Yoğun antrenman hayatı zararlı mıdır?

sevgilimaldattı

Hectopat
Daha fazla  
15 yaşında lise 2 öğrencisiyim. Boksa babamın isteği üzerine başladım sonrasından fitnessa yöneldim son 3 aydır düzenli olarak yapıyorum. Beslenme falan çok önemsemiyorum ama arada evde yumurta olduğu sürece her gün sabah yumurtamı yiyorum öğlen okulun verdiği yemeklerde her zaman pilav ve protein oluyor. Ama 3 aydır pek bir gelişim kaydedemedim. Kası aşırı yormanın kas gelişimine yarardan çok zararı olabileceğini söylüyorlar. Hem boks 3 gün hem fitness 4 gün yaptığım için mi gelişemiyorum yoksa beslenmede mi sıkıntı var? Dipnot: Fitnessa yazın başladım ama çok aksatmalar oldu sadece son 3 aydır ikisini birden düzenli yapıyorum.

Daha yaşın küçük kardeşim, profesyonel sporcu değilsin kafana takma.
Derslerini ve uykunu aksatmayacak şekilde canın ne isterse yap, takıntı yapma fitness salonlarındaki toksik tiplerden uzak dur.

Profesyonel sporculuktan ziyade vücudumu beğenmiyorum. Kötü haldeyim kütle koymam lazım. Hani yok bak şunu böyle yap şöyle yap dediğiniz bir şey var mı?

Haftada 1-2 gün kasları dinlendirmen gerekir. Olay basitçe sizin kaslara hasar vermeniz ve vücudun bu kas yapılarını onarması sonucunda kas kütleniz artar. Onarım için vakit vermezseniz kas kütleniz de artmaz he geçen gün de takatiniz azalır.

Haftada 1-2 gün kasları dinlendirmen gerekir. Olay basitçe sizin kaslara hasar vermeniz ve vücudun bu kas yapılarını onarması sonucunda kas kütleniz artar. Onarım için vakit vermezseniz kas kütleniz de artmaz he geçen gün de takatiniz azalır.

Vücudunun dinlenmesi gerek. Aynı zamanda beslenmene dikkat etmediğin için de gelişmiyor olabilirsin. Kafanıza göre yapmayın, zarar verirsiniz.

İkisini de bırakma imkanım yok o zaman ne yapmam lazım?

Bu şekil devam edersen, kıza zamanda bel fıtığı, kemik erimesi, kas rahatsızlıklarına kapı açmış olursun. Hormonsal sıkıntılardan söz etmiyorum bile. Kaş yapayım, derken göz çıkarırsın.

Haftada iki gün boks idmanı, üç günde fitness yapabilirsin. Diğer iki günde de kaslarını dınlendirmeye bak.

Yeni konular

Geri
Yukarı