Yoğun antrenman hayatı zararlı mıdır?

15 yaşında lise 2 öğrencisiyim. Boksa babamın isteği üzerine başladım sonrasından fitnessa yöneldim son 3 aydır düzenli olarak yapıyorum. Beslenme falan çok önemsemiyorum ama arada evde yumurta olduğu sürece her gün sabah yumurtamı yiyorum öğlen okulun verdiği yemeklerde her zaman pilav ve protein oluyor. Ama 3 aydır pek bir gelişim kaydedemedim. Kası aşırı yormanın kas gelişimine yarardan çok zararı olabileceğini söylüyorlar. Hem boks 3 gün hem fitness 4 gün yaptığım için mi gelişemiyorum yoksa beslenmede mi sıkıntı var? Dipnot: Fitnessa yazın başladım ama çok aksatmalar oldu sadece son 3 aydır ikisini birden düzenli yapıyorum.
Gelişim melişim bunları boş ver. Kendini çok zorlamadan sporunu yap, yediğine içtiğine de dikkat et. Bu kadar.

Mümkünse fit bir görüntün olsun. Yok "kendimi deli dana gibi zorlamazsam kaslarım gelişmez" yok "protein tozu almalıyım ki bilmem ne olsun" hele "kreatin, zabazingozitin bunlar önemli" filan hepsi boş işler. Çoluk çocuğun cebindeki 3 kuruşu almak için uyduruyorlar bunları. (Büyük resim mode on)

Hatta git koş, yüz, bisiklet sür, kaya tırmanışı vesaire yap. Salonda tıkılı kalma.

Tekrar söylüyorum çünkü çok önemli buluyorum bunu: Profesyonel sporcu değilsen, asla günlük hayatını aksatacak derecede yorma kendini.

Önemli olan spor yapman. Kas ve kardiyovaksüler sistemini dinç tutman.

Soruna cevap oldu mu bilmiyorum, biraz üst tondan konuşur gibi de oldum galiba ama bunlar benim kesin olarak inandığım ve zaman içinde tecrübe ettiğim şeyler.

Günlük neredeyse 150 karbonhidrat falan alıyormuşum artık 720 alacağım. Anlıyorum hani o kadar önemli değil yap geç falan da denemekten ne zarar gelebilir ki vücuduma zararı olacağını düşünmüyorum çünkü haftanın 7 günü sporumu iyi yaptığımı düşünüyorum. Bunların yanında arada basketbol vs. de oynuyorum spor hayatım aktif.

15 yaşında lise 2 öğrencisiyim. Boksa babamın isteği üzerine başladım sonrasından fitnessa yöneldim son 3 aydır düzenli olarak yapıyorum. Beslenme falan çok önemsemiyorum ama arada evde yumurta olduğu sürece her gün sabah yumurtamı yiyorum öğlen okulun verdiği yemeklerde her zaman pilav ve protein oluyor. Ama 3 aydır pek bir gelişim kaydedemedim. Kası aşırı yormanın kas gelişimine yarardan çok zararı olabileceğini söylüyorlar. Hem boks 3 gün hem fitness 4 gün yaptığım için mi gelişemiyorum yoksa beslenmede mi sıkıntı var? Dipnot: Fitnessa yazın başladım ama çok aksatmalar oldu sadece son 3 aydır ikisini birden düzenli yapıyorum.
Eğer yeteri derece beslenemiyorsanız vücut katabolik duruma girecektir ve kaslarınız erimeye başlayacaktır keza dinlenme için de aynı şey geçerli eğer boks günlerinde yeterince dinlediğinizi hissediyorsanız bir sorun olmaz eğer yoğun kas ağrısı çekiyorsanız antrenman volümünü düşürebilirsiniz.

Geri
Yukarı