YKS'ye hazırlık için tavsiye

Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selam! Ben 11. sınıftan 12. sınıfa geçiyorum ve hala daha YKS'ye yönelik çalışmaya başlamadım. Artık başlayacağım ama ne yapmam gerektiğini tam olarak çözemedim. Henüz dershaneye gitmiyorum, tanıdık bir hoca yok, okuldaki hocalarıma da şu ana kadar ders çalışmaya başlamadığımı öğrenmelerini istemediğim için danışmak istemiyorum. Sizden tavsiye istiyorum.
Derslerde durumum şu şekilde:

TYT Türkçe: Çalışmamama rağmen denemelerde 30 doğru yapıyordum yanlışlarım da genelde yazım yanlışlarından, sözcük bilgisinden vb.
TYT matematik: Denemelerde 17 18 boşum olurdu yaptığım sorulardan 2-3 yanlış çıkardı. Boşlarım büyük oranda geometri.
TYT fizik: Konu anlatımı olarak yarısından fazlasına hakimim kalanlarda da çok zorlanacağımı sanmıyorum.
TYT kimya: %90 tam zaten kimya en iyi dersim.
TYT biyoloji: 0. en kötü dersimdi her zaman.
TYT tarih: Çok kötü değil, zaten tarihe ilgiliyim, konular da zaten ilgimi çekiyor yani çok zorlamaz beni.
TYT coğrafya: 9. sınıf değil de 10. sınıf çok zorluyordu beni. Coğrafyada da sıfırım.
TYT felsefe ve din çok önemli değil zaten yarısı yorum kalan bilgi soruları da aşırı kolay.
11 matematik: 2-3 gün tekrarla hallederim.
11 fizik: 2-3 gün tekrarla hallederim.
11 kimya: 1-2 gün tekrarla hallederim.
11 biyoloji: 10-15 gün tekrarla hallederim.

Selam! Ben 11. sınıftan 12. sınıfa geçiyorum ve hala daha YKS'ye yönelik çalışmaya başlamadım. Artık başlayacağım ama ne yapmam gerektiğini tam olarak çözemedim. Henüz dershaneye gitmiyorum, tanıdık bir hoca yok, okuldaki hocalarıma da şu ana kadar ders çalışmaya başlamadığımı öğrenmelerini istemediğim için danışmak istemiyorum. Sizden tavsiye istiyorum.
Derslerde durumum şu şekilde:

TYT Türkçe: Çalışmamama rağmen denemelerde 30 doğru yapıyordum yanlışlarım da genelde yazım yanlışlarından, sözcük bilgisinden vb.
TYT matematik: Denemelerde 17 18 boşum olurdu yaptığım sorulardan 2-3 yanlış çıkardı. Boşlarım büyük oranda geometri.
TYT fizik: Konu anlatımı olarak yarısından fazlasına hakimim kalanlarda da çok zorlanacağımı sanmıyorum.
TYT kimya: %90 tam zaten kimya en iyi dersim.
TYT biyoloji: 0. en kötü dersimdi her zaman.
TYT tarih: Çok kötü değil, zaten tarihe ilgiliyim, konular da zaten ilgimi çekiyor yani çok zorlamaz beni.
TYT coğrafya: 9. sınıf değil de 10. sınıf çok zorluyordu beni. Coğrafyada da sıfırım.
TYT felsefe ve din çok önemli değil zaten yarısı yorum kalan bilgi soruları da aşırı kolay.
11 matematik: 2-3 gün tekrarla hallederim.
11 fizik: 2-3 gün tekrarla hallederim.
11 kimya: 1-2 gün tekrarla hallederim.
11 biyoloji: 10-15 gün tekrarla hallederim.

Sene boyunca size kolay gelsin hocam, umarım her şey istediğiniz gibi olur.

Bende 11'den 12'ye geçiyorum. Biraz TYT matematiğe bak gerisi tırıvırı diyen vardı mezunlardan. Bu konudaki kanaatim 11.sınıfın konularını çok iyi pekiştirmeniz ve AYT konularında ilerlemeniz. Çünkü 12.sınıfın temeli 11'e dayanıyor. Ayrıca TYT'ye aylarca abanırsanız vakit kaybı yaşayabilirsiniz. İyi çalışmalar.

11 fizik+kimyayı toplam 5-6 günde halletmek hmm.. Kolay gelsin size hocam.

Bu forumun %90’ı önlisans hocam :). Siz bence başka forumlara danışın. Rekabetin çok iyi olduğu bir forum var ismini vermeyeyim, reklam olmasın :).

En büyük tavsiyem özel eğitim kurslarına giderseniz size aylarca TYT üzerine çalıştırıyorlar. Ama 4 yıllık istiyorsanız TYT'yi fulleseniz de boş. O yüzden AYT'ye geç başlamayın! Size en büyük tavsiyem budur.

Buradaki olay şu: TYT sınavı gerçekten çok fazla bağımsız değişkene dayanıyor. En zor kaynakları bitirerek bile hazırlansanız, sınavda size öyle bir matematik veya türkçe sorusu sorarlar ki onu o an göremeyebilirsiniz. Çok psikolojiye ve odağa bağlı bir sınav. Ama AYT gerçekten bilgi isteyen, bilgiyi aldığınızda pratikle üzerine gittiğinizde, bol bol soru çözdüğünüzde, çok aksi bir olay olmadığı sürece o soruyu yaparsınız.

Kendimden örnek vereyim; 2019'da liseden mezun oldum ve 2021 yılında lisans programında yerleşebildim. Sınava toplam 3 kez girdim. Girdiğim ilk ikisinde "güya" TYT'yi çok yüksek yapmam gerektiği için nerden baksanız Mart ayına kadar TYT çalıştım. Bu yüzden de AYT konularını yetiştiremedim. Bu hatayı 2 kez yaptım. Ama son hazırlandığım sene Ocak ayında TYT denemesi yaptım ve 2 senenin ardından hala 60 netti. Dedim artık yeter. Ondan sonra tamamen AYT odaklı bir ders planı üzerine gittim. Haftada 1 tane TYT genel deneme (İlerleyen zamanlarda arttı), haftada 1'er tane de TYT branş denemeleri çözmek dışında oturup hiç konu tekrarı yapmadım. Arada birde paragraf çözüyordum.

Bu şekilde ilk sene sayısalda 520 binde, ikinci sene 450 binde iken, son sene 200 bin bandına indirdim ve hayalim olan bilgisayar mühendisliği programına yerleştim.

Hatalarımdan biri de matematik temelim olmadığı için ders çalışmamın yüzde 90'ını matematiğe ayırmam oldu. Son sene AYT matematik bile çalışmadan, Kimya 1, Biyoloji 2 yanlışla ve Matematikte de toplam 7-8 netle üniversite kazandım.

Bu süreçte sizin için en önemlisi, ne istiyorsunuz ve durumunuz ne? Önce kendinize bunu sorun ve ona göre ilerleyin. Son sene gene matematik çalışsam çok büyük ihtimalle okul okumayı bırakmıştım. Ama doğru teşhisle geçen senelere nazaran çok ama çok iyi bir başarı ile bir programa yerleştim.

Hiçbir şey sizden, sağlığınızdan, ailenizden, mutluluğunuzdan önemli değil. Kendinizi yıpratmadan, kendinizi bilerek ve tanıyarak, odaklanarak gidin. Emin olun arkası gelecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı