YÖK Atlas güvenilir mi?

Dragonsaw

Picopat
Daha fazla  
YÖK Atlas güvenilir mi?

Gemi makineleri işletmeciliği 2023 taban puanlarına bakıyorum. Bazı siteler daha düşük taban puanları gösterirken YÖK Atlas daha fazla taban puanı gösteriyor.

1711496635422.png

1711496694728.png

YÖK Atlas resmi kaynak olduğu için doğru olan odur fakat attığınız ekran görüntüsünde taban puan yerine yerleşen son kişinin OBP'si yazmakta eğer bölümlerin isimlerine tıklayıp sayfasına giderseniz genel bilgiler kısmından taban puanı görebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
YÖK Atlas güvenilir mi?

Gemi makineleri işletmeciliği 2023 taban puanlarına bakıyorum. Bazı siteler daha düşük taban puanları gösterirken YÖK Atlas daha fazla taban puanı gösteriyor.

Eki Görüntüle 2151679

Eki Görüntüle 2151681
Alttaki ekran görüntüsünde yer alan puanlar son yerleşen kişinin YKS puanı. Yukarıdaki YÖK ATLAS ekran görüntüsü ile son yerleşen kişinin OBP'sinin 500lük sisteme dönüştürülmüş hali... Basit grafik okuma yetisi ile anlaşılabilir bir durum...

YÖK Atlas resmi kaynak olduğu için doğru olan odur fakat attığınız ekran görüntüsünde taban puan yerine yerleşen son kişinin OBP'si yazmakta eğer bölümlerin isimlerine tıklayıp sayfasına giderseniz genel bilgiler kısmından taban puanı görebilirsiniz.
Hocam şimdi 286 buranın taban puanı değil mi ?

Listede OBP 381 diyor.
1711498764489.png

Evet taban puan 286 zaten diğer siteye bakarsanız orada da 286 yazıyordur. OBP'nin açılımı ortaöğretim başarı puanı'dır bu yerleştirme zamanındaki puanınız değildir lise sürecindeki yıl sonu başarı puanlarınızın ortalaması gibi bir şeydir ve yerleştirme puanınıza katkı sağlar. Zaten ilk ekran görüntüsüne bakıp üstteki kırmızı yazıyı okursanız siz yerleşen son kişinin netlerini görüyorsunuz yanında ek olarak yerleşen kişi sayısı, katsayı ve OBP gibi ek bilgilerde eklenmiş.

Alttaki ekran görüntüsünde yer alan puanlar son yerleşen kişinin YKS puanı. Yukarıdaki YÖK ATLAS ekran görüntüsü ile son yerleşen kişinin OBP'sinin 500lük sisteme dönüştürülmüş hali... Basit grafik okuma yetisi ile anlaşılabilir bir durum...
Basit grafik okuya bilirim ama sayfayı kullanmayı bilmediğim için ve yurt dışında eğitim sistemini bildiğim için beynim istemiyor ama buna mecburum zoraki gideceğim :/

Geri
Yukarı