Yoklama kaçağı olarak YKS'ye girilebilir mi?

Merhaba, ben şu an yoklama kaçağıyım KPSS çalışıyorum o yüzden 2 yıllık mezunum bu yaklaşan universite sınavına girersem tekrardan 2 yıllık bir bölüm seçsem ve okulu dondursam tecilli olur muyum? Ve 2 yıllık diplomam silinir mi? Yeniden tecilli olmam için ne yapmam lazım.
Olamazsın, 2 yıl okuduysan 4 yıllık bölüm kazanman lazım en az.

Peki hocam DGS olmadan 4 yıllık bir bölüm seçsem ve okulu dondursam 2 yıllık diplomam kalacak mı ve 2 yıllık olan KPSS sınavına girebilir miyim?
KPSS'yi bilmiyorum ama diploman kalır. İlla DGS ile geçiş yapmana gerek yok sıfırdan 4 yıllık da olur. 4 yıllık bölümde maksimum 28 yaşına kadar ertelenir.

KPSS'yi bilmiyorum ama diploman kalır. İlla DGS ile geçiş yapmana gerek yok sıfırdan 4 yıllık da olur. 4 yıllık bölümde maksimum 28 yaşına kadar ertelenir.

Hocam tecil olsun da nasıl oluyorsa olsun eğer oluyorsa KPSS de 2 yıllık okuduğum bölüm şeklinde sınava girebiliyorsam benim işimi görecektir araştırdım hiçbir yerde bununla ilgili bir şey bulamadım.

Yoklamayı okuldaki yoklama gibi düşün. Askeriye gidip ben buradayım askere geleceğim ya da gelemeyeceğim tecil hakkımı kullanacağım, okuyorum o yüzden gelemem diyerek belge veriyorsun. Eğer herhangi bir polis çevirmesinde kimliğin sorgulanmazsa hiçbir şey olmaz. Yoklama kaçağına düşmeyen yoktur zaten okula kaydolunca öğrenci işlerinden askerlik için öğrenci belgesi isteyip götür. Askerlik için olduğunu kesin belirt ama ona göre ıslak imza, mühür vuruyorlar normal belgeyi kabul etmezler.

Asıl sıkıntı olan bakaya kaçağına düşmek. Askerlik yerin belli olur teslim olmaya gitmezsen cezası var. Yoklamanın kolay kolay cezası yok, ben 1.5 yıl yoklama kaçağıydım hiç ceza çıkmadı.
Hocam peki yoklama kaçağı olarak üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra tecil hakkımız olmamasına rağmen okuldan askerlik için aldığımız öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gidip erteleyebiliyor muyuz yine?

Hocam peki yoklama kaçağı olarak üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra tecil hakkımız olmamasına rağmen okuldan askerlik için aldığımız öğrenci belgesi ile askerlik şubesine gidip erteleyebiliyor muyuz yine?

Hocam mantıken ertelemesi lazım çünkü ben üniversitye kayıt yaptırıp ardından askere gidecek halim yok ya çok saçma geldi bana.

6. Okula kayıt tarihi yoklama kaçağı veya bakaya kaldıkları tarihten sonra olanların askerlikleri ertelenmez.
MSB'de böyle yazıyor
daha önce bir konuda daha sormuştum sıkıntı olmaz demişlerdi bana. Yoklama kaçağı üniversiteye kayıt yaptırabilir mi?

@Hüseyin42 hocam arkadaşın sorusunu bilginiz varsa cevaplar mısnız bende merak ettim.

Son düzenleme:
Evet. İlk tecil herhangi bir sebep belirtmeden kullanılıyor okuyorsan tekrar tecil ettirebiliyorsun.

Geri
Yukarı