YouTube algoritması düzenlenebilir mi?

nc.abidin

Hectopat
Daha fazla  
YouTube'da algoritma üzerinde ufak ayarlar yapabileceğimiz bir sistem var mı? Örneğin, X kelime geçen videoları gösterme veya X konudaki videoları yasakla gibi? Ben aradım ve bulamadım. Sanırım sadece yaptığımız aramalar ve izlediğimiz videolar üzerinden algoritma oluşturuyor.

Maalesef YouTube algoritması, kullanıcılara izlemeleri için önerilen videoları belirlerken izleyicilerin demografik ve coğrafi bölgelerine aynı zamanda aramalarına ve izlenme geçmişine bakar. YouTube algoritmasını tamamen kontrol etmenin tek yolu yaptığınız aramalardan geçiyor. Belirli bir kelime geçen videoları gösterme veya belirli bir konudaki videoları yasaklama gibi özellikler de maalesef yok.

YouTube'da algoritma üzerinde ufak ayarlar yapabileceğimiz bir sistem var mı? Örneğin, X kelime geçen videoları gösterme veya X konudaki videoları yasakla gibi? Ben aradım ve bulamadım. Sanırım sadece yaptığımız aramalar ve izlediğimiz videolar üzerinden algoritma oluşturuyor.
İzlediğin ve beğendiğin videolar random olarak yansıyor.

Peki keşfet izlerken istemediğim bir video'da nasıl davranmalıyım. Dislike atmam mı, direkt geçmem mi yoksa ilgilenmiyorum demem mi gerek? Keşfet algoritması aşırı kötü gibi geldi bana.

Yeni konular

Geri
Yukarı