Yoğun bakımda kadın ve erkeği ayrı odalarda tutmak mümkün değil mi?'

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Millet yoğun bakımda canlarının derdinde bunlar nelerin derdinde? Adamın birinin kalın bağırsağı alınmış köşede yatıyor diğer köşede de Ayşe teyze Koroner By-Pass geçirmiş yapay solunum cihazına bağlı. Bunlar çırıl çıplak olsa ne olmasa ne. Ki bir hekim olarak bu insanlar normal pijama vs bir kıyafetle orda yatsalar enfeksiyon riski oluşacaktır. Açık yaralar vs göz önünde bulundurulduğunda. Diğer bir nokta ise yoğun bakım demek adamın durumu kritik demek. Kalbi dursa ben ona müdahale mi edeceğim yoksa kıyafetlerini çıkarmakla mı uğraşacağım?

Hem daha önceden bir vaazda dinlemiştim hem şimdi internet ortamında buldum. Tabi bu mezhepten mezhebe değişir.:utanç:
KADININ ERKEK DOKTORA MUAYENE OLMASI | Sorularla İslamiyet

Verdiginiz makaleden alintidir.

Bunu böylece belirledikten sonra; kadının erkek doktora, erkeğin de kadın doktora muayene olmasında da hemen hemen , aynı toleransı görürüz. Doğrusu ben şu ana kadar bunu yasaklayan bir nas görmedik.

Ama bircok hadiste bunun uygun olmadigi belirtilmistir. Buradan ve google'den arastirabilirsiniz.

Kisacasi dinimizi isimize geldigi gibi yorumlamamak lazim degil mi?
Daha farkli yüzlerce örnek verebilirim ama bu basligin konusu degil.

Sevgiler :)

Verdiginiz makaleden alintidir.

Ama bircok hadiste bunun uygun olmadigi belirtilmistir. Buradan ve google'den arastirabilirsiniz.

Kisacasi dinimizi isimize geldigi gibi yorumlamamak lazim degil mi?
Daha farkli yüzlerce örnek verebilirim ama bu basligin konusu degil.

Sevgiler :)
Tokalaşmak ayrı tıp ayrı.

@Neşeli Enginar abi adam meşhur olunca kendi kanalını açtı eylemlerini orada sürdürüyor artık. :)

Anlamadim demek istediginizi :)

Tokalaşmak ayrı tıp ayrı.

Anlamaniz acisindan söyle örneklendireyim o zaman. Tamam tokalasmayi falan unutun.
Normalde müslüman bir bayan olarak ciplak olmaniz ayip ve günah degil mi?

Bir ablamiz hasta oldu ve erkek bir kadin doktoruna görünmek zorunda kaldi.

Simdi bu ciplakligi yabanciya karsi yaparsaniz günah ama yabanci bir doktora karsi bir sakincasi yok öyle mi?
Simdi hangi müslümanliga inanalim, Kur'an-i Kerim'de yazana mi yoksa din alimlerine mi güvenelim?

Anlamadim demek istediginizi :)

Anlamaniz acisindan söyle örneklendireyim o zaman. Tamam tokalasmayi falan unutun.
Normalde müslüman bir bayan olarak ciplak olmaniz ayip ve günah degil mi?

Bir ablamiz hasta oldu ve erkek bir kadin doktoruna görünmek zorunda kaldi.

Simdi bu ciplakligi yabanciya karsi yaparsaniz günah ama yabanci bir doktora karsi bir sakincasi yok öyle mi?
Simdi hangi müslümanliga inanalim, Kur'an-i Kerim'de yazana mi yoksa din alimlerine mi güvenelim?
Engin Bey bizi buga sokmaya mı çalışıyorsunuz yav? Hep beyin yakan sorular. Sadece hastalıklı bölgenin açılmasında sıkıntı yok.

Engin Bey bizi buga sokmaya mı çalışıyorsunuz yav? Hep beyin yakan sorular. Sadece hastalıklı bölgenin açılmasında sıkıntı yok.

Hayir hatta estagfurullah, sizi tonga'ya düsürmek gibi bir niyetim asla yok. Bu haddime de düsmez, buna hakkim da yok.

Lakin

Sadece hastalıklı bölgenin açılmasında sıkıntı yok.

Bakin yine dini kendinize göre yorumlamissiniz.

------------------------------------------------------------------

Anlatmak istedigim devrin degistigi ve tamamen dine göre yasamanin hemen hemen imkansiz bir sey oldugu. Yoksa sizi irdelemek gibi bir derdim yok.
Her yilbasinda "Dinimize göre yeni yili kutlamak haram mi?" sorusunun 100 yildir tekrarlanmasi gibi sikici oldu bu konular :)

Ulan alt tarafı konu açtık, adamlar konuyu Brazzers'a kadar taşımışlar. Ayakta alkışlıyorum @THE_MILLER sizi. :D Başka bir üyeden beklerdim de sizin gibi bilgili bir süper moderatörden beklemezdim. :ROFL: Espriniz yerindeydi gerçekten. :)

Yahu insanlar ameliyat oluyor. Tamamen bayıltıyorlar. O baygınlık esnasında adamlar içinizi açıyor, kesiyor, biçiyor sonra dikiyor. Bunu yapmak bazen 30 dakika sürüyor bazen saatlerce. Doktor ile anestezi ekibinin işi gücü yok ameliyat anında hastaya tecavüz mü edecek? Doktor ya da ameliyat ekibine girmenin kolay olacağını düşünmüyorum, sapık insanlar, insanların tedavisinde rol oynamaz.

Yoğun bakım gerçekten adı gibi bir yer. Acil bir durum olabiliyor her an. İnsanların orada çıplak olmasının ne zararı var? Hasta insanların çoğu zaten yaşlı, cinsellik mi düşünecek orada?

Hasta bir insan sadece iyileşmeyi düşünür. Önünde dünyanın en güzel erkeği/kadını olsun ilgi duymaz yaşadığı acıdan ötürü.

@Neşeli Enginar, dinimizi gerçekten işimize geldiği gibi yaşıyoruz. Buna çok örnek verilebilir. Bildiğim kadarıyla ''tıpta açıklık günahtır-değildir'' gibi bir hüküm İslam'da yok. Ama tüm dünyada kabul edilen bir görüş değil mi? Tıpta utanma-ayıp olmaz, görüşü.

Ama öyle yobazlar var ki haber dinliyor, ''bak bu kadın spiker, tahrik oluruz sesinden, kanalı değiştir'' diyor. Mesela cübbeli Ahmet denen hoca bir kadının sunduğu/bulunduğu tartışma programına katılmıyor. Yabancı bir kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması günah yani bu adama göre.

Ulan alt tarafı konu açtık, adamlar konuyu Brazzers'a kadar taşımışlar. Ayakta alkışlıyorum @THE_MILLER sizi. :D Başka bir üyeden beklerdim de sizin gibi bilgili bir süper moderatörden beklemezdim. :ROFL: Espriniz yerindeydi gerçekten. :)

Yahu insanlar ameliyat oluyor. Tamamen bayıltıyorlar. O baygınlık esnasında adamlar içinizi açıyor, kesiyor, biçiyor sonra dikiyor. Bunu yapmak bazen 30 dakika sürüyor bazen saatlerce. Doktor ile anestezi ekibinin işi gücü yok ameliyat anında hastaya tecavüz mü edecek? Doktor ya da ameliyat ekibine girmenin kolay olacağını düşünmüyorum, sapık insanlar, insanların tedavisinde rol oynamaz.

Yoğun bakım gerçekten adı gibi bir yer. Acil bir durum olabiliyor her an. İnsanların orada çıplak olmasının ne zararı var? Hasta insanların çoğu zaten yaşlı, cinsellik mi düşünecek orada?

Hasta bir insan sadece iyileşmeyi düşünür. Önünde dünyanın en güzel erkeği/kadını olsun ilgi duymaz yaşadığı acıdan ötürü.

@Neşeli Enginar, dinimizi gerçekten işimize geldiği gibi yaşıyoruz. Buna çok örnek verilebilir. Bildiğim kadarıyla ''tıpta açıklık günahtır-değildir'' gibi bir hüküm İslam'da yok. Ama tüm dünyada kabul edilen bir görüş değil mi? Tıpta utanma-ayıp olmaz, görüşü.

Ama öyle yobazlar var ki haber dinliyor, ''bak bu kadın spiker, tahrik oluruz sesinden, kanalı değiştir'' diyor. Mesela cübbeli Ahmet denen hoca bir kadının sunduğu/bulunduğu tartışma programına katılmıyor. Yabancı bir kadın ve erkeğin aynı ortamda bulunması günah yani bu adama göre.

Evet, o adamın hoca olduğu falan yok. İngilizce öğrenmeyi gereksiz bulup, aklınca dalga geçen bir varlık. Oysaki eğitim görmek ve bilim öğrenmek, en büyük ibadetlerden birisidir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı