Yosemite HDMI Ses Sorunu

Musketeer

Hectopat
Daha fazla  
Ekran Resmi 2015-04-20 23.22.49.png

Arkadaşlar birkaçgündür uğraşıyorum en stabil kurulumu elde ettim sanırım. Asi22Tr 'nin konusu ve özel yardımları sayesinde bu aşamaya geldi konu.

Ancak tek ve en önemli sorunum HDMI dan ses alma sorununu çözemedim. Öncelikle kurulumu USB üzerinden https://www.technopat.net/sosyal/konu/başarılı-kurulum-acer-aspire-5741g-laptop.160403/ bu konuda olduğu gibi yaptım. Fotoğraflarla sistemimin bilgilerini ve SES bölümünde görünen durumu sizlere göstermek istedim, ''Digital-out'' adı altında görünenen 4lü hiç çalışmıyor, hepsini tek tek denedim. HDMI dan sorunsuz görüntü alabiliyorum. Windows üzerinden ses aktarımıda yapıyor ayrıca.

Ekran Resmi 2015-04-20 23.23.01.png

Ekran Resmi 2015-04-20 23.23.13.png

Ekran Resmi 2015-04-20 23.23.22.png

Kext olarak HDMIAudio-1.0.dmg bunu denedim. Ve chameleon ile kurulabilen HDMIaudio eklentisini kurdum. Extra klasörüne dsdt.aml dosyasıda atılmış durumda ancak hala bir ilerleme yok.

Yardımınızı bekliyorum.

Birde aynı düzenlemenin 1.1 versiyonunu dene:
db.tt: Dropbox - nvidia audio enable.zip

Peki teşekkürler birde bunu deneyeceğim, güncellemeden sonra.

Ayrıca bir sorum olacak Laptop ekranını saf dışı bırakacak veya bu geçişi sağlıklı bir şekilde ayarlayacak bir uygulama biliyormusunuz ? Apple kendi bir ayar koymuş ancak bildirimler ve açılan yeni uygulamalar laptop ekranına gidiyor.

Buda işe yaramadı :/

VoodooHDA 2.8.7 ile deneyin. Rehberler bölümünde kurulum anlatımı vardır...

Asi22Tr bu arkadaş sanırım HDM'dan ses alabiliyor. Çünkü AppleHDA ve VoodooHDA aynı anda kurulu.
Kullandığı kext dosyalarına baktım.
AppleHDA.kext
HDAEnabler.kext
VoodooHDA.kext

kullanılmış. Bu üçünü aynı anda kullanmak kernel panik verir normalde ama burada AppleHDA ile onboard ses VoodooHDA ile HDMI aygıtı tanınır, kullanırken sorun olmaz daha önce bende bu şekilde kullandığım var.
Eğer bu arkadaş HDMI ile ses alabiliyorsa bu üç kext dosyasını kurarak deneme yapabilirsin.
Paket zaten elindedir ama ben linki vereyim yinede:
Dosya.tc - Ücretsiz, Hızlı ve Kolay Dosya Paylaşımı
Bu da Yosemite için olanıymış:

Önceki tüm yüklemeleri temizle ondan sonra kurulum yap.

Silinmesi Gereken Kext ve Dosyalar:

VoodooHDA.kext, AppleHDADisabler.kext, VoodooHDA.prefane, VoodooHDASettingLoader.app

VoodooHDA 2.8.7 ile deneyin. Rehberler bölümünde kurulum anlatımı vardır...

Asi22Tr bu arkadaş sanırım HDM'dan ses alabiliyor. Çünkü AppleHDA ve VoodooHDA aynı anda kurulu.
Kullandığı kext dosyalarına baktım.
AppleHDA.kext
HDAEnabler.kext
VoodooHDA.kext

kullanılmış. Bu üçünü aynı anda kullanmak kernel panik verir normalde ama burada AppleHDA ile onboard ses VoodooHDA ile HDMI aygıtı tanınır, kullanırken sorun olmaz daha önce bende bu şekilde kullandığım var.
Eğer bu arkadaş HDMI ile ses alabiliyorsa bu üç kext dosyasını kurarak deneme yapabilirsin.
Paket zaten elindedir ama ben linki vereyim yinede:
Bu da Yosemite için olanıymış:

Önceki tüm yüklemeleri temizle ondan sonra kurulum yap.

Silinmesi Gereken Kext ve Dosyalar:

VoodooHDA.kext, AppleHDADisabler.kext, VoodooHDA.prefane, VoodooHDASettingLoader.app

Biraz zaman geçti ancak yeni fırsat bulabildim. Dediklerinizi sıfıdan yaptım ve sanırım doğru yoldayız. Ancak problem şu şekilde devam ediyor ;

Bir video yükledim :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda anlatmak istediğimi açıklayayım. Ses ayarlarının ÇIKIŞ bölümünde 4 adet HDMI, 1 adet Speaker bulunuyor. Speaker çalışır durumdayken ses var, hemen diğer HDMI ları deniyorum ve 2. sıradakinden ses alabiliyorum!!! ANCAK SADECE 2-3 saniye, ardından ses kesiliyor. Videoda da göreceğiniz gibi hepsini tek tek denedim 2 defa 2.hdmi dan ses aldığım görünüyor ancak bunu devamlı kılamıyorum.

Ekran_Resmi_2015_05_02_20_42_40.png

Ekran_Resmi_2015_05_02_20_43_44.png

VoodooHDA içeresindeki ayarlarmı görmeniz için 2ad ekran görüntüsü paylaşıyorum. İlk HDMI seçili iken, gördüğünz gibi tüm ayarlar silik. 2. görüntüde ise Speaker seçili ve 2-3 farklı ayar yapılabiliyor (ses yoğunluğu, mic. gibi)

Yardımızını bekliyorum, Teşekkürler.

Sizde bakabilirseniz sevinirim.

Voodoo kext i indirdiğin dosyadakini kullan ve EAPDFix.kext tekrar yükle ve dsdt.aml sil. Sonra tekrar kopyala pc kapat. Tam kapanmasını bekleyiniz. Kapanma sonrası tekrar başlatınız. Sorun olmayacaktır. Eğer yine ses kesilmesi yaşıyorsanız. Kext wizard ı ya da utility i çalıştırın ve kext yüklemesi yapmadan sadece düzenleme yapınız system dosyasında.

Son düzenleme:
Biraz zaman geçti ancak yeni fırsat bulabildim. Dediklerinizi sıfıdan yaptım ve sanırım doğru yoldayız. Ancak problem şu şekilde devam ediyor ;

Bir video yükledim :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda anlatmak istediğimi açıklayayım. Ses ayarlarının ÇIKIŞ bölümünde 4 adet HDMI, 1 adet Speaker bulunuyor. Speaker çalışır durumdayken ses var, hemen diğer HDMI ları deniyorum ve 2. sıradakinden ses alabiliyorum!!! ANCAK SADECE 2-3 saniye, ardından ses kesiliyor. Videoda da göreceğiniz gibi hepsini tek tek denedim 2 defa 2.hdmi dan ses aldığım görünüyor ancak bunu devamlı kılamıyorum.

Ekran_Resmi_2015_05_02_20_42_40.png

Ekran_Resmi_2015_05_02_20_43_44.png

VoodooHDA içeresindeki ayarlarmı görmeniz için 2ad ekran görüntüsü paylaşıyorum. İlk HDMI seçili iken, gördüğünz gibi tüm ayarlar silik. 2. görüntüde ise Speaker seçili ve 2-3 farklı ayar yapılabiliyor (ses yoğunluğu, mic. gibi)

Yardımızını bekliyorum, Teşekkürler.

Sizde bakabilirseniz sevinirim.
Üstte anlattığım çözüm yolunu da denemelisiniz. Aşağıda yazılan kext dosyalarını kullanarak. Burada verilen VoodooHDA sadece HDMI için geçerlidir.
AppleHDA.kext
HDAEnabler.kext
VoodooHDA.kext

Üstte anlattığım çözüm yolunu da denemelisiniz. Aşağıda yazılan kext dosyalarını kullanarak. Burada verilen VoodooHDA sadece HDMI için geçerlidir.
AppleHDA.kext
HDAEnabler.kext
VoodooHDA.kext

Tamam zaten bu kextleri kullanıyorum. Sıfırdan silmemi söylediğiniz kextleri sildim ve bunları tekrar yükledim.

@Asi22Tr şimdi sizin söylediğinizi de yaptım. dsdt yi sildim, EAPDFix i tekrar yükledim. Yalnız indirdiğim o dosya sadece kurulum dosyası ve içeresinde kurulum dışında bir kext çıkmadı. Sizin verdiğiniz kextleri diyorsanız zaten onları kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı