YKS'ye evde hazırlanılabilir mi?

İradeye bakıyor. Mezuna kaldım evden hazırlanıyorum bu sene TYT alanında çok iyi noktada olsam da AYT'de patladım biraz. Ortamın çok ideal olması gerekiyor ve psikolojinize de çok bağlı durum. Psikoloji bozuk olunca evde dersten uzaklaşabiliyorsun ancak dershanede olmuyor bu.

Mezuna kaldığınızda nasıl bir çalışma yaptınız acaba? Konuları biten birisi baştan mı almalı yoksa kaldığı yerden mi devam etmeli?

Benim matematik ve geometri hariç sıkıntım yok. Mezuna kalırsam sadece fen çalışmayı düşünüyorum. Mat geoyu da denemelerle götürürüm diye düşünüyorum.

Hedefi yükselttiğim için bu sene istediğim yer tutmayacak gibi duruyor. Mezuna kalmam olası.

Mezuna kaldığınızda nasıl bir çalışma yaptınız acaba? Konuları biten birisi baştan mı almalı yoksa kaldığı yerden mi devam etmeli?

Benim matematik ve geometri hariç sıkıntım yok. Mezuna kalırsam sadece fen çalışmayı düşünüyorum. Mat geoyu da denemelerle götürürüm diye düşünüyorum.

Hedefi yükselttiğim için bu sene istediğim yer tutmayacak gibi duruyor. Mezuna kalmam olası.
Bende onu merak ediyorum, fen konusunda hala sıkıntılarım var.

Fizik ve Kimya'da özellikle.

Fizik ve Kimya'da özellikle.

Fizikten bayağı çektim ya. Kimya yine neyse. Mezuna kalıp fiziğe asılmak da biraz mantıklı geliyor. Hem matematiğin yanında güzel bir artışı sağlar.

Fiziğe de çok az bakmıştım. Acele ile konu bitirmekten pek bir şey elde edemedim.

TYT'de 70 civarı yapmıştım. AYT rezalet durumdaydı. Ağustos sonu başladım çalışmaya TYT'yi 3.5 ayda tekrar edeyim diye. Çalışmamın ortalarını geçtikten sonra ailem covid oldu ve çok ağır atlattılar. 1 aya yakın ders çalışamadım evin yükü ve bazı şeyler benim üzerime kaldı. Döndüğümde psikolojik ve fiziksel bazda çok yorgundum. Çalıştığım çoğu şeyi unuttum ve bu yüzden bir daha başladım bu 3.5 aylık sürece ocak ayının başında. Mart civarında TYT çalışmam bitmişti ancak AYT'ye çalışacak psikoloji kalmamıştı. Zar zor eziyet gibi olsa da AYT çalıştım ve verimli geçmedi hiç. TYT netlerim 105-110 arası şu an ancak AYT netlerim düşük. Normal bir senede bu kadar çalışma ile derece yapabileceğime eminim o yüzden içimden bir yan bir defa daha mezuna kalmak istiyor.

YKS'ye asıl evden hazırlanır zaten dershaneye bir dönem sabır edebilmiştim sadece.Dersahane hocalarının çoğu zaten çok sıkıntı çıkarmazsa her türlü maaşını alıyor işine bakıyor fakat youtubede çok iyi olmazsan izlenmezsin izlenmezsen para kazanamazsın olay çok basit o yüzden hocalar çok iyi zaten.Şahsi fikrim dershane bedava evde çalışma paralı olsa para verir evde çalışırdım.Dipnot=Sıkıcı olabilior aşırı rutin olabiliyor burda senin iraden önemli.

Hazırlanılır ama bence sosyalliği de bırakmamak lazım son birkaç ay dışında, o yüzden evden çalışacaksan bile birkaç kişi bulup birlikte kütüphanede falan çalışın derim.

Hazırlanılır ama bence sosyalliği de bırakmamak lazım son birkaç ay dışında, o yüzden evden çalışacaksan bile birkaç kişi bulup birlikte kütüphanede falan çalışın derim.

Okumuş akrabaların varsa bu pek sorun değil onlarla çalışabilirsin veya illa yalnız çalışmam diyorsan arkadaşınla plan yapman gerekir. Bu da merkez okullara il dışından bile öğrenci geldiği için mümkün olmuyor. Bunun çözümü dershane o yüzden, o ortamı dershane sağlıyor. Ben mezuna kalsam giderim ama önemli olan sizi hayattan bezdirmeyecek dershane seçmek. O ortamı sağlayacak bir dershane seçmek. Ben asosyallik duygumu arkadaşlarımla WhatsApp'tan beraber soru çözerek ya da soru paylaşarak giderebiliyorum.

Geri
Yukarı