Yolculuk için laptop hangi ayarlara alınmalı mı?

Arkadaşlar, biraz sonra yaklaşık 8 saat süren otobüs yolculuğu yapacağım. Dizi bölümlerimi indirdim. Ayarları LoL oynadığım için performansa çekmiştim, şarjının uzun gitmesi için yapmam gereken temel ayarlar ne?
Laptop bu: https://www.hepsiburada.com/dell-in...?magaza=Techburada&url_src=and-product-detail
Tamamen güç tasarrufuna al, Klavye ışığını kapat, ekran parlaklığını görebileceğin seviyeye indir. Hatta Fan Stop modu var ise aktif et. Ben bunları yaparak 6 saati çıkartmıştım :)

Arka plan uygulamalarını kapat. Ekran parkaklığını minimum a indir. Herhangi bir ışıklı donanımın varsa kapat. Hem Windows ayarlarından hem Denetim Masası'ndan güç tasarrufu modunu seç. [Mümkünse işlemci gücünü %50 ye indir(bilgisayar yavaşlayacaktır)].

Aman hocam fan stop riskli olmasın.

Risklidir.

• Mouse bağlama, sadece touchpad kullan.
  • Klavyenin RGB aydınlatmasını kapat.
  • Ekran parlaklığını yarıya düşür.
  • Ekran tazeleme hızını 60Hz'e düşür.
  • İşlemci turbo boost'u kapat.
  • Fanları 0 RPM yap. (Turbo boost kapalı olduğundan ısınmaz. Ancak oyunda ısınır. Sadece film izlemek için tavsiye edilir.)
  • MUX Switch var ise dahilî grafik biriminin devrede olduğundan emin ol. (MSHybrid)

En düşük neyse onu yap, veya Denetim Masası'ndan güç seçeneklerinden al. Sağ aşağıdan Windows 11 ise ayarlardan pil gücünü tasarruf kısaca her şeyi tasarrufa al.

Her şeyi tasarrufa aldım şu anda 11 hours 44 minute kullanma süresi var. Tabii ki dizi açınca düşeceğini düşünüyorum ama yeter. Teşekkürler.

Ekranı 60Hz'ye çektim. Ekran kartı aylarından tasarrufa aldım. Windows'tan tasarrufa aldım. Control panel üzerinden Power opitonstan da balancede aldım. Pover saving yoktu.

Hocam Windows 11 kullaniyorsanız logoya sağ tık uyapip Windows Mobility Center'ı açıp oradaki ayarı güç tasarrufuna alın. Parlaklığı kısmayı falan yapmışsınızdır zaten.
Eğer Windows 10 var ise, pil simgesine sag tık yapılıp açılıyordu galiba.

Geri
Yukarı