Yolda bulunan şey altın olabilir mi?

Arap alfabesi kullanılıyordu ve osmanlıca yazılıyordu ama Türkçe konuşuluyordu. Burada osmanlıca bilen varsa okuyabilir.

Fakat şöyle bir durum var sarayda Arapça ve farsça da konuşuluyordu. Hatta tuğralar genelde Arapça basılır. Keza paraların üstünde de yer yer Arapça( Arap alfabesi ile yazılmış Arapça metin) yer yer osmanlıca(Arap alfabesi ile yazılmış Türkçe metin) yer alıyordu. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur bizim bugün "Türkçe" dediğimiz kelimelerin birçoğu zaten Arapça olduğu için sen orada yazan Arapça kelimeleri direkt Türkçe olarak düşünebilirsin. Yani bugün ben bir kitap yazdım ve içine İngilizce kelimeleri koydum, bugün kitap incelendiğinde bunlar İngilizce gibi görünse de 100 yıl sonra bu kelimeler dilimize adapte olduğun o dönem için sanki Türkçeymiş gibi görünecek.

Fakat şöyle bir durum var sarayda Arapça ve farsça da konuşuluyordu. Hatta tuğralar genelde Arapça basılır. Keza paraların üstünde de yer yer Arapça( Arap alfabesi ile yazılmış Arapça metin) yer yer osmanlıca(Arap alfabesi ile yazılmış Türkçe metin) yer alıyordu. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta da şudur bizim bugün "Türkçe" dediğimiz kelimelerin birçoğu zaten Arapça olduğu için sen orada yazan Arapça kelimeleri direkt Türkçe olarak düşünebilirsin. Yani bugün ben bir kitap yazdım ve içine İngilizce kelimeleri koydum, bugün kitap incelendiğinde bunlar İngilizce gibi görünse de 100 yıl sonra bu kelimeler dilimize adapte olduğun o dönem için sanki Türkçeymiş gibi görünecek.

Dediğinizin aynısını düşünmüştüm sanırım tam aktaramamışım.

@mstrikeout şimdi gördüm konuyu. Kuyumcu da yorum yapmış zaten.

Tamamen altın olmadığı alt taraftaki griliklerden belli oluyor. Altınla kaplanmış bir metale benziyor. Resimden ölçüm yapamadığım için fiyatına çok yorum yapamıyorum ama 5 dolar 5 dolardır. :)

Bugün kuyumcuya gittim, gösterdim. Tamamen altın değilmiş ama dışı pek kaliteli işlenmemiş altınmış. Tanıdığım bir abiydi, 100 liraya alırım dedi. Kabul ettim, ne de olsa kârdır. Gidip 5 dolar aldım, artanı da cebe attım.

Başka kuyumcuya sormadan direkt verdin mi? Kuyumcu seni kandırmış gibi. Elindeki şey tarihi bir şey olabilirdi.

Bende sokakta buna benzer bir şey buldum ancak mücevherleri falan vardı. Hasar bile almamıştı ve acayip parlıyor idi. Heyecanlandım eve koştum altını yıkadım ve ısırdım. Evet, bu sahte altındı. Isırdıgım anda ikiye bölündü :D

Sahte büyük ihtimalle.

Yeni konular

Geri
Yukarı