YKS'ye çalışmak için hocalar abartıyor mu?

Makaleler
9
Yer
Detroit
Bazı hocalar günde 8 saat çalışma mecburi diyor, kendi öğrencilerinden örnek veriyor. Benim öğrencim saat gece 04'e kadar çalışıyor, günde sadece 1-2 saat uyuyor, ona örnek olun diyor. Hakikaten YKS için bu kadar çalışmalı mıyız? Daha sınav senesine girmedik, bu konuşmalar bile çalışmaya başlamaktan vazgeçmeye sebep oluyor.

Bazı hocalar günde 8 saat çalışma mecburi diyor, kendi öğrencilerinden örnek veriyor. Benim öğrencim saat gece 04'e kadar çalışıyor, günde sadece 1-2 saat uyuyor, ona örnek olun diyor. Hakikaten YKS için bu kadar çalışmalı mıyız? Daha sınav senesine girmedik, bu konuşmalar bile çalışmaya başlamaktan vazgeçmeye sebep oluyor.

Günde 2 saat uyku nedir ya dalga mı geçiyor bunlar. Uykunu almadan istersen 100 gün çalış boş.

Hocam kendinize uygun bir program yapın. Ders çalışacağım diye uykusuzluk ya da sevdiğin şeyi yapmamak gibi saçmalıklara düşmeyin. Hocalar da abartıyor öyle bir şey yok benim abim okul ve etüte gidiyordu, eve geldiği gibi ya dizi izliyordu ya da yatıyordu iyi bir sonuç yaptı yani her şey fazla çalışmak değil.

Müdürüm anlatmıştı bana: Çocuğu LGS'ye çalışırken sabah 5'de uyanıp banyo yapıyormuş. Sonra kahvaltı yapıp ders çalışmaya başlıyormuş. Sonra saat 7:30 da okula gidip 6'da geliyormuş. 6'dan sonra 11'e kadar ders çalışıp uyuyormuş.
Bana böyle anlatıyordu: ).

Bana da öyle olmuştu. LGS'ye bile girmedim hatta.

Ha bir de o öğrenci Cerrahpaşa'yı hedefliyordu, sınav senesi hastanelere gittim baktım dedi, doktorlardan nedense bir anda tiksindi ve hedefini Ankara Hukuk yaptı. Kazanmış diyor hoca.

Hakikaten YKS için bu kadar çalışmalı mıyız?
Hedefin yüksekse, evet.
1-2 saat uyku konusu abartı ve hiç de sağlıklı değil. Kimse yapmamalı. Ancak 8 saat ders çalışma konusu hiç de abartı değil. Bir insan X üniversitesine veya Y mesleğine aşıksa, ister 8 saat çalışsın ister 12 saat. Bu çalışmalar o öğrenciye zor ve eziyet gibi değil, hedefine giden bir basamak gibi gelir. Hedefi olmayan öğrenci için ise 8 saat işkenceye denktir.

Yeni konular

Geri
Yukarı