bu sene tercih yaptım istediğim bölüm geldi fakat alt sıralardan yazdığım bir üniversite geldi. Gitmemeyi düşünüyorum, seneye tekrardan şansımı denemek istiyorum fakat tercih yapıp yapmayacağıma sonucuma göre karar vereceğim 2024 için. Google'da bazı kaynaklar 1 yıl sınava girilmemesi gerektiğini söylüyor onu tam anlayamadım ama.
Screenshot_20230822_003658_Google.jpg

Bu sene tercih yaptım istediğim bölüm geldi fakat alt sıralardan yazdığım bir üniversite geldi. Gitmemeyi düşünüyorum, seneye tekrardan şansımı denemek istiyorum fakat tercih yapıp yapmayacağıma sonucuma göre karar vereceğim 2024 için. Google'da bazı kaynaklar 1 yıl sınava girilmemesi gerektiğini söylüyor onu tam anlayamadım ama. Eki Görüntüle 1912507
Hocam sınava girilmemisi muhabbetini öneri olarak vermiş. Sınava girsenizde girmesenizde 2025'de tam Obp ile sınava giriyorsunuz.

Geri
Yukarı