YouTube oyun gameplay yüzünden telif yenir mi?

PaRaDoKs

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar YouTube kanalım için düşük sistem gereksinimli oyunları listelediğim bir video yayınlıyacağım. Videomun ilgi çekici olması için listelediğim oyunların gameplay videolarını koymak istiyorum. Çoğu eski oyun oluduğu için orijinal gameplay videosu bulamıyorum. Farklı kanallar gameplay videosu paylaşıyor o kanalların videolarını kendi videom da kullanır isem telif yer miyim?

Yemezsiniz. Oyle dusunuyorum.

Arkadaşlar YouTube kanalım için düşük sistem gereksinimli oyunları listelediğim bir video yayınlıyacağım. Videomun ilgi çekici olması için listelediğim oyunların gameplay videolarını koymak istiyorum. Çoğu eski oyun oluduğu için orijinal gameplay videosu bulamıyorum. Farklı kanallar gameplay videosu paylaşıyor o kanalların videolarını kendi videom da kullanır isem telif yer miyim?

Vallahi ben 4 sene önce Batman: Arkham asylum nasıl indirilir diye bir video çekmiştim ve YouTube üzerinde bu konu hakkında en çok izlenen, en çok etkileşim alan videoydu. 20-25 binden fazla izlenmesi vardı. 2022 yazında, yükleme yaptıktan 3, 5-4 sene sonra videoya anlamsız bir telif geldi ve videom kaldırıldı. Videoda da telif olabilecek hiçbir şey yoktu. Destek talebi attım ama anında reddettiler. Bu şekilde 3-4 videomu daha kaldırıp bazılarına da yaş sınırlaması getirdiler.(nasıl indirilir tarzında video çekiyordum.) O yüzden tüm hevesim gitti ve bıraktım. Demek istediğim şu ki siz ne yaparsanız yapın yıllar sonra bile saçma bir sebepten telif yiyebilirsiniz.

Yemezsin ama bazı kişiler var, bunu bir tür işe çevirmişler. Ellerindeki videolara telif hakkı koyuyorlar ve senden para istiyorlar, vermezsen videoyu kaldirman gerek. Sen kaldirmazsan bile YouTube kaldırıyor. Ama böyle şeylerle çoğunlukla milyonlarca abonesi olan kişiler karşılaşıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı