YKS'de 2 yıllık bölümü seçip sonra 4 yıllık bölüme geçmek için hangi bölümler tercih edilebilir?

yusuf1627

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar bu sene YKS sınavına girecegim. Pek de çok çalışmadım. TYT'den 2 yıllık bir bölüm seçip 4 yıllık bölüme geçmeyi düşünüyorum. Dikey geçişle uludag üniversitesine tercih yapacagım. 2 yıllık makine mühendisligi, elektrik elektronik mühendisligi istiyordum. Onlar 4 yıllık gelmeyecek belli. Sizce bu bölümlere benzer 2 yıllıktan 4 yıllıga geçebilecegim bölümler var mı?

Kardeşim internetten dgs ile geçilebilen bölümlere bakmalısın, atıyorum 2 yıllık mekatronik vardır ve işte 4 yıllık mekatronik mühendisliğine tamamlayabiliyorsundur o tarz bölümleri araştır hangi 2 yıldan hangi 4 yıla geçiliyor diye.

Tavsiye etmem. DGS ile geçişlerde yıl kaybı yaşama ve kontenjan sorunu olabiliyor. Ama illa yapacağım diyorsanız geçen seneki DGS ile geçiş başvuru formunu inceleyin ve ona göre 2 yıllık bir bölüm tercih edin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tavsiye etmem. DGS ile geçişlerde yıl kaybı yaşama ve kontenjan sorunu olabiliyor. Ama illa yapacağım diyorsanız geçen seneki DGS ile geçiş başvuru formunu inceleyin ve ona göre 2 yıllık bir bölüm tercih edin.

Tekrar hazırlanmak istemiyorum ailemde zaten illa tercih yap ne gelirse dfiye baskı uyguladıgı için herhangi bir bölüm yazayım okumak için okuyayım degilde Uludağ Üniversitesi 2 yıllık bilgisayar programcılıgı yazayım en azıdan 4 yıllıga geçme şansım olur diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrar hazırlanmak istemiyorum ailemde zaten illa tercih yap ne gelirse dfiye baskı uyguladıgı için herhangi bir bölüm yazayım okumak için okuyayım degilde Uludağ Üniversitesi 2 yıllık bilgisayar programcılıgı yazayım en azıdan 4 yıllıga geçme şansım olur diye düşünüyorum

Sen bilirsin ama DGS ile geçişler genellikle sıkıntılı oluyor. Birçok dersi saymıyor üniler. Tekrar almak gerekiyor. Yani özetle 2+2 yılda bitmiyor. Ve tekrar sınava çalışıp iyi bir derece yapmak gerekiyor.

Sen bilirsin ama DGS ile geçişler genellikle sıkıntılı oluyor. Birçok dersi saymıyor üniler. Tekrar almak gerekiyor. Yani özetle 2+2 yılda bitmiyor. Ve tekrar sınava çalışıp iyi bir derece yapmak gerekiyor.
Evet doğru. Sizi 3.sınıftan başlatsalar bile istenen derslerin eski sınavlarına girip onları geçmeniz gerekiyor yoksa o dersler büte kalıyor ve boynunuza yük olur, ya böylelikle bütün sınavlara çalışmanız lağzım ya da 2+4 yıl okuyarak en az 6 yılda mezun olabiliyorsunuz tabi 3.sınıfa başlamak üniversite'nin kendi kararıdır bunun için öğrenci işleri ile konuşabilirsiniz.

Evet doğru. Sizi 3.sınıftan başlatsalar bile istenen derslerin eski sınavlarına girip onları geçmeniz gerekiyor yoksa o dersler büte kalıyor ve boynunuza yük olur, ya böylelikle bütün sınavlara çalışmanız lağzım ya da 2+4 yıl okuyarak en az 6 yılda mezun olabiliyorsunuz tabi 3.sınıfa başlamak üniversite'nin kendi kararıdır bunun için öğrenci işleri ile konuşabilirsiniz.
Bende aynı ikilemdeyim ama 2+4 benim için sorun değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı