YKS'ye çalışmaya başlamak için geç mi?

CBum

Kilopat
Makaleler
4
Yer
Alanya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci: AMD Ryzen 3 3100 - Anakart: Gigabyte B450M-S2H - Ekran Kartı: Sapphire Pulse RX 6600 - RAM: Adata XPG Gammix 8GB 3200MHz (x2) - SSD: GeIL Zenith R3 High Performance 512GB - HDD: WD Blue 1TB 7200RPM - Kasa: Dark Diamond Pro Mesh - PSU: High Power 500W 80+ Bronze - Monitör: Asus TUF Gaming VG259QR 165HZ 1 ms

İşletim Sistemi: Windows 11 Pro

Telefon: Samsung Galaxy A52
Merhaba, 12. sınıfa geçtim bu sene. Temelim iyi değil ancak berbat da değil pandemi vs. sebeplerden ötürü. Sayısal mı eşit ağırlık mı daha ondan bile tam emin değilim ancak muhtemelen sayısaldan girerim. Aklımda hiçbir meslek yok açıkçası, sıralama hedefim ise çalışmama ve sınavın zorluğuna bağlı olarak 40-80 bin arası değişeceğini düşünüyorum. Şimdi gelelim asıl soruma, şimdiden itibaren düzenli bir şekilde ve haftada toplam 6 ders olacak şekilde FKB + matematik özel dersi alacağım. Kendim de gereken azmi ve özeni sağlayacağım. Dershaneye gittim 2-3 hafta ancak özel ders çok daha verimli geldi. Hemen hemen aynı fiyattalar ay bazında. Bunları düşünürsek sizce ortalama benim gibi bir öğrenci bu tarihten sınav tarihine kadar düzenli bir şekilde çalışırsa istediği sıralamayı elde edebilir mi, çok mu geç aklım başına gelmiş? Fikirlerinizi bekliyorum.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE @LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam konuya mesaj gelmedi ve hala ne yapacağımı kestiremiyorum yardım lazım. :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Önce hangi mesleği istediğini kararlaştır bence. Hangi mesleği istiyorsun?
Açıkçası ben şimdi bir meslek söylerim, ne yapabileceğimden ne de günümüz şartlarına uygunluğundan emin değilim. Ama Türkiye birincisi olsam ve her bölüme gidebilsem açıkçası eczacılık olabilir gibi. Buraya sorma sebebim de aslında sizin gibi hayat konusunda bilgili kişilerin benim gibi gençlerden çok daha bilgili olmanız. Kısacası; okuması aşırı zor olmayan (örnek: biyokimya müh vs.), iş imkanı az olmayan, maaşı geçindiren her işi yaparım hocam. Ülkemiz şartları ortada maalesef. :(

@CBum sayısalda fizik kimya biyolojiyi halledersin ama matematiği 1 sene de halledemezsin. Muhtemelen 2.seneye kalır.
Valla ben özel ders hocama sorduğumda TYT + AYT konularını mayıs veya haziran aylarına kadar sindire sindire bitiririz kalan sürede full soru çözeriz demişti.

Merhaba. İlk olarak kendinize bir hedef belirlemenizi tavsiye ederim, hedefiniz olmadan çalışmak cidden zor oluyor...
Dershane konusu kişiden kişiye değişiyor; bende işe yaramamış, çok boş gelmişti ama arkadaşlarımda işe yaramıştı. Yine de iş sizde bitiyor; çalışırsanız halledersiniz, çalışmazsanız 12 saat de ders alsanız olmaz...
Bence bir yıl yeterli olur, sıkı çalışırsanız halledersiniz.

Merhaba. İlk olarak kendinize bir hedef belirlemenizi tavsiye ederim, hedefiniz olmadan çalışmak cidden zor oluyor...
Dershane konusu kişiden kişiye değişiyor; bende işe yaramamış, çok boş gelmişti ama arkadaşlarımda işe yaramıştı. Yine de iş sizde bitiyor; çalışırsanız halledersiniz, çalışmazsanız 12 saat de ders alsanız olmaz...
Bence bir yıl yeterli olur, sıkı çalışırsanız halledersiniz.
Sıralama hedefim belli ancak meslek konusunda inanılmaz kararsızım. Ha bir de şunu söylemek isterim;

Mezun olduktan sonra ne kadar mantıklı bilmiyorum ancak babam gibi sıfırdan tırnaklarımı kazıya kazıya kendi işimin patronu olmayı çok isterdim. Bu tarz bir bölüm vardır umarım. İnsanların emrinin altında 9 saat çalışacağıma istediğim zaman işe gider, gelir ofiste dururum veya durmam. Ama benim babamda aşırı azim ve mantıklı karar verme var, ona çekmiş miyimdir emin değilim. İşi yürütür müyüm veya batırır mıyım ondan da. Çok kararsızım ama dediğim gibi özel sektör ne kadar riskli olsa da bence bir tık daha iyi.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE hocam sizin de son yazdığım hakkında fikrinizi merak ediyorum.

Özel sektörde emeğinin karşılığını alırsın. Eğer işinde çok iyiysen parayı iyi kazanırsın, işinde kötüysen de asgari ücrete bile çalıştırabilirler.
Hocam benim dediğim öyle değil, esnaflığın gelişmiş versiyonu gibi düşünün. Kendi işimi kurmak yani. Her mesleği yaparım desem isteğime bakmadan günümüz şartları içinde önerdiğiniz bir meslek var mıdır dediğim sıralama için?

Yeni konular

Geri
Yukarı