YKS'ye son bir ay ve denemelerde hüsran yaşamam

RodinHills

Hectopat
Merhabalar, 1 sene boyunca aktif ve düzenli bir şekilde ders çalıştım. Sayısalım, Özdebir, Töder, Limit, Kültür gibi yayınların bir çok denemelerine katıldım. Sene boyunca TYT denemelerim 95-105 net arası değişiyordu AYT netlerim ise 60-70 arası değişiyordu .Bu ay içerisinde girdiğim sınavlarda inanılmaz bir düşüş var. Limit'in sınavında 70 TYT ve 50 AYT yaptım. Kültür'ün denemlerinde de 80-85 arası TYT, 55-60 arası AYT oluyor. Bu düşüşü oruçlu olmaya bağlayabilirim belki fakat evde çözdüğüm AYT denemelerinde 70 neti görebiliyorum. Sınavlardan çıktığımda çok iyi geçtiğini hissediyorum fakat kontrol etmeye gelince ne yazık ki hüsrana uğruyorum. Ayrıca bu netlerle yaklaşık kaç bine girebileceğimi bile tahmin edemiyorum. Sorunumun şu anda nereden kaynaklandığı konusunda bana yardımcı olabilecek biri var mı ? Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
3-4 gün kafa tatili yapın. Daha sonra tekrar başlarsınız deneme çözmeye. Bir de o denemelerin içeriğini bilmek lazım. Bazen çözülmemesi için çok alakasız ve aptal sorular oluyor. Ve bunların hiçbiri sınavda çıkmıyor. Umarım denemeler sınava yöneliktir.

3-4 gün kafa tatili yapın.
Ders çalışılmalı ama deneme çözmemeli. Çalışmayı tamamen bırakmak son dönemece girilen o yoğun stresin karşısında kaybettiğinizi kabul etmek demektir. Gerekirse günde 1 soru olmalı ama yine de çözülmeli, boş geçilmemeli.

Sınavlardan çıktığımda çok iyi geçtiğini hissediyorum fakat kontrol etmeye gelince ne yazık ki hüsrana uğruyorum.
Gayet normal, herhangi bir problem yok. Son çözdüğün 5 denemedeki yanlış yaptığın tüm soruları tek tek incele, hangi konu ve konu başlıklarına değinmiş ve onların hangilerinde hata yapmışsın bunu tespit et. Daha sonra bu başlıklara vakit ayırarak düzenli bir şekilde çalış ve o konular hakkında örnek soru çöz. Ardından bu örnek sorulardaki hatalarını da tespit et ve konuyu pekiştir. Ardından denemede çıkan soruyu tekrar çözmeye çalış.

Bu yöntemle aslında son 1 ayda bile ciddi bir çalışma ile iyi yerlere yerleşebileceğinizin örneğidir. :)

Şimdiden kolay gelsin, umarım senin için hayırlısı ise gönlündeki yeri kazanırsın.

İlk başlarda çözdüğün sınavlar da tüm konular dahil olur muydu? Bizim zamanımızda konular işlendikçe denemelere eklenirdi. Bu yüzden kaynaklanabilir.
O tür sınavların farkındayım onları adamdan saymıyorum bile. Bahsettiklerim bütün konuları kapsıyor.

Ders çalışılmalı ama deneme çözmemeli. Çalışmayı tamamen bırakmak son dönemece girilen o yoğun stresin karşısında kaybettiğinizi kabul etmek demektir. Gerekirse günde 1 soru olmalı ama yine de çözülmeli, boş geçilmemeli.

Gayet normal, herhangi bir problem yok. Son çözdüğün 5 denemedeki yanlış yaptığın tüm soruları tek tek incele, hangi konu ve konu başlıklarına değinmiş ve onların hangilerinde hata yapmışsın bunu tespit et. Daha sonra bu başlıklara vakit ayırarak düzenli bir şekilde çalış ve o konular hakkında örnek soru çöz. Ardından bu örnek sorulardaki hatalarını da tespit et ve konuyu pekiştir. Ardından denemede çıkan soruyu tekrar çözmeye çalış.

Bu yöntemle aslında son 1 ayda bile ciddi bir çalışma ile iyi yerlere yerleşebileceğinizin örneğidir. :)

Şimdiden kolay gelsin, umarım senin için hayırlısı ise gönlündeki yeri kazanırsın.
Ben denemeden yanlış yaptığım soruları çözüyordum da o konuya tekrar bakmıyordum aslında üşenmeyip bakmak lazım teşekkürler. (y)

Yanlış yaptığım sorular bazı belirli konuların ise bu konulara çalışabilirsin birde netlerinin nerelerde düştüğü de önemli örneğin mühendislik istiyorsan geometri fizik ve matematik netlerin düşmüyorsa çokta takılma son güne kadar çalış yeter.

Yanlış yaptığım sorular bazı belirli konuların ise bu konulara çalışabilirsin birde netlerinin nerelerde düştüğü de önemli örneğin mühendislik istiyorsan geometri fizik ve matematik netlerin düşmüyorsa çokta takılma son güne kadar çalış yeter.
Bölümlerin kat sayılara göre aldığı sistem değişti, sadece sayısal sözel ve eşit ağırlık var.

Ben geri kalmışım biraz pardon :D
Ben geçtiğimiz sene girdim sınava ama o kadar çok değişti ki sistem sadece çalışma yöntemi hakkında yol gösterebilir duruma geldim. Yoksa sistemi anlayabilmek için en az 1 hafta tam teşekküllü araştırma şart. :D
aslında üşenmeyip bakmak lazım teşekkürler. (y)
Rica ederim. Dediğim gibi yanlış yaptığın konuların listesini çıkartırsan sorunların üzerine çok daha rahat gidebilir ve onları çözebilirsin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı